Rechter mist bewijs voor juist handelen burgemeester 5 c Jonge Vlissingers spelen opstand tegen Spanjaarden van 1572 na De geschiedenis herhaalt zich in Vlissingen. Net als 450 jaar geleden trok gisteren een grote groep kinderen onder een hoop lawaai door de binnenstad. 'Weg met de Spanjaarden!' De leerlingen van groep 7/8 van de Frans Nae reboutschool gingen helemaal op in hun rol als de Vlissingers die zich op 6 april 1572 tegen de Spaanse bezetters keerden. Ze maakten lawaai met potten en pannen, scandeerden leuzen en hadden zich ook nog in kleding van toen uitgedost. Ze openden een expositie in het stadhuis en trokken daarna naar het mu- ZEEum voor nog een expositie. In 1572 vertrokken de opstandelingen ook vanaf het stadhuis dat toen nog op de plek van de Frans Naere- boutschool stond. Onderweg hin gen ze op het Bellamypark nog een Spanjaard op, maar dat gedeelte stond niet op het programma. Keerpunt In Brielle is het elk jaar groot feest op 1 april, de dag dat de Spaanse generaal Alva er in 1572 zijn 'bril' verloor. Vreemd eigenlijk dat Vlis singen op 6 april niet zo'n zelfde lokale feestdag heeft, vindt be leidsmedewerker Gerard de Rijke van de gemeente. Want in tegen stelling tot Brielle waren het in Vlissingen niet de watergeuzen, maar de inwoners zelf die de Spanjaarden uit hun stad verjoe gen. De Rijke: ,,Het was een keer punt in de Tachtigjarige Oorlog en het begin van de 'geboorte van Ne derland'. Een bijzonder moment waar we heel trots op mogen zijn. Het is daarom jammer dat het in de vergetelheid is geraakt. Het was ooit wel in de geschiedenisboeken opgenomen, maar daar is het te genwoordig niet meer in terug te vinden. Het is daarom hoog tijd om die opstand weer terug op de kaart te krijgen." Juf Nadine Verburg zat midden in de wederopbouw na de oorlog toen ze besloot haar klas even mee te nemen terug in de tijd. ,,Het is belangrijk om de geschiedenis te kennen over de plek waar je van daan komt. Dat vindt Kaat (10) ook. ,,Ik vind het heel stoer dat ze vroeger in Vlissingen in opstand zijn gekomen tegen de Spanjaar den. Het was heel cool om dat na te spelen en ook goed om te weten wat je kunt doen als er ooit weer zoiets gebeurt." Zowel Kaat als Dina (10) hoopt 16 april mee te kunnen feesten. Want Vlissingen viert dan groots dat het zich in april 1572 als eerste stad zelf bevrijdde van de Spaanse bezetter. De stad sloot Viering Vlissings Verzet heeft het vuur brandend gehouden zich aan bij het landelijke Samen werkingsverband 1572, waarin 22 gemeenten aandacht vragen voor 450 jaar vrijheid, verbondenheid, verdraagzaamheid en verschei denheid en trok extra geld uit voor festiviteiten die de opstand ook voor jaren op de kaart moeten zet ten. De Rijke: ,,Door de opstand jaarlijks na te spelen heeft de werkgroep Viering Vlissings Ver zet het vuur brandend gehouden, maar dit jaar moet het feest een heel grote vlam worden. Zodat mensen terug kunnen kijken op een geweldig mooi feest en dat ie der jaar willen terugzien." De werkgroep speelt op 16 april niet alleen de opstand na, maar is er op het Bellamypark ook een middeleeuwse markt en zijn er optredens en demonstraties van ambachtslieden door een re-anectment groep uit Monni kendam. Op de Oude Markt wordt een workshop zwaardvechten ge geven en in De Piek speelt een Spaanse band. De activiteiten vin den plaats tussen 11.00 en 23.00 uur. Op 6 april vindt de aftrap van het themajaar plaats in de Sint Ja- cobskerk. Sprekers, onder wie Herman Pleij en Peter van Drue- nen, verzorgen daar lezingen. De gemeente probeerde vele jaren lang te bewijzen dat een Westka- pelse ten onrechte haar woning verhuurde aan toeristen. Officieel zou zij wonen in die bewuste wo ning maar de gemeente was ervan overtuigd dat dat niet het geval was en dat ze gewoon bij haar ouders verbleef, haar buren. Op 30 januari 2020 gingen de beide boa's naar Westkapelle om te controleren of de dochter inder daad bij haar ouders was. Ze belden om 07.40 uur onaangekondigd aan en met de machtiging in de hand vroegen ze binnen te mogen ko men. Na het nodige heen en weer gepraat mocht dat, maar ze vertrok ken al weer snel omdat de vader van de Westkapelse onwel werd. Begin maart liet de Middelburgse bestuursrechter tijdens de behan deling van de rechtszaak al door schemeren dat het afgeven van een dergelijke machtiging een heel in grijpende maatregel is. Want op die manier wordt inbreuk gemaakt op het woonrecht en het huisrecht. De rechter stelde toen ook dat hij aan de hand van de door de gemeente aangeleverde documenten niet kon zien dat die machtiging terecht was afgegeven. In de uitspraak komt hij daar gedetailleerd op terug en stelt klip en klaar dat de burgemeester onvoldoende feiten heeft aangedra gen waaruit blijkt dat die machti ging terecht is afgegeven aan de boa's. ,,De burgemeester heeft dat op geen enkele wijze met objec tieve en verifieerbare gegevens on derbouwd." Zo heeft de rechter bijvoorbeeld niet kunnen zien hoe vaak er is ge controleerd en of de woning is ge observeerd, omdat controlerappor ten niet zijn overhandigd ofniet be- Geen onderbouwing met objectieve en verifieerbare gegevens staan. Dat is opmerkelijk, omdat de gemeente al ruim tien jaar lang pro beert te bewijzen dat de Westka- pelse illegaal haar woning verhuurt aan toeristen. De rechter zegt ook dat de burge meester bij het afgeven van de machtiging rekening had moeten houden met de medische toestand van één van de ouders. Volgens hem had de burgemeester kunnen weten dat hij ziek was. De juriste van de gemeente zei tijdens de zit ting dat de burgemeester daarvan niet op de hoogte was. De recht bank veroordeelt de gemeente tot het betalen van de proceskosten en de familie krijgt ook vijfhonderd euro smartengeld. ,,Ik heb na de binnentreding in het huis een goed gesprek gehad met de familie", rea geert burgemeester Van der Zwaag. ,,Had ik vooraf kennis gehad van de situatie, dan had ik anders gehan deld." PM ZATERDAG 2 APRIL 2022 Scholieren luiden feestjaar in Wendy de Jong Vlissingen - Gerard de Rijke, gemeente MIDDELBURG De rechtbank vindt dat burge meester Rob van der Zwaag van Veere ten onrechte boa's twee jaar geleden het recht gaf een woning in Westkapelle binnen te gaan. De rechter kan namelijk helemaal niet beoordelen of hij die machtiging tot binnentreden terecht heeft afgegeven. - Rechter, rechtbank Middelburg - Emile Calon 1 HET muzeeum alles te doen! Kinderen van de Frans Naereboutschool spelen het verzet in 1572 na van de Vlissingers tegen de Spaanse bezetter. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33