Vissers: 'Kabinet neem voorbeeld aan de Fransen en geef ons steun' 2 Het is een surrealistisch beeld: op de kade in de Vlissingse haven, daar waar normaal staal ligt opgestapeld, staat een woud aan Amerikaanse legervoertuigen. Tweeduizend stuks, klaar om door de grote Verbrugge-kraan op de trein getakeld te worden. vrijheid ■PT^gW Die oproep doen visse rijorganisaties aan het kabinet. Brussel heeft toestemming gegeven om voedselproducen ten te ondersteunen. Per bedrijf mag maxi maal 35.000 euro staats steun worden gegeven ter compensatie van de hoge brandstofrekenin gen. De Producenten organisatie Delta-Zuid, de Nederlandse Vis sersbond en VisNed vragen minister Henk Staghouwer (Land bouw, Natuur en Voed selkwaliteit) werk te maken van de steun. Ze spreken van een 'dra matische toestand'. Neem een voorbeeld aan Frankrijk, zeggen de drie organisaties. ,,De Franse vissers zijn al heel snel financieel geholpen. Dat is overi gens ook het geval bij de nadeelcompensatie omtrent de brexit. Dat geld staat al bij de Franse vissers op hun rekening. Onze kottersector vist in de zelfde wateren als de Franse vissers. Hoezo gelijk speelveld? Kunt u zich voorstellen wan neer het omgekeerde zou gebeuren?" Door de dure gasolie komen veel vissers niet meer uit de kosten. ,,Veel schepen blijven noodgedwongen bin nen, hiermee komt de voedselzekerheid zwaar onder druk te staan." De drie organisaties uiten in de brief hun ongenoegen over het verlies aan visgronden dat sneller dichterbij komt. ,,De snellere uit rol van de extra drie windmolenparken komt plotseling 'heel rauw op ons dak'." Ze vragen om financiële steun voor de verduur zaming van de vloot. ,,Bouwtekeningen lig gen daarvoor klaar, maar met dit toekomst perspectief is er geen bank die de deur voor ons open zet." PZC.NL Vrouw rijdt lantaarnpaal uit de grond TRANSPORT MATERIEEL NAAR POLEN Man (32) zwaait met keukenmes ,,Even kijken, dat is een Bradley. En dat een M109 Paladin. Denk ik." De stoet aan Amerikaanse legervoer tuigen is zo indrukwekkend, dat majoor Willibrord Voets het soms ook even niet meer weet. Nee, deze verscheidenheid aan voertuigen heeft het Nederlandse leger niet. Al is het vooral de hoeveelheid die ook de majoor imponeert. ,,De Ameri kanen hebben véél. Echt héél veel." En dan is 'het spul' dat van de ARC Endurance komt rollen, nog maar een fractie van wat de Ameri kaanse defensie bezit. Andere frac ties komen dezer dagen aan land in Griekenland en Denemarken, klaar om met trucks en treinen naar Po len gebracht te worden voor een grote militaire oefening. Elke twee jaar Het Nederlandse leger is er om de Amerikanen te helpen. Bij de bewa king bijvoorbeeld; de gewapende militairen aan de poorten van Ver- brugge zijn allemaal Nederlanders. ,,Maar we faciliteren ook op logis tiek vlak", legt Voets uit. ,,Daar zijn wij Nederlanders dan weer heel goed in. Zo zijn we samen sterk." Of Vladimir Poetin de PZC leest, valt te betwijfelen, maar het Ame rikaanse vertoon lijkt geen toeval in deze roerige tijden. Toch is het zo, verzekert luitenant-kolonel Joshua Hirsch. ,,Wij hebben deze operatie al maanden geleden voorbereid. We doen hem elke twee jaar, oorlog ofniet. De pers nodigen we puur uit zodat mensen in de regio niet schrikken als ze een trein met tanks voorbij zien komen." Overal partners Sterker: twee jaar geleden meerde de Endurance ook al af bij Ver- brugge. ,,We lagen helemaal klaar om de voertuigen te lossen, en toen kregen we bericht dat de operatie niet doorging vanwege Covid. We konden omdraaien. De laadklep was niet eens open geweest." Maar waarom dan Vlissingen? ,,Omdat we alle opties moeten openhouden", vertelt Hirsch. ,,De ene keer gaan we via Frankrijk, de andere keer via Rotterdam. Balti- sche Staten, noem maar op. We moeten overal oefenen en overal partners krijgen, voor het moment dat we ze nodig hebben." Statement Natuurlijk is het ook een politiek statement, zegt