Dierenmens Slang dook op in toiletpot Enkele voetballers uit de Ze krijgt per week twee konijntjes, met huid en haar 12 Eredivisie voetballers met aandelen in een illegaal gokbedrijf, politieverhoren en grote bedragen van spelers op de rekening van die onderneming. Dit is het ongelooflijke verhaal achter goksite Edobet. Profvoetballer gokken Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Het was maar een klein ANP-bericht: 'Personeel vindt py thon in wc hotel.' 16 sep tember 2008. De netpy- thon had zijn kop meer dan een meter boven de toiletpot gestoken en ja, dan word je wel gevonden. Vanuit een kamer een ver dieping lager was de slang via het riool naar de wc ge kropen in een chic Maas trichts etablissement. De politie kwam erbij en nog diezelfde dag volgde de arrestatie van vier hotel gasten uit Rome. Behalve een wapen en drugs had den ze een halve dieren tuin hun kamer binnenge smokkeld, waaronder gek ko's, pijlgifkikkers, vuursa- lamanders, vogelspinnen en een babykrokodil. De wurgslang was met een lengte van 3,80 meter de meest opzienbarende van het stel. ,,Waarschijn- lijk was hij een jaar of 4 oud", denkt Ad Bom, die nu al veertien jaar eigenaar is van de 'wc-python'. Te gen wil en dank, zou je kunnen zeggen. Hij kreeg het dier onder zijn hoede als officiële reptielenop- vanger. Bom zorgt voor huisvesting van geschub- den en andere wezens als het niet anders kan. ,,Idea- liter worden onze reptielen teruggezet in de natuur. Alleen gebeurt dat zelden", vertelt hij. Al bijna veertig jaar runt de Zeeuw reptielenopvang Iguana in hartje Vlissin- gen. Met zijn toenmalige vrouw - ,,Ze werkt hier nog steeds" - deelde hij een passie voor exotische dieren. Toevallig hadden ze een groot huis en ze beslo ten opvang te bieden aan dieren in nood. ,,We be gonnen met Australische wandelende takken, al snel kwamen er vier afgedankte hagedissen bij. Ze hadden een huidziekte en niemand wilde ze hebben." Overheden en politie mensen die illegale dieren in beslag namen, wisten de Vlissingen weg naar de familie Bom spoedig te vinden. Om in komsten te genereren gooide de opvang in 1982 de deuren open voor het publiek. De Maastrichtse wc-py- thon is een vedette op een van de bovenverdiepingen. De ontglipster - het bleek een vrouwtj e - woont in een kamer die in een ver verleden dienst deed als kerkzaal. Het historische gebouw was vroeger een nonnenklooster. Ze heeft haar eigen glazen verblijf met in de hoek een toilet pot. ,,Zodat ze zich thuis- voelt", zegt Bom. Dat is een grapje; de wc staat er alleen als verwijzing naar de hui veringwekkende vind plaats van de slang. De prachtige albino python vindt het allemaal best. Ze heeft zich sierlijk opgekruld onder een warmtelamp. Inmiddels meet de wurgslang ruim 5 meter en is ze tussen de 60 en 70 kilo zwaar. Bom heeft niet meer de illusie dat ze ooit nog vertrekt naar een dierentuin of wordt teruggeplaatst in de jungle. ,,Het lukt bijna nooit om het nodige pa pierwerk voor elkaar te krijgen. Eerst heb je toe stemming nodig van de Nederlandse overheid, dan nog een Europees stempel en uiteindelijk moet het land dat het dier aanneemt ook nog akkoord zijn." Na dertien jaar kan Bom lezen en schrijven met zijn python. Wekelijks voert hij haar twee konijntjes, met huid en haar. 