Injectie in kraakbeen nu 18 In de strijd tegen artrose legt een in Nederland ontwikkelde hydrogel een cruciaal examen af. Het middel dat beschadigd kraakbeen kan repareren wordt voor het eerst getest op mensen. 'In 2040 is artrose de meest voorkomende chronische ziekte in Nederland' De behandeling tot nu toe, onder meer met behulp van stamcellen, is arbeidsintensief Werking hydrogel HANS VAN ZON Artrose telt veel slachtoffers. Als de kwaliteit van het kraakbeen in een ge wricht achteruitgaat, leidt dat tot veel pijn en stijfheid. Dat geldt zeker ook voor knie klachten. Mogelijk biedt een hydrogel, ontwikkeld aan de Universiteit Twente, nu uitkomst in de strijd tegen gewrichtsslijtage. Het mid del kan een beschadiging aan het kraakbeen, bijvoorbeeld als gevolg van een sportblessure, repareren en daarmee artrose mogelijk voor komen. Of de hydrogel aan die hoge verwachtingen voldoet, wordt nu uitgetest aan het UMC Utrecht, met de allereerste klini sche proeven op mensen. ,,Volgens de jongste voorspellin gen is artrose in 2040 de meest voorkomende chronische ziekte in Nederland. Daarom is de organisa tie ReumaNederland begonnen met een artrose-offensief waaraan ook de wetenschap bijdraagt'', zegt Marcel Karperien, hoogleraar Developmental BioEngeneering aan de Universiteit Twente. Met een team van veertig mensen richt hij zich op technologische oplos singen voor kraakbeenherstel en gewrichtsaandoeningen. ,,Onze injecteerbare gel is niet dé oplos sing, maar kan voor een bepaald segment van artrose-patiënten wel van nut zijn'', legt Karperien uit. ,,Als we kraakbeendefect in re- latiefjonge patiënten kunnen re pareren, dan voorkomen we daar mee posttraumatische artrose, of- wel extra slijtage door een andere manier van bewegen. Dan praten we over 10 tot 15 procent van de to tale artrosepopulatie (1,5 miljoen mensen).'' Wat doet de hydrogel? Karpe rien: ,,Stel, je hebt een gat in het kraakbeen in de knie en dat moet worden opgevuld met nieuw weefsel. De geïnjecteerde gel cre- eert de juiste omgeving voor een herstel. Die hecht zich aan het kraakbeen dat er nog is, zorgt er voor dat nieuw kraakbeen kan worden gevormd. Bovendien voorkomt de gel dat de beschadi ging bij beweging groter wordt. Gedurende het herstelproces breekt de gel naar verwachting in drie tot zes maanden af.'' Karperien kwam in 2007 op het idee van de hydrogel. ,,Toen was er slechts die fundamentele vraag: Kunnen we gel maken die we vei lig kunnen injecteren? Daarna kwam pas de vraag of de resulta ten kunnen worden toegepast in de mens. Door mijn biologische achtergrond ben ik daar van na ture altijd mee bezig. We hebben daarom bijvoorbeeld gekozen voor het gebruik van stoffen die ge woon in het lichaam voorkomen. En voor een eenvoudig, goedkoop productieproces en een simpele behandelingsstrategie. Met een in jectienaald. Tijd is geld, ook in de gezondheidszorg, en je wilt een grote doelgroep bedienen. ,,Eerst hebben we geëxperimen- teerd op de knie van een koe, uit het slachthuis. Daarna gebruikten we knieën van paardenkadavers. We zagen dat de gel uithardde en zich hechtte aan het kraakbeen. Vervolgens zie je dat zich kraak been vormt'', zegt de hoogleraar. In 2014 richtte Karperien de start-up Hy2Care op om de hydro- gel op de markt te kunnen bren gen. ,,We hadden 4 miljoen euro nodig om hetgeen we in het lab hebben ontwikkeld naar de mens te brengen. Dan heb je een bedrijf nodig. ReumaNederland is hierbij een belangrijke aanjager geweest. De ontwikkeling van een product en al de regelgeving eromheen vragen om specialisten. Daarom prijs ik me gelukkig met Leo Smit, de ceo van het bedrijf. Hij kan dat veel beter dan ik.'' Smit verwacht in 2024 de resul taten van de klinische studies en begin 2025 rekent hij op de toe stemming van de autoriteiten om de techniek buiten studieverband beschikbaar te stellen. ,,Dan wacht de laatste stap: opname in de zorg verzekering. Pas dan kan de tech niek worden aangewend bij meer patiënten met kraakbeenschade aan de knie'', aldus de ceo. Het is nu eerst aan orthopedisch chirurg Roel Custers, van het UMC Utrecht, om de kracht van het nieuwe middel voor de mens te bewijzen. Vorige week donder dag behandelde hij de allereerste patiënt. Custers behandelt al vele jaren kraakbeenbeschadigingen aan de knie, tot nu toe onder meer met behulp van stamcellen. ,,De klassieke ingreep is arbeidsinten sief. Niet alle patiënten hebben er baat bij. Er is dus nog ruimte voor verbetering. De vraag is nu: gaat deze nieuwe behandeling met hy- drogel het beter doen?.'' Welke patiënten komen in aan merking voor deze eerste klinische testen? „Patiënten van 18 tot 50 jaar. Gezonde mensen met een kraakbeenbeschadiging als gevolg van een sportblessure of een ver draaiing. Om te voorkomen dat we worden bedolven onder aanmel dingen, bezoek alsjeblieft op de website van het UMC Utrecht de pagina Active-studie. Daarop staan alle selectiecriteria", zegt Custers. Als de hydrogel werkt zoals die zou moeten werken, dan zou op termijn een grote groep mensen hiermee kunnen worden behan deld. ,,De hoop is dat je hiermee niet alleen de klachten van kraak- ZATERDAG 2 APRIL 2022 GO A De hydrogel is in staat beschadigd kraakbeen te vervangen. Dat gaat via een operatie en een lokale injectie van de gel, op de plek van de beschadiging. De gel vult de beschadigde plek en hecht zich aan het gezonde kraakbeen rondom de beschadiging, zodat de functie herstelt en erger wordt voorkomen. Gemineraliseerd kraakbeen: intermediair tussen bot en kraakbeen. Het zorgt voor hechting van het kraakbeen aan het onderliggende bot Kniegewricht Subchondraal bot: poreus bot dat lichtjes wordt ingedrukt bij belasting en daardoor werkt als schokdemper BRON:HY2CARE Hydrogel Beschadiging in kraakbeen, opgevuld met gel Kraakbeen Het kraakbeen is S hersteld- wapen in aanpak Gel nieuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 66