Supermarkt mag op Hemelvaartsdag pas na de kerkdienst open c Autopoetsbedrijf SAV in Goes gaat verhuizen naar groter pand 7 m Autopoetsbedrijf Sleutelen aan Vermogen in Goes wordt flink groter. „Maar dit is wel de eerste en laatste verhuizing'', zegt oprichter Leonard Koppelaar. leutelen aan Ver mogen (SAV) is niet zomaar een au topoetsbedrijf. Er werken mensen die het om wat voor re den dan ook wat moeilijker heb ben in de maatschappij. Denk aan mensen met een lichamelijke of verstandelijke beperking, voortij dige schoolverlaters of mensen die een beschutte werkplek nodig hebben. Leonard en Lizette Kop pelaar waagden ruim vijf jaar gele den de sprong in het diepe. Niet wetend of SAV een succes zou worden, maar in de vaste overtui ging dat hun zorgonderneming een welkome aanvulling zou zijn. Niet iedere persoon met een be perking wil tenslotte werken op de zorgboerderij of in een lunchroom. Met dan alleen auto's Het werd een succes. Meer dan twintig mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt werken mo menteel in de loods van SAV aan de Houtkade in Goes. Ook zijn er vrijwilligers actief, die op deze manier een zinvolle invulling aan hun leven geven. Bij SAV worden trouwens niet meer alleen auto's gepoetst, maar ook oude fietsen opgeknapt en afgedankte laptops weer opgelapt. ,,We hebben on dertussen zelfs vier begeleiders kunnen aannemen'', zegt Leonard. ,,Ik denk dat je wel kunt stellen dat H,9£f we onszelf hebben bewezen. Onze deelnemers werken hier met veel plezier. Binnenkort krijgen we een Ford Mustang uit 1969 die moet worden gepoetst. Dat vinden ze geweldig, joh! Dan worden er zelfs diensten geruild, om maar mee te kunnen werken aan die auto.'' Maar de loods aan de Houtkade is te klein geworden. Daarom gaat SAV verhuizen. Niet ver weg, want het nieuwe onderkomen staat aan de overkant van de straat. Daar huren Leonard en Li- zette vanaf komende zomer een loods die drie keer zo groot is. ,,We kunnen daar veel gestructureerder werken'', vertelt Leonard. ,,En waar de klanten nu nog meteen de hal binnenstappen waar wordt ge werkt, hebben we straks een heuse receptie. Dat vind ik wel cool, hoor! Het zal veel professio neler ogen. En de vrachtwagens, die we tegenwoordig ook schoon maken, kunnen daar wél naar bin nen.'' Maar de verhuizing kost veel geld. ,,Ik hoop dat we het redden Ik denk dat je wel kunt stellen dat we onszelf bewezen hebben met anderhalve ton, maar dat is het meest gunstige scenario'', schetst Leonard de uitdaging. Er moet heel wat gebeuren in de nieuwe loods. Zo is er geen ver warming, maar die moet er na tuurlijk wel komen, willen de me dewerkers volgende winter niet rillend van de kou hun werk doen. Ook een noodzakelijke min- der-validen-ruimte, waar mensen bijvoorbeeld kunnen worden ver zorgd door iemand van de thuis zorg, gaat veel geld kosten. ,,Maar bij fondsen kunnen we niet aan kloppen, omdat we geen stichting zijn", zegt Lizette. ,,En de ge meente zegt niks voor ons te kun nen doen.'' Het echtpaar zelf heeft ook geen geldpakhuis. ,,We eten heus geen droog brood, hoor'', zegt Leonard. ,,Maar rijk worden we niet van SAV. Dat willen we ook niet.'' Om geld in het laatje te krijgen voor de verhuizing, houdt SAV op zater dag 11 juni een actiemarkt. Die dag kunnen bezoekers onder meer hun auto tegen een gereduceerd tarief laten wassen. Ook