De Agenda 7 'De Agenda' gaat over mensen achter evenementen op Schouwen-Duiveland. Deze keer Helle van der Roest, voorzitter van Imkersvereniging Schouwen-Duiveland. Hij is spil in het project hoogstamfruitboomgaarden, waarvan de derde zaterdag 9 april in Noordwelle wordt geopend. ,,Gaan we nou nog iets op gang bren gen of blijven we alleen maar consu meren?", vroeg ik tijdens de maaltijd nadat ik een verhaal voor Rotary Club Zierikzee (RCZ) had gehouden, een kleine twee jaar geleden", lacht Helle van der Roest. Hij kreeg zijn zin, voorzitter Siemco Louwerse van RCZ pikte de uitdaging op mee te doen om het project 'Hoogstamfruit- boomgaarden voor alle dorpen op Schouwen-Duiveland' te realiseren. Mooie plekken Naast de Imkersvereniging (IVSD) en RCZ sloten ook gemeente en Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) zich aan om dit project ter hand te nemen. Belangrijke financi- ele bijdragen kwamen van het VSB- fonds en de Stichting Renesse. ,,De burgers spelen een cruciale rol in de aanleg van de hoogstamfruitboom- gaarden. Het gaat om de natuur en de biodiversiteit, maar ook de leefbaar heid, om mooie plekken waar men sen elkaar kunnen ontmoeten. Waar dorpsbewoners hun eigen bijdrage De bijenwereld kan een voorbeeld zijn voorde maatschappij aanleveren, om burgerparticipatie en wij leveren als initiatiefnemers daar ondersteuning voor bij ontwerp, aanleg en onderhoud'', zegt Van der Roest in een voor hem kenmerkend gloedvol betoog. Het project blijkt bij alle zestien dorpsraden in een rijpe voedingsbo dem te zijn gevallen. Alle kernen kie zen voor de aanleg van een hoog- stamfruitboomgaard in combinatie met een kenmerkende eigen dorps- plek. Na de start van de boomgaarden in Ellemeet en Serooskerke is zater dag Noordwelle aan de beurt. ,,Noordwelle is een apart verhaal. Daar worden de hoogstamfruitbo- men onderdeel van de Kloostertuin, die wegens gebrek aan financiën aan vankelijk niet van de grond kon ko men", zegt Van der Roest. Kloostertuin Die tuin betreft een initiatief van Kloosterwelle, het pioniersteam in de Corneliuskerk dat openstaat en het gesprek zoekt met alle zoekers naar zin, spiritualiteit, gemeenschap en ontmoeting. Een kloostertuin als plek voor ontmoeting en bezinning zou een mooie aanvulling daarop bieden. ,,Dorpsraad en bedenkers waren het eens over het initiatief en de invulling, maar voor de financiën klopten ook zij tevergeefs aan bij VSB-fonds en Stichting Renesse. We vissen natuurlijk vaak in dezelfde vij ver. Door de combinatie met ons pro ject wordt de realisatie van de Kloos tertuin nu dus wel mogelijk." Van der Roest is enthousiast over de locatie aan het Hoefijzer, met een mooie laan waarlangs sierpeerbomen geplant zullen worden. Verder ko men er hoogstambomen met appels, peren en pruimen voor consumptie. De laan komt uit in het ronde deel van de tuin, waar kruiden geteeld gaan worden en waar bankjes komen De akkerranden kunnen zo'n mooie verbinding vormen tussen de hoogstam- fruitboomgaarden te staan. ,,Een locatie waar vooral ruimte wordt geboden voor ontmoe ting in stilte." Veiligheid ,,Met de aanleg van hoogstamfruit- boomgaarden ben je er natuurlijk niet", benadrukt Van der Roest. Vol bevlogenheid vertelt hij over het be lang van veiligheid. ,,Daarvoor zijn contracten van slechts anderhalve pagina opgesteld. Juridisch verant woord en zeer goed leesbaar voor alle betrokkenen. Ook de continuïteit verdient aandacht. Beheer en onder houd kunnen nu goed geregeld zijn, maar dat dient ook in de toekomst zo te blijven als er bestuurswisselingen zijn. Dat zijn allemaal bijkomende zaken die ook aandacht verdienen." Volgens Van der Roest is de wil om zich ergens voor in te zetten heel groot op Schouwen-Duiveland, maar met samenwerking ligt het vaak las tiger. Hij mist soms een 'helikopter- blik'. Hij is dan ook blij met de inzet van projectleidster Lucia van Jeveren die de onderlinge samenhang tussen iedereen, die erbij betrokken is, voortdurend in de gaten houdt. In de agenda van Van der Roest staat ook overleg over de uitbreiding van het project Bloeiende Akkerran den van de huidige 25 tot 65 km in deze regio. ,,Die kunnen straks een mooie verbinding vormen tussen alle hoogstamfruitboomgaarden. Dit ei land is zo mooi.'' Gloednieuw bijenhuis En dan is er dus nog 'zijn eigen' Im kersvereniging waar hij het druk mee heeft. Hij lacht en zegt: ,,Een leuk nieuwtje? In samenwerking met de regionale Fruitboomvereniging gaan wij ons bijenhuis bij het Transferium in Renesse volledig vernieuwen. Het wordt twee keer zo groot en dan kun nen we nog veel meer bezoekers ont vangen. Ergens in juni is de opening." Met een toelichting op zijn eigen fascinatie voor het bijen houden, kan hij kort zijn. ,,De bijenwereld kan een voorbeeld zijn voor de maatschappij. Het gaat niet om het individu maar om de verdediging van de gemeen schap." SD DINSDAG 5 APRIL 2022 OiiiilliiS'ïiii inuiiiibijiMiiuirniii tiiiiiiiiiiiiiiiOfïililii'tiihii! ihii rii tl'i'~" -1..,^- - -ra&A. Helle van der Roest (rechts) met de medewerkers op de plek waar fruitboompjes worden geplant in de dorpsboomgaard van Serooskerke. foto katja van noort 'Burgers spelen cruciale rol in de aanleg van boomgaarden' Ali Pankow Noordwelle/Serooskerke - Helle van der Roest, voorzitter Imkersvereniging Schouwen-Duiveland - Helle van der Roest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50