r voordeur om het gesprek af te maken. Ik weet nog steeds niet waar ik de moed vandaan haalde, maar ik ben opgestaan en heb haar uitgenodigd een drankje te drinken. Tot mijn verbijstering zei ze ja. Ik kan me herinneren dat we de hele avond praatten en aan het einde van de avond was ik hopeloos verliefd. Toen besefte ik dat ik héél erg mijn best moest doen daar iets van te maken, haar niet te verliezen, dit niet te verpesten. En op gegeven moment, een tijdje later, merkte ik dat zij problemen had met mijn drankgebruik.' 'In die tijd beschouwde ik dat zelf niet als een probleem. Dat was het wel, maar ik was nog niet zo ver dat voor mijzelf toe te geven. Op een gegeven moment besefte ik dat ik moest kiezen tussen de drank en haar. Het was moeilijk om niet te drinken, maar tegelijkertijd: het zou ontzet tend zwak zijn zo'n vrouw te laten lopen voor drank. Dat gevoel, die zekerheid dat ik haar niet moest laten lopen, wat het offer ook was... Dat is het gevoel waar je naar vraagt.' 'Over haar zou ik héél lang kunnen praten. Wat ik bewonder, is dat ze militant altruïstisch is. Ze heeft veel oog voor de ander. Dat is een van de vele dingen die ik van haar zou moeten leren. Een ander ding dat echt heel bijzonder is, wat ik nog nooit eerder heb meegemaakt, is dat we ons altijd amuseren. Onder alle omstandigheden. Dat we altijd lol hebben.' Je bewondert haar militante altruïsme. Heb je daar inmid dels iets van opgestoken? 'Ja! Ik probeer wat aardiger te zijn.' 'Nou, ik ben op zich heel aardig. Dat is niet zo moeilijk. Het is meer een kwestie van attent zijn. Dat je snapt wanneer je iets voor een ander kunt doen. Als iemand mij iets vraagt: zou je iets voor me kunnen doen, dan doe ik dat, dat is geen kunst. De kunst is dat ik het in de gaten heb voordat iemand me het vraagt.' 'Italianen zijn wel aardiger dan Nederlanders, dat klopt. Hoffelijk. Wij hebben in Nederland een Angelsaksische succescultuur. Succes is een keuze hè, in het neoliberale systeem gaat het erom te winnen, ten koste van anderen. We zijn allemaal ondernemers van ons eigen leven en een altruïstische ondernemer is een slechte ondernemer. Italië is anders. Toen MEZZA 17 En jij zelf ook. Volgens mij kun je uren over haar praten. Ze kwam als Clio al uitgebreid langs in Grand Hotel Europa. Wat is er zo leuk aan Stella? Vind je het moeilijk aardig te doen? Is dat misschien Italiaans, om maar een heel generalistische vraag te stellen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 97