1 I W 1I Halima El Ouarik vertelt over de ramadan Haven niet écht op slot voor Russen 2 Zelfs de koningin kan niet elke dag flamboyante kleren dragen. Dus als de kamenier dan een keer een saai colletje heeft klaargelegd, dan kan Maxima wel een beetje Ineke Otte gebruiken. Halima vast samen met haar dochter Amira (20) en haar neven Ous- sama, Farouk en Rabab. Tijdens de ramadan - de negende maand van het islamitische jaar - vasten zij tussen zons opgang en zonsonder gang. Moslims mogen dan niet eten, drinken of roken. Kinderen, vrouwen die menstrue ren, zwanger zijn of borstvoeding geven, ouderen en (chronisch) zieken hoeven niet te vasten. De maan De islamitische kalen der is op de maan geba seerd. De ramadan be gint en eindigt officieel wanneer de nieuwe maansikkel zichtbaar is. Het vasten ('sawm', in het Arabisch) begint daarom in het ene land eerder dan in het an- dere. De vastenmaand begint niet voor ieder een op hetzelfde tijd stip en verschilt ook per jaar. ,,De Marokkaanse gemeenschap begint vandaag met vasten, wij kijken naar de maan", legt Halima uit. Het is de simpelste - en oudste - manier om het juiste moment te bepa len: kijken. Dat gebeurt in Marokko op speciale waarnemingspunten in de woestijn, waarna het begin van de nieuwe is lamitische maand afge kondigd wordt. Halima weet de definitieve startdatum daarom pas kort van tevoren. Een modernere manier - onder meer gebruikt in Turkije - is het bereke nen van de juiste da tum. Het vasten zelf duurt van zonsopgang (het fajr-gebed) tot zonson dergang (het maghrib-gebed). Met een kort gebed, glas melk en een dadel ein digt 's avonds de dage lijkse vastenperiode en begint de iftar, de maal tijd die volgt op een dagje vasten. PZC.NL Lintje voor Hugo Jan Gastkemper De ramadan is een mooie traditie Grote man stuit op klein eilandje INEKE OTTE IN HAAR NOPJES MET MOSSELKETTING BIJ KONINGIN Ineke Otte. Je moet wel onder een ontzettend grote Zeeuwse steen le ven als zij niet helder op het net vlies staat. Is het niet haar eigen kleurrijke voorkomen dat blijft hangen, dan zijn het wel de opval lende sieraden die ze ontwerpt. Haar graskettingen, ladybug-arm banden en oestercolliers worden gedragen door beroemdheden in de hele wereld. Otte lag donderdag op het strand van Lanzarote toen ze werd gebeld. ,,Op het scherm zag ik een onbe kend nummer. Normaal neem ik die nooit op, maar nu wel. Bleek het Josine Droogendijk, je weet wel, die altijd bijhoudt wat de koningin draagt. Ze zegt: weet je nog dat je me ooit hebt gevraagd te bellen als Maxima jouw mosselketting draagt? Nou, vandaag dus!" Prompt plopte er een foto van de koningin op haar scherm. Mét mos selketting. ,,Ik was echt blij. En het staat haar prachtig. Strak en toch speels. Sjiek, maar toch ook weer niet. Precies zoals ik hem bedoeld had." Fluitekruid Hoe Otte er een jaar of tien geleden bij kwam een mosselketting te ma ken, weet ze zelfook niet meer pre cies. ,,Ik werk gewoon altijd met de natuur. Als kind lag ik ook altijd boekjes te lezen in de bloementuin van mijn ouders, kettingen te ma ken van madeliefjes en fluitekruid. Als Zeeuwse is de stap naar schelp dieren dan zo gezet. Ik heb ze ook met oesters, in combinatie met echte parels." Ze gaf Maxima de ketting toen die met Willem-Alexander een rondje Nederland deed na de inhul diging. ,,Ik heb toen een tijdje met haar staan praten", vertelt Otte. ,,Ze pakte bijna al mijn sieraden vast. Ze was oprecht geïnteresseerd, dat voelde je gewoon. Vooraf twijfelde ik nog of ik iets zou geven, en wat dan. Maar Maxima houdt van groot, dus ik deed de mosselketting. Ze was de eerste die hem kreeg." Nadien heeft Otte de ketting nooit meer bij Maxima gezien. ,,En je let er toch op hè, als je foto's van 1 Prinses Margarita had al verteld dat Maxima de ketting wel eens draagt, alleen dan privé de koningin in de krant zien staan. Ik heb wel eens gehoord dat ze in Zierikzee op iemand af stapte, die de ketting om had. 