,nrcciL fiench Met ieder boek worden we beter Schrijven heeft ons huwelijk goed gedaan De wereld heeft meer lezers nodig NICCI GERRARD (63) en SEAN FRENCH (62) vieren dit jaar hun 25-jarig jubileum als schrijversduo Nicci French. Voor Mezza reageren ze op drie stellingen. 'We zitten echt niet de hele dag hand in hand te schrijven.' SEAN: 'Met elk boek ontdekken we iets nieuws, dat wel. Het heeft geen zin door te gaan als je niet op een of andere manier beter wordt.' NICCI: 'Als we met ieder boek hadden gedacht dat we een beetje slechter werden, hadden we moeten stoppen. Met boeken is het net als met kinderen: je kunt ze niet vergelijken. Een van de dingen die Sean en ik elkaar hebben beloofd: dat we proberen de lol erin te houden. Als lezer denk je na een goed boek dat je nog zo'n boek wil lezen, als schrij ver denk je dat je nog zo'n boek moet schrijven, zeker als het een succes is. Maar dat is niet zo. Een groot deel van schrijven is experimenteren, nieuwe vormen, nieuwe stijlen, verschillende thema's. Het is een schrijfspier die je telkens sterker maakt.' SEAN: 'De gunst is een goed voor beeld. Is het beter dan ons vijfde boek? Dat weet ik niet, maar wat ik wel weet, is dat Nicci en ik het al jarenlang hadden over de vraag: als iemand ooit iets voor je heeft gedaan dat het daglicht niet kon verdragen en die persoon vraagt iets terug, in hoeverre ben je dat dan verplicht? En wat als dat iets is waar je niet achter staat? Daar wilden we over schrijven, maar we vonden de juiste manier niet. Afgelopen jaar wél. Dat is die ont wikkeling als schrijver. Als ik naar onze boeken kijk, zie ik ons leven. Ze laten zien hoe wij door het leven zijn gegaan en hoe we ons in verschillende periodes hebben ontwikkeld. Een beetje als jaar ringen op een boom.' NICCI: 'We kunnen niet uitproberen hoe ons huwelijk was geweest als we elke dag naar kantoor waren gegaan en elkaar daar 's avonds over hadden verteld. Maar samen schrijven is voor ons wel een vertrouwde en intieme manier om getrouwd te zijn. We heb ben zoveel tijd samen doorgebracht, zoveel gepraat.' SEAN: 'Veel van onze gesprekken gaan over: wat zou je dan als dit, hoe zou je reageren als dat. Het is echt plezierig dat we dit samen kunnen doen.' NICCI: 'Kijk, het is ook niet zo dat we de hele dag hand in hand zitten te schrijven. We schrijven sowieso allebei apart en nemen het dan van elkaar over. En er zijn ook dagen dat ik niet zou beweren dat schrijven ons huwelijk verbetert, en dat we vooral bij elkaar uit de buurt moeten blijven. We discus siëren regelmatig over van alles, zeker in de fase dat er nog geen woord op papier staat. Maar dat is goed, we praten, praten, praten tot we het beste verhaal hebben. Ik denk dat ik Sean nu ken op een manier waarop ik hem niet had leren kennen als we geen schrijvers waren geweest. De menselijke geest is een eindeloos labyrint en ik ben geneigd te denken dat hoe meer je iemand leert kennen, hoe groter het mysterie van die geest wordt. Je zou denken dat ik inmiddels wel weet wat Sean gaat zeggen als we de details van een verhaal bespreken, maar toch word ik dan weer verrast. Met de jaren worden we juist minder voorspelbaar voor elkaar.' SEAN: 'Als ik in de trein een jong iemand een boek zie lezen, dan maakt me dat gelukkig, het ontroert me zelfs. Lezen is de beste manier om een ander te gaan begrijpen. Wij zijn ook dol op films, dol op muziek, maar niets zet je op zo'n manier aan het denken als een boek. Het blijft fasci nerend dat je door een boek open te slaan, kan rondkijken in iemands hoofd en iemands verbeelding.' NICCI: 'Het baart me zorgen dat zoveel mensen niet lezen. Daarmee laat je zo'n mooie manier liggen om meer begrip te krijgen voor anderen. In een wereld die steeds meer uit tegenstellingen lijkt te bestaan, geloof ik echt dat lezen het verschil kan maken. Een boek kan je ook aan het twijfelen brengen, en ik ben dol op twijfel. Er gaat zoveel kracht van uit. Pas als je toegeeft dat je iets niet precies weet, sta je open voor wat een ander zegt.' SEAN: 'Wij hebben thuis een muur met allemaal tekeningen van lezende vrouwen. Nicci heeft die bij elkaar gezocht. Dat is een mooi symbool voor hoe lezen je helpt te ontsnap pen. Vroeger mochten rijkere vrou wen niet werken en niet uitgaan, dankzij boeken kwamen ze toch ergens anders dan in hun eigen huis.' NICCI: 'We hebben avonturen nodig in ons leven. Na zoveel jaar als schrijver en als lezer, weet ik één ding zeker: het mooiste avontuur, dat beleef je in je hoofd.' DE GUNST MEZZA 43 De gunst verschijnt bij AmboAnthos 22,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 123