'Schoon' vlees is geen optie, want de maag van een python is ge maakt om dieren in zijn geheel te verorberen. Zou ze geen huid en haar (en botten) binnen krijgen, dan blijft ze maagsappen aanmaken en verteert ze uiteindelijk zichzelf. Als Bom haar verblijf wil verschonen, duwt hij haar gewoon iets opzij. Het dier herkent hem. Met haar uit stekende reukvermogen - van haar ogen moet ze het niet hebben - kan ze prima identificeren wie er in de buurt is. En nee, hij heeft niets van haar te vrezen. ,,Wij volwassen Europe anen hebben sowieso te brede schouders, ze kan ons niet inslikken. Als een python een mens opeet, is dat meestal een kind of een kleine Aziaat." Dat laatste gebeurde drie jaar geleden, toen een 54-jarige moeder van twee kinderen op Sula wesi werd teruggevonden in de buik van een python. In 2017 diende een 25-jarige bewoner van dat eiland ook als maaltijd. Bom zal altijd alert blij - ven, want slangen van meer dan 5 meter zijn in staat een mens te doden, zegt hij. Dat gaat razend snel: de slang draait zich om je heen en drukt je bij je borstkas in elkaar. Einde oefening. Maar goed, zo lang de netpython braaf haar konijntjes krijgt, is er niets aan de hand. De naam van het Maas trichtse hotel is overigens nooit bekendgemaakt. Naar verluidt was de direc tie nog banger voor imago schade dan voor de slang. Een python in de wc doet het nu eenmaal slecht bij de boekingen. e zouden op zijn zaak gaan schieten als hij niet nóg meer zou betalen. Ruim 20.000 euro had hij al afgedra gen. Meer zat er echt niet in. ,,Een van die mannen zei: 'Ik ben van de incasso. Als je niet gaat betalen, dan gaan we schieten'." In de verhoorkamer van de politie vertelt de eigenaar van het Rotter damse theehuis Diamant zijn ver haal. Dat hij een tijdje een telefoon in zijn zaak had liggen en dat daarop 'toto' gespeeld kon worden. Dat blijkt bij Edobet te zijn, een goksite die geen vergunning heeft in Neder land en volgens justitie deels gerund werd door de criminele organisatie van de 'Haagse godfather' Piet S. De rechercheurs vragen of de eigenaar wist dat Edobet niet legaal was. ,,Mendes zei dat de site van voetbal lers was. Mendes zei dat je het geld op de rekening kon storten. Ik ver trouwde Mendes." Mendes is David Mendes da Silva, voormalig profvoetballer van onder meer Ajax, AZ en 7-voudig internati onal en tegenwoordig onder meer zaakwaarnemer. In januari van dit jaar werd hij door de recherche ver hoord als getuige in het onderzoek naar de goksite Edobet. Mendes is niet de enige (oud)voetballer die voorkomt in het dossier. Deze krant deed de afgelopen maanden onder zoek naar het gokbedrijf en had in zage in het strafdossier. Daaruit blijkt dat verschillende voetballers aandelen hebben gekocht in het be drijf. Ook hebben enkele bekende spelers, onder wie international Jordy Clasie, geld overgemaakt aan de site. Al jaren staat Piet S. (65) uit Den Haag bovenaan het verlanglijstje van de opsporingsdiensten. Hij wordt in verband gebracht met grootschalige cocaïnesmokkel. Om de 'Haagse godfather', zoals zijn bijnaam luidt, voor eens en altijd achter de tralies te krijgen, begon in november 2016 het onderzoek Taxus. Hiervoor werden mensen uit zijn kring geschaduwd en afgeluisterd. En zo komt het dat in april 2019 de politie voor het eerst hoort dat Freddy S., de zoon van Piet, zich met zijn vader zou hebben inge kocht bij een goksite. De politie luistert aandachtig mee hoe Piet S. vertelt over de goksite. ,,Wij hebben ons eigen ingekocht in een voetbalsite, verleden jaar. Hij (de oprichter van de goksite) is pas twee jaar bezig. Verleden jaar had hij 2,8 miljoen omgezet. Nu zijn wij ons ei gen ermee gaan bemoeien, mijn zoon en ik. En vanaf 1 april tot nu, ZATERDAG 2 APRIL 2022 GO FOTO ROB HOEKSTRA Soort: netpython Woonplaats: Bijzonderheid: kan een (klein) mens inslikken Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.net Profs volop YELLE TIELEMAN CYRIL ROSMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60