'Die heb ik ook!' zei ze toen. Ze heeft er vast duizen den, maar op dat moment wist ik al dat de ketting toch was blijven han gen." Toevallig spreekt de Goese siera- denkoningin prinses Margarita wel eens. ,,Die maakt ook sieraden, al leen dan van die kleine gouden din getjes. Durfde ik maar van die state ments te maken, heeft ze wel eens gezegd. Maar ze vertelde me ook dat Maxima de mosselketting wel eens draagt, alleen dan privé." Nu werd de de koningin ermee gefotografeerd tijdens een werkbe zoek aan een dronebouwer in Dor drecht. Royaltyjournalist Annema- 'W De oorlog in de Oekraïne brengt ook de gemoederen van Zeeuwse politici in beweging. ,,Dagelijks zien we de beelden", zei Trees Jans- sens (Partij voor de Dieren) vrijdag tijdens de Statenvergadering. ,,Wat kunnen wij doen om er een eind aan te maken? Iemand moet op staan. Staan wij voor Oekraïne of blijven we op onze handen zitten?" Het voorstel dat zij met 50 Plus, SP en PVV indiende om de havens van North Sea Port (NSP) te sluiten voor Russische schepen leek wei nig kans van slagen te hebben, tot het werd afgezwakt tot oproep. Veel partijen vielen in de eerste versie over de zinsnede dat de directie van het havenbedrijf 'de Russische in val in Oekraïne niet afkeurt en daardoor de agressor vrij spel geeft'. Russische vlag Robert Koevoets en Wim Kok (SGP) hadden zorgen over de im pact van zo'n sanctie voor de Zeel and, Robèrt Brunke (Pro Zeeland) vroeg zich af wat samenwerkings partner België er van zou vinden en verschillende Statenleden wezen erop dat een Russische vlag niet au tomatisch betekent dat je met een Russisch schip of een Russische la ding te maken hebt. De meeste fracties gingen om toen de oproep tot sluiting van de havens werd veranderd in een drin gend signaal aan het kabinet om er nationaal en internationaal alles aan te doen sancties op te leggen aan Russische schepen en aan NSP om zich daarvoor sterk te maken in het Europees Havenoverleg. Forum voor Democratie, de Partij voor Zeeland en fractie Koevoets waten tegen. „Zeeland is niet in oorlog, aldus Robert Koevoets. ,,We zijn op geen enkele manier partij in dit conflict." ZATERDAG 2 APRIL 2022 PC Een moslim is thuis in gebed. Foto ter illus tratie. FOTO GETTY IMAGES GOES Voor de Goese Ha- lima El Ouarik (gebo ren in Marokko) be gint vandaag de ra madan. De PZC volgt haar in deze vasten maand. Vandaag een korte kennismaking met Halima en het fe nomeen ramadan. - Lizenka van Essen H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik vind 1 aprilgrappen hartstikke leuk (1531 reacties) CADZAND Locoburgemees ter Martina Huijsmans van de gemeente Delft heeft don derdag een ko ninklijke onder scheiding (Rid der in de Orde van Oranje-Nas- sau) uitgereikt aan drs. Hugo Jan Gastkemper uit Cadzand. Gastkemper ont ving het lintje voor zijn inzet op het gebied van waterbeheer bij stichting Rioned, de Nederlandse koepelorganisa tie. De uitreiking vond plaats in Delft, tijdens een congres ter ere van zijn afscheid van de academi sche wereld; de Cadzander is sinds februari met pensioen. Eens Oneens Nieuwe stelling: MIDDELBURG De ontdekking van Paaseiland, nu precies drie honderd jaar ge leden, maakte de Middelburgse Jacob Rogge veen wereldbe roemd. Maar ei genlijk was het een toevalstref fer dat hij op het nietige eilandje in de Grote Oce aan terecht kwam. Maurits Sep maakte met historicus Ruud Paesie een rond wandeling door Middelburg, op zoek naar spo ren van Rogge veen. Hij vertelt er deze week over in de PZC aan Rolf Bos boom. Beluister de podcast vanaf 08.00 uur via pzc.nl/podcasts of via je favoriete podcast app. 'Maxima droeg hem Wendy Wagenmakers Eldridge Pentury Goes A T/'iit - Ineke Otte ji jg&gfeg Eindelijk had ze 'm in het openbaar om, de Zeeuwse mos selketting van Ineke Otte. Konin gin Maxima kreeg het sieraad in 2013. FOTO BRUNOPRESS MIDDELBURG Een ruime meerderheid van de Staten roept het kabinet en North Sea Port op alles te doen om Russische schepen te weren uit Nederlandse havens. - Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30