Falende sancties zijn eigen schuld l koninklijke onderscheiding Jarig Blof verrast met JOL c Door fiscale constructies ZEELAND Mijn eerste liefde Vandaag bij deze krant Nieuwsmedia Nederland heeft het aan zichzelf te wijten dat het 'slechts' een half miljard aan Russische tegoeden bevroor. Experts op het gebied van sanctie - en belastingrecht stellen dat ons land jarenlang constructies mogelijk maakte waarmee vermogens verborgen zijn. Daardoor kunnen bezittingen nu amper worden opgespoord. Deze week bleek dat voor 516 mil joen euro aan Russische tegoeden bevroren is. Dat is volgens critici maar een klein deel van wat er daadwerkelijk moet zijn; 20 miljard euro volgens De Nederlandsche Bank (DNB). Het is nog helemaal niet gelukt om vastgoed binnen onze landsgrenzen te koppelen aan Russen op de EU-sanctielijst. In- Als je oligarch bent en je vermogen is nu nog zichtbaar, heb je het echt slecht geregeld middels is voormalig minister Stef Blok aangesteld als sanctiecoördi nator om meer resultaat te boeken. De vraag is hoeveel hij kan doen. Experts zeggen dat veel Russische bezittingen aan het zicht onttrok ken zijn, met fiscale constructies die Nederland zelfheeft opgetuigd. ,,We hebben enorm gepromoot dat we een prettig vestigingsklimaat hebben. Voor buitenlandse partijen was het heel duidelijk dat ze op een bepaalde manier zaken konden doen. Dit is het gevolg", zegt Yvo Amar, advocaat in het sanctierecht. Brievenbusfirma's Tax Justice Network, dat wereld wijd belastingbeleid onderzoekt, stelt dat maar zeven landen op dit vlak minder transparant zijn dan Nederland. De Commissie Door- stroomvennootschappen, die op verzoek van de Tweede Kamer on derzoek deed naar brievenbusfir ma's, constateerde afgelopen najaar dat er van alles mankeert aan po gingen om eigenaren van vermo gen in het vizier te krijgen, ondanks stappen in de goede richting. DNB stelt dat per saldo voor 20 miljard euro aan Russisch vermo gen in firma's verstopt zit die hier geen noemenswaardige economi sche activiteit hebben. Het Financi- eele Dagblad kon 45 miljard aan be zittingen binnen onze grenzen koppelen aan personen en organi saties op de sanctielijst. Het lukt 'Den Haag' maar moei lijk om bij rekeningen van deze mensen te komen, omdat die bij voorbeeld in een belastingparadijs zitten of de rekeningen op naam van stromannen staan. Advocaat Heleen over de Linden: ,,Als je oli garch bent en je vermogen is nu nog zichtbaar, heb je het echt heel slecht geregeld." Minister Wopke Hoekstra er kende woensdag dat het soms 'heel lastig' is te bepalen wie ergens ach ter schuilgaat. Hij pleitte voor actie op Europees niveau. Die moet ertoe leiden dat de overheid 'door stro mannen heen kan breken, en dege nen raken die hier vermogen ver stoppen'. c P8 Namens koning Willem-Alexander heeft de Middelburgse burgemeester Harald Bergmann gisteravond een bijzonder verjaardagscadeau overhandigd aan Blof. De bandleden Norman Bonink, Paskal Jakobsen, Bas Kennis en Peter Slager werden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde in de Ziggo Dome in Amsterdam, voorafgaand aan het eerste van twee concerten waarmee de popgroep haar dertigjarige bestaan viert. Bergmann prees hun culturele belang en maatschappelijke betrokkenheid. ,,Dat verdient een blijvende erkenning." Het thema van de boekenweek is 'Eerste liefde'. Margreet de Haan van boekhandel 't Spui weet wel wat haar eerste liefde was. The Bell Jarvan Sylvia Plath. Een levensveranderend boek.'' C ZEELAND2 WENDE, zaterdag 9 april 2022 Weeroverzicht lange termijn: C P27 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €4,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging Wat wordt het insect van het jaar? C P3 Sander van Mersbergen Amsterdam - Heleen over de Linden FOTO BL0F C Bijlage Z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1