Een gedicht over de liefde, Turks Fruit, een beeld van Maria met haar gestorven zoon. MARIEKE LUCAS RIJNEVELD (30), auteur van het Boekenweekessay Het warmtefort, kan er eindeloos van genieten. MOOISTE ROMAN 'Dat is en blijft Turks Fruit van Jan Wol kers. Het gaat niet zozeer om de eerste liefde, als wel om het verlies van de eerste liefde. Toen ik het op mijn twintigste voor het eerst las, werd ik betoverd door de prachtige, weerbarstige en rauwe taal, en door de oeverloze liefde tussen twee mensen. Het verhaal gaat over de roze wolk, en de worsteling die liefde óók is. De machteloosheid en hoe je afscheid neemt van iemand die je zo dierbaar is - zo dierbaar dat de liefde stukloopt maar weer toeneemt als de ziekte ertussen probeert te komen. Ik heb zelf nooit zo'n liefde mogen ervaren. Natuurlijk ben ik vaak genoeg verliefd geweest, maar beleefde dat meer in mijn fantasie dan in de wer kelijkheid. Ik vind het heerlijk over de ideale liefde te dagdromen. Inmiddels weet ik ook dat zij meerdere vormen heeft. Dat liefde ook in een vriendschap zit, of in die ene juf die je aandacht geeft.' MEZZA 35 Het warmtefort MOOISTE KUNSTWERK 'Het videobeeld Mary van kunstenaar Bill Viola zag ik voor het eerst toen ik op een schrijfresidentie was in Parijs, een paar jaar geleden. Ik had nog nooit van Bill Viola gehoord, maar toen ik het museum Grand Palais binnenstapte en dit werk zag, was ik meteen verkocht. Op het beeld zie je Maria met in haar armen het levenloze lichaam van Jezus. Naast de juffen die ik liefead, was mijn eerste liefde Jezus. Ik ben gereformeerd opgevoed en werd iedere dag zowel op school als thuis uit de Bijbel voorgelezen. Al moet ik stiekem bekennen dat ik meer van de juf hield dan van Jezus, omdat zij me op schoot nam en daar kon Jezus - met al die mensen die in hem geloven - natuurlijk niet aan beginnen. Dit beeld trof me. Hoe de Maria haar zoon vast houdt, met haar ene hand om zijn schouder en de andere om zijn knie. Je ziet het ongeloof en de pijn in haar blik, maar ook de grenzeloze liefde die ze voor hem voelt.' Het warmtefort, het boekenweek essay van Marieke Lucas Rijneveld, is in de Boekenweek te koop voor 5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 115