Jan Rot Twee dagen voor Matthijsgaat door in concert ziet het er fysiek nog somber uit. De dag zelf word ik monter wakker. Als bij aankomst in Ziggodome de lift lang op zich laat wachten, por ik Laszlo: 'Kom, we nemen de trap.' Dat is dan weer iets te enthousiast. Maar bij het zien van de eerste vakvrienden zwijgt het gehijg. We lopen groetend langs de kleedkamers, Hans en Candy Dulfer, Danny Vera, Jacqueline Govaert, o kijk... 'Daar is zowaar de grote Han Bennink!' groet ik de jazz-veteraan (79), die ik vroeger vaak in het BIM-huis zag. We kennen elkaar niet, maar omhelzen elkaar als oude vrienden, want zo zijn muzikanten. Ook maak ik een selfie met drummer John Engels (86). 'Kijken wie het eerst omvalt,' grap ik. Alles is tot in de puntjes geregeld. 'Kan ik nog iets beteke nen?' vraagt Yvonne van de productie. Eh ja. Mijn zilveren Turkse bruiloftspak heb ik een half jaar niet aangehad, inmiddels zakt de broek spontaan naar mijn knieën. Een geluidstechnicus staat zijn riem af. De soundcheck is al ontroerend. Wat een paleis. Dat we hier mogen staan, zeg. 'Hallelujah,' weerkaatst het en ik ben blij dat ik oortjes in heb, al ben ik nog van de generatie geluidsmonitor. 'Ik zit gewoon naast André van Duin,' glimt Laszlo als we wachten op de doorloop. Als Slimste Mens Rob Kemps zijn Snollebollekes-hit uitvoert loop ik snel even naar het midden van de lege zaal en doe wat stapjes links-rechts. Lachen. Vrienden op het eerste gezicht. En dan niet te veel lol maken, maar naar de kleedkamer, met meegenomen luchtbed en warmtedeken. Energie- management. Met extra pillen tegen de pijn. Slaap lukt niet, maar rusten wel en ook het eten gaat goed. Wij hoeven pas halverwege maar gaan bij aanvang even lekker de zaal in, sfeer proeven tussen het publiek, weten voor wie je het gaat doen. Hoe zouden Daan en Rover op de tribune zich voelen? Na een hartverscheurend mooi Almost Blue door Marcel Veenendaal van Di-rect, mogen we de trap op. Ik heb geen last van zenuwen, maar word overstelpt door de golf van warmte als ik met Matthijs de catwalk oploop. Het lied leidt ons vanzelf, spontaan springen overal lichtjes aan, de zaklamp op zwaaiende mobieltjes. Genieten. 'Maar echt is echt en dat is wat ik doe, ja,' zing ik in het laatste couplet en krijg een open doekje, wat nog wordt overtroffen bij de afslag. Want als ik naar de tribunes zwaai, zwiepen alle zitvakken overeind. Staand applaus van 15.000 man. Ik voel me even de Zangeres Zonder Naam bij haar afscheid. 'Vaarwel lieve Jan Rot, dank voor alles!' Backstage lopen tranen over de wangen. Ja, je gaat dood, maar dit moment nemen ze ons allen niet meer af. 's Nachts komt de man met de hamer. Om zeven uur 's morgens, na de derde keer kotsen, stuur ik wat mailtjes en veeg de agenda een week leeg. Vreselijk, dingen ver zetten, maar wat moet dat moet. En het was het waard. Hallelujah! Muzikant Jan Rot (64) is getrouwd met Daan (46). Ze hebben vier kinderen: dochters Elvis (20) en Maantje Piet (10) en zoons Rover (17) en Wolf (13). In juli hoorde hij dat hij ongeneeslijk ziek is. Ja, je gaat dood, maar dit nemen ze ons niet meer af 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 120