'Illegale' dakkapel moet mogelijk worden gesloopt 5 c Nieuwe Scheldekwartier in Vlissingen 'the place to be' moeilijk Oplevering van de Albionkade maakt Het Dok in Vlissingen af. Stadshaven Scheldekwartier, Dokje van Perry, Timmerplein en alle kades er omheen: het zijn 'aanwinsten voor de wereld'. Projectleider Hans van Houdt roept het al jaren: het nieuwe Schelde kwartier in Vlissingen is 'the place to be'. De nieuwe wijk is nog lang niet af, het komende decennium verrijzen nog honderden wonin gen, al dan niet in bijzondere woon torens. Maar in de voorgaande tien jaar is al ontzettend veel gebeurd. Net voor Pasen en met de opening van Hotel de Timmerfabriek is de Albionkade (bijna) klaar. De laatste nieuwe kade aan Het Dok, ge noemd naar een ander fameus voormalig logement: Hotel Albion. Met de ingebruikname van de Albi- onkade staat 'het rondje Dok' open voor fietsers en flanerende wande laars, werft Van Houdt. Speciale damwanden De herrijzenis van Het Dok begon tien jaar terug met de, met hulp van Europese subsidie gefinancierde, restauratie van het Dok van Perry. Museumschip Mercuur, dat een paar maanden geleden in het oud ste droogdok van het land aan spoelde, geeft het dok nog meer grandeur. Met de renovatie van het dokje, de bouw van wooncomplex Bestevaer en de transformatie van de voormalige Plaatwerkerij in zorgcentrum Scheldehof werd de Peperdijk, tegen de binnenstad, ook al in 2012 opgeknapt en heringe richt. Het herstel van de overige kades rondom Het Dok kostten meer hoofdbrekens. Dat de Houtkade in slechte staat verkeerde, was geen verrassing. Maar dat de damwand het niet zou houden in de slappe waterbodem was een tegenvaller. Een deel van de damwand voor de Albionkade verzakte aanvankelijk ook. „Ondanks die tegenvallers zijn we uiteindelijk redelijk op schema gebleven. Van de technische oplos singen die voor de Houtkade wer den gevonden, hebben we bij het herstel van de Jan Weugkade weer veel profijt gehad." Kraanbanen Het rommelige perceel tussen Houtkade en Koudenhoek is nog niet heringericht, omdat daar over een paar jaar ook huizen komen, legt Van Houdt uit. Hij wijst op de tegenstelling van de bebouwde ka des en de Jan Weugkade. ,,Die houdt met de renovatie en de finitieve plaatsing van de Schelde- kraan voor de Machinefabriek en het laten terugkomen van kraanba nen zijn industriële uitstraling. De aankleding met bijpassende bestra ting en robuuste plantenbakken past daarbij en maakt het tegelijker tijd ook aan de Jan Weugkade ge zellig toeven." Een detail als de terugkeer van kraanbanen in het plaveisel van de De kade houdt door de kraanbanen een industriële uitstraling Jan Weugkade en de Albionkade is voor Hans van Houdt een hoogte punt. ,,Die rails zijn niet direct be doeld om nog kranen heen en weer te laten rijden. Maar waar Timmer fabriek, Machinefabriek en Toren kraan mensen direct opmerkzaam maken op de geschiedenis doen die kraanbanen dat ook in het flaneer- gebied. Echt prachtig." Vlissingen viert vanmiddag vanaf 14.00 uur dat de Albionkade ook een lusthofvoor wandelaars en wielrijders is. Via de nieuwe brug over de Dokwerker loop of fiets je zo langs de wachtsteiger voor de Stadshaven, een aanlegsteiger voor riviercruiseschepen ('passagiers vallen hier echt met hun neus in de boter') en een aanlegsteiger voor gasten van Hotel de Timmerfa briek. Mensen die vanaf De Willem Ruysstraat komen, worden 'Wel kom op de Scheldewerf' geheten door een groot bord van corten- staal. Belangstellenden zijn vanmid dag welkom op het plein voor de Timmerfabriek. Het geheel wordt opgeluisterd door enkele muzikale optredens. Enkele (brass)bands marcheren en paraderen over de kades, anderen spelen op het Tim- merplein. Hans van Houdt: ,,Ik ben fan van pipes- and drumband Inter Scaldis. Die komen via een majestueuze en tree uit de Machinefabriek. Dat wordt prachtig." Volgens de man heeft de gemeente Veere op z'n minst de indruk ge wekt dat hij zo'n dakkapel mocht bouwen. ,,Mijn architect heeft con tact opgenomen met de gemeente en daar heeft een ambtenaar gezegd dat het kon." De juriste van de gemeente be streed dat zeer stellig. Volgens haar is er alleen maar gezegd dat een dakkapel zonder vergunning ge bouwd kan worden. Ze stelde na drukkelijk dat hij niet heeft gezegd dat 'in dit geval' er zonder vergun ning gebouwd kan worden. En de rechter hield de eigenaar ook voor dat hij de indruk heeft dat die dak kapel gebouwd is in strijd met het bestemmingsplan en dus in strijd met de wet. Moeliker, raadsman van de Domburger, is het daar niet mee eens. Volgens hem mag zo'n dakkapel vergunningsvrij worden gebouwd. Dwangsom De buren van de Domburger meld den september vorig jaar bij de ge meente dat tot hun grote verbazing bij de bouw van de bewuste zomer woning er flink werd afgeweken van de tekeningen die hen waren voorgelegd. Ze eisten dat de ge meente in actie kwam omdat ze door die grote dakkapel inkijk heb ben in hun tuin, werkkamer en slaapkamer. Medio januari liet de gemeente weten dat er inderdaad was afgeweken van de regels en dat die te grote dakkapel of moest wor den gesloopt of drastisch moest worden aangepast. Er werd toen ook een dwangsom opgelegd van 750 euro per week met een maxi mum van 3750. De gemeente heeft echter nog niet geëist dat de man die dwangsom ook betaalt. Er wordt gewacht tot er een uitspraak is van de bestuursrechter. En als de rech ter oordeelt dat die dakkapel in strijd is met de regels, krijgt de eige- Want douchen op je knieën, dat gaat naar een maand de tijd de zomer woning zo aan te passen dat het bouwwerk voldoet aan de normen. De Domburger liet tijdens de rechtszaak weten dat dat heel moei lijk wordt. Volgens hem is het mo menteel zo goed als onmogelijk tij dig een aannemer, een elektricien en andere bouwvakkers te vinden om de zomerwoning aan te passen. Hij vreest ook dat die hele zomer woning flink moet worden ver bouwd bij een voor hem negatieve uitspraak. De trap naar de eerste verdieping moet dan worden ver plaatst en de doucheruimte ook. ,,Want douchen op je knieën, dat gaat moeilijk." De rechter wees de man erop dat hij al in januari wist dat dit eraan zat te komen. ,,U had ook toen al een aannemer kunnen benaderen voor het geval u daad werkelijk een beroep op hem zou moeten doen." Uitspraak over veer tien dagen. PM ZATERDAG 9 APRIL 2022 Feestje op de Albionkade Een robuuste zitbank om vanaf de Albionkade de jachten te bekijken. Projectleider Hans van Houdt ziet dat het goed is. dirkjan gjeltema René Hoonhorst Vlissingen - Hans van Houdt, projectleider MIDDELBURG De rechtbank beslist binnen veertien dagen of de dakkapel van een Domburgse zomerwo ning illegaal gebouwd is en dus moet worden gesloopt. - Inwoner Domburg, bouwer van mogelijk illegale dakkapel - Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33