is er een veiling en vallen er prijzen te win nen. Door de verhuizing naar een groter pand kunnen straks wat meer mensen bij SAV werken. Eén ding weten Lizette en Leonard echter zeker: dit is de eerste en ook laatste verhuizing van SAV. Het wordt hierna niet nóg groter. ,,Ik wil niet de directeur worden die hier in pak rondloopt'', zegt Le onard. ,,De korte lijntjes, het per soonlijke, dat is onze kracht. Ik wil de mensen kennen en met ze sa menwerken. Ik ben niet de baas. We zijn allemaal collega's.'' Voor de Rillandse ondernemer viel het nieuws rauw op zijn dak. Afge lopen jaren mochten hij, en andere winkeliers, om 9.00 uur al open op Hemelvaartsdag (26 mei). Maar dit jaar is dat anders. Een SGP-voorstel zit De Neve (foto) dwars. Vanwege de vele kerk diensten op de ochtend van Hemel vaartsdag zag raadslid Tonnie Bliek graag dat kerkgangers en winke lend publiek gescheiden zouden worden. ,,Dat zorgt voor rust rondom de kerkgang en volgens ons doen we daar de winkeliers weinig pijn mee." Vandaar zijn idee om de opening van winkels pas na de kerkdiensten toe te staan, en dan tot 18.00 uur. De grootste partij in de gemeente kreeg daarin steun van Leefbaar Reimerswaal en het CDA. Hoewel dat plan al in december werd aangeno men zegt De Neve officieel nog niets vernomen te hebben uit het gemeentehuis. En ook de inhoud valt hem tegen. ,,Ik baal hiervan. Maar wij gaan gewoon 's ochtends open. Mensen die een dagje weggaan, komen dan langs de supermarkt voor broodjes. Dat is voor ons een lu cratieve och tend." Reimers- waalse winkels mogen sinds 2017 open op Hemel vaartsdag en 'tweede' feestdagen van 9.00 tot 17.00 uur. Zoals op Tweede Kerstdag, Tweede Pasen en Tweede Pinkster dag. Voorwaarde is wel dat die dag niet op zondag valt. Met zijn Spar is De Neve sinds die tijd ook altijd open op die dagen, al is hij een van de weinig ondernemers. ,,We heb ben daar keihard voor gestreden. En nu wordt het dus weer veranderd. Zo krijg je nooit iets van de grond omdat de mensen totaal niet weten wanneer je wel of niet open bent. Open vanaf 12.00 uur op Hemel vaartsdag is bovendien totaal niet lucratief." Meten met twee maten De Neve wijst erop dat hij iedereen respecteert, en ook overlegd heeft met de kerk op Rilland. ,,Daar is het geen probleem dat wij open zijn. Dus wie stoten wij voor het hoofd? Niemand!" Voor de supermarktei genaar voelt het besluit ook nog eens krom omdat de AH to Go (bij twee benzinepompen langs de A58), Shell en De Meeuw wél open mogen. ,,Daar verkopen ze ook verse broodjes. Dat is meten met twee maten." Wethouder Kees Verburg legde eerder al uit dat voor sommige win kels een landelijke vrijstelling geldt om op zondag open te gaan. ,,Dan hebben we het onder andere over winkels in ziekenhuizen, luchtha vens en benzinestations." De voor waarde is dan wél dat ze hun omzet grotendeels halen uit brandstoffen. PM ZATERDAG 9 APRIL 2022 'Ik word nooit de man in pak' Rob Paardekam Goes 'zaÊÊSmSs Een deel van het team van Sleutelen aan Vermogen bij de nieuwe loods, waar ook vracht wagens in passen. foto marcelle da- VIDSE - Leonard Koppelaar, Sleutelen aan Vermogen RILLAND Winkels in Reimerswaal mogen op Hemelvaartsdag pas om 12.00 uur open. Spar-eigenaar Carlo de Neve is niet van plan zich daar aan te houden. - Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35