kolonel Michiel Verlinden. ,,We werken op allerlei gebieden samen, we hebben ook een eenheid in Litouwen. Enhanced forward presence noemen wij dat. Ik ben blij een steentje te kunnen bijdragen aan het verdedigen van onze Als Navo laten we zo toch zien: je hoeft niet te proberen om ons aan te vallen." Uitwijkroutes ,,En inderdaad: de Amerikanen moeten alternatieven hebben", vervolgt de kolonel. ,,Stel nou dat het full skill oorlog wordt en er wordt een bom op Rotterdam ge gooid. Dan zijn er uitwijkroutes nodig. Ze zijn alle havens afgegaan, om te weten wat waar kan. Vlissin- gen is van oudsher een marineha ven en bij Verbrugge kan toevallig heel veel." Dat blijkt. Zelfs het omhoog take len van een tank is een eitje voor de grote groene kraan van Verbrugge. De ene na de andere wordt aan ket tingen op de trein gezet. De ber gingstank die de voertuigen naar de rails sleept, rijdt af en aan. Het ter rein is groot genoeg voor alle voer tuigen en een militair pompstation met tanks van tienduizend liter. Er staan er zeker drie. De Amerikanen blijven maar be nadrukken hoe gastvrij ze zijn ont vangen in Vlissingen. Want waar sommige havens de Amerikaanse militairen in tenten laten slapen, heeft Verbrugge gezorgd dat alle 380 militairen kunnen eten, dou chen en slapen in een hypermo derne hal - met naar verluidt super snelle WiFi. Het terminalbedrijf liet er oude loodsen voor slopen en al het staal verplaatsen. Inschikken Niet uit pure liefdadigheid, ver raadt de lach op het gezicht van Martin Verbrugge als hem wordt gevraagd wat de operatie hem op brengt. ,,Daar mag ik niets over zeg gen, dat staat allemaal zwart op wit. We hebben flink moeten inschik ken, maar geloof maar dat het niet voor niets is geweest." En niet alleen in zakelijk opzicht. ,,Om eerlijk te zijn, ben ik vooral trots dat ze ons hebben uitgekozen. Die Amerikanen zijn ongelofelijk goed georganiseerd, daar leren wij heel veel van. En als het erop aan komt, is Vlissingen beter dan Rot terdam. Vanwege het achterland, maar ook vanwege de kleinschalig heid. Dat werkt voor die Amerika nen veel prettiger." Draakjes Dat er nu gewapende militairen op zijn terrein lopen, vindt Verbrugge geen beangstigende gedachte. ,,Vlissingen is altijd een risicopunt geweest, kijk maar naar de Slag om MAANDAG 4 APRIL 2022 PC Vissersschepen in de haven van Vlissingen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA VLISSINGEN Van Europa mag het, dus kom net als Frankrijk snel over de brug met financiële steun voor de visserij in deze tijden van hoge brandstofprij zen en brexit. - Theo Giele H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Weekend: De ramadan is een mooie traditie (2471 reacties) MIDDELBURG Een auto met Frans kenteken heeft zaterdag middag een lan taarnpaal volle dig uit de grond gereden. De be stuurster raakte lichtgewond. Het eenzijdige ongeluk vond rond 16.45 uur plaats op de Schroeweg in Middelburg tus sen het viaduct over de A58 en de rotonde bij de Mortiereboule vard. De vrouw raakte daar door onbekende re den van de weg en reed een lan taarnpaal volle dig uit de grond. De schade was aanzienlijk. De vrouw raakte lichtgewond en hoefde niet mee naar het zieken huis Eens Oneens MIDDELBURG Een 32-jarige man is zaterdag avond aange houden in Mid delburg nadat hij op de Kanaal- weg met een keukenmes stond te zwaaien. Agenten kregen rond 23.15 uur een melding bin nen dat de man risicovol gedrag vertoonde. Uit eindelijk kon de man aan de an dere kant van het kanaal op de Loskade worden aangehouden. Hij bleek inder daad een keu kenmes bij zich te hebben. Het mes is in beslag genomen en de man is naar een politiecellen complex ge bracht om ver hoord te worden. 'Nee, deze operatie heeft niks met Poetin te maken' Nieuwe stelling: Treinuitval: een dag zonder trein is onacceptabel Wendy Wagenmakers Vlissingen - Martin Verbrugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22