lang wachten op broodnodige hulp 5 neuroloog Erik Scherder, om hem vragen te stellen over haar stoor nis. Waarom werkten medicijnen tegen angst bij haar niet? En stel nou dat ze die amygdala, het deel van de hersenen dat angst regu leert, bij Eli zouden verwijderen? Hij legde haar uit dat dat niet kon. Rosanna was erbij, zoals altijd. ,,Niet alleen als zus, ook als Eli's visagiste, stylist, taxichauffeur, praatpaal, juridisch adviseur en hondenuitlaatservice. Zo introdu ceerde ze me ook.'' Ballonnen Samen bereidden ze de uitvaart voor. Eli regelde lolly's in de vorm van hartjes. Zocht een jurkje met roosjes uit. Zo kwam die laatste dag, 22 oktober, steeds dichterbij. Ze hadden lol gemaakt de avond ervoor, toen Rosanna was blijven slapen. Bij de uitvaart hing er een wolkendek van ballonnen, net zoals bij de uitvaart van hun broer, die in 2019 totaal onverwachts een einde aan zijn leven maakte. Er was geen programma, het afscheid moest chaotisch zijn, net zoals het leven van Eli was geweest. Daarna kwam de stilte. Rosanna had weer tijd voor zichzelf, nadat ze voor Eli over al haar grenzen heen was gegaan, net nadat het was gelukt het verlies van haar broer een plekje te geven. Nu is ze de enige van de drie kinderen die is overgebleven. ,,Elke dag zeg ik tegen mezelf: gewoon blijven ademen. Maar het is zwaar, het is allemaal veel. Ik ben 32. Mijn broer is dood, mijn zus ook. Wat ik met hen deelde is er niet meer, en het is onvervangbaar. Er is nu nie mand die een grapje of een herin nering van vroeger begrijpt, die aan een blik genoeg heeft. Op alle belangrijke momenten die nog komen, zullen zij er niet bij zijn. In dit nieuwe huis, waar we pas zijn gaan wonen, zal Eli niet meer rondlopen, al heeft ze het nog wel gezien. Ik heb aan de oude bewo ners gevraagd of ik haar mee mocht nemen.'' Zo klopt wat op het whiteboard in de keuken staat: Eli was here. kels, en elke schakel laat het kind langer op hulp wachten. Ook is het personeelstekort in de sector groot: er is weinig aanwas. Veel er varen medewerkers kiezen voor andere banen die beter betalen. Een ander probleem is dat wan neer een kind 18 wordt, hij of zij het recht op jeugdzorg verliest. Die kan soms worden verlengd, omdat andere vormen van hulp niet altijd goed aansluiten. Onder handelingen over een hervorming van de jeugdzorg liggen al maan den stil. Gemeenten en jeugdzorg- bedrijven zijn woedend op een voorgenomen bezuiniging van het nieuwe kabinet. Veel kritiek is er op het hoge aantal uithuisplaatsingen. Dat schommelt al jaren rond de 40.000 kinderen die na goedkeuring van een rechter (tijdelijk) elders wor den ondergebracht. Schulden Het probleem kreeg vorig jaar extra aandacht, toen het CBS meldde dat sinds 2015 1115 kinde ren van gedupeerden van de toeslagenaffaire uit huis zijn ge plaatst. Dat getal kwam uit een da- tavergelijking; wie de kinderen zijn en waarom zij zijn wegge haald, is niet helder. Schulden alleen zijn geen reden om een kind bij de ouders weg te halen, maar ze kunnen wel de oor zaak zijn van andere problemen, zoals een vechtscheiding. Een rechter kan in zulke gevallen beslissen dat het in het belang van het kind is dat het elders wordt ondergebracht. Niet elk geval is hetzelfde en soms zijn de kinderen inmiddels terug of volwassen geworden, maar vorig jaar liepen er nog 420 uithuisplaatsingen, waarvan voor zover bekend nog geen kind terug is naar huis. Minister voor Rechtsbescherming Franc Weer- wind belooft die dossiers met voorrang te laten behandelen om te zien of de kinderen met hun ou ders kunnen worden herenigd. De aandacht die dat vraagt, zal weer ten koste gaan van anderen die wachten op zorg, erkende hij. - Hans van Soest 'Mogelijk andere schutter Wiersum' Stef Blok naar Rekenkamer EU Paus betuigt spijt misbruik Canada Geluiden klinken anders op Mars GO ZATERDAG 2 APRIL 2022 Jojanneke en de jeugdzorgta pes, donderdag 7 april, 21.00 uur, NPO 3. Lees ook Eli's blog op https://leveninangst.blog Minister Franc Weerwind. FOTO ROBIN UTRECHT SCHIPHOL De advocaten van de mannen die verdacht worden van de moord op advocaat Derk Wiersum in 2019 opperen dat mogelijk iemand anders de schutter is. Drie anonieme informanten wijzen naar een man die beter bij het signale ment van de schutter past dat door buurtgenoten is gegeven. Zij spraken over een jonge, ietwat slungelachtige schutter. De verdachten zijn in de 30 en hebben een ge spierd postuur. De advocaten willen deze man nader aan de tand voelen. DEN HAAG Oud-minister Stef Blok gaat naar de Europese Rekenka mer. De ministerraad heeft gisteren besloten de VVD'er voor te dragen. Blok is ge schikt voor de functie omdat hij 'ruime ervaring met be stuur, de Europese Unie en fi nanciën' heeft, aldus het kabi net. Het instituut is de onaf hankelijke controleur van de financiën van de Europese Unie. Blok (1964) was minis ter in de kabinetten-Rutte II en III. Hij was eerder fractie voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer. VATICAANSTAD Paus Franciscus heeft excu ses aangeboden voor de rol van de Kerk bij de misstanden op Canadese internaten voor inheemse kinderen. Hij vroeg vertegenwoordigers van de inheemse gemeenschap in Canada die op bezoek zijn in Vaticaanstad schaamtevol om vergeving voor het aange dane leed. Hij beloofde Ca nada te bezoeken, naar verwachting in juli. Inheemse leiders van onder anderen de Inuit willen graag dat de paus excuses aanbiedt op Cana dees grondgebied. WASHINGTON Een internationale groep we tenschappers heeft ontdekt, dat geluiden op Mars heel an ders klinken dan op aarde. De uitkomsten van een onder zoek zijn gisteren gepubli ceerd in het wetenschappe lijke blad Nature. Via twee mi crofoons in het Marskarretje Perseverance luisterden de wetenschappers naar geluiden op de planeet. Het geluid haalde een snelheid van 240 meter per seconde, terwijl het op aarde met 340 meter per seconde gaat. Dat was verwacht: de dampkring op Mars is veel dunner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5