VOOR EEN BETER LEVEN 1. Eva Jinek durft te dromen 'Droom groot (Spectrum 24,99) van Eva Jinek bevat prachtige verhalen van bekende en minder bekende mensen, met mooie foto's erbij. Jinek interviewde mensen die een voorbeeld voor haar zijn geweest over het geheim van hun succes en maakte daar intieme, persoonlijke portretten van. Een leerzaam boek voor jong en oud over het heft in eigen handen nemen en doorzettingsvermogen. Een van mijn favorieten van dit moment.' 2. Hoe kan ik je troosten? 'De vijf talen van troost (Spectrum 21,99) van Huub Buijssen heeft me verrast. Mijn zus verloor op 43-jarige leeftijd haar man en bleef achter met twee kleine kinderen. Niet veel later overleed ook onze nog vrij jonge moeder. We wonen in een hechte gemeenschap en werden er vaak op aangesproken. Maar ik merkte ook dat sommigen dat moeilijk vonden. Hij schrijft dat veel mensen er tegen opzien een gesprek aan te gaan met iemand die een dierbare heeft verloren, of stuntelig reageren. Buijssen geeft handvatten om beter met zo'n situatie om te kunnen gaan. Een toegankelijk boek waar je écht wat aan hebt.' 3. Martine durft alles 'Ik durf niets maar doe alles (Lev 20,99) van Martine Bakker is een verslag van het jaar waarin ze besluit stand-upcomedian te worden, iets wat ze heel graag wil maar niet durft. Op droogkomische wijze beschrijft ze hoe ze dat voor elkaar probeert te krijgen. Veel mensen vinden spreken in het openbaar moeilijk en spannend, en het is inspirerend om te zien hoe zij zich daar overheen zet en zichzelf ook weer opraapt als het niet lukt. Doorzetten en de boel met humor relativeren, dat is de boodschap aan de lezers.' 4. Een boek voor echte mannen 'Commando Dai Carter zat bij de Nederlandse special forces en is een van de instructeurs in het tv-programma Kamp Van Koningsbrugge. In Nu of nooit (Prometheus 22,50) vertelt hij over de missies waaraan hij meedeed en deelt hij zijn levenslessen en inzichten om mentaal sterker te worden. Zo benadrukt hij dat je anderen nodig hebt en dus de verantwoordelijkheid hebt om anderen te helpen. Een boek dat denk ik vooral mannelijke lezers zal aanspreken.' DE BESTE BIOGRAFIEËN IKTi 1. Els Borst, supervrouw 'Els Borst was in de jaren negentig minister van Volksgezondheid, maar ook arts en directeur van de Bloedbank. De biografie Els Borst - Medicus in de politiek (Wereldbibliotheek 29,99) van Nele Beyens bestrijkt haar hele leven. Ze heeft in de politiek veel voor elkaar gebokst, zoals de euthanasiewet en de snelle goedkeuring van aids- remmers. Het boek geeft inzicht in hoe ze daar op meesterlijke wijze steeds weer draagvlak voor wist te vinden bij patiënten, artsen en poltici.' MmB 2. Hoe Petertje miljonair werd 'Ondernemer en tv-persoonlijkheid Peter Gillis ging als twaalflarige al in de handel, schrijft Mark Koster in Peter Gillis: Massa is kassa (Vesper Publishing 19,95). Hij begon met brommers, verkocht hamburgers en nam later het vakantie park van zijn ouders over. Je leest hoe Gillis zakendoet, in dure auto's rijdt, op de foto gaat met fans en een kasteeltje koopt voor na zijn pensio nering. Waar Els Borst vooral voor anderen iets wilde bereiken, werkte Gillis vooral voor zichzelf.' 3. Mark Rutte, de teflonman 'Toen hij tijdens zijn studie geschiedenis bij de jongerenafdeling van de VDD kwam, zei Mark Rutte al dat hij premier wilde worden. In Mark Rutte (Brooklyn 20), waarvan een herziene versie is verschenen, beschrijft Petra de Koning wat hij hiervoor allemaal heeft gedaan. Rutte komt over als een man met een teflonlaag: niets lijkt diep te gaan. Hij laat beleidmaken over aan vakministers. Zo blijft hij als er iets misgaat verschoond van blaam. Boeiend om over dat politieke spel van binnenuit te lezen.' 4. Josef Mengele, mijn zusje ik 'Het boek van Lily Ebert, Lily's belofte (Luitingh- Sijthoff 21,99) maakte grote indruk op me. De Joodse Ebert werd op haar twintigste met haar hele gezin naar Auschwitz gedeporteerd. Haar moeder, broertje en zus werden direct door Josef Mengele naar de gaskamer gestuurd. Zij en haar andere twee zussen overleven het kamp. Ze belooft zichzelf dat ze haar verhaal aan de hele wereld zal vertellen. Ze kan jarenlang niet over de verschrikkingen praten, totdat ze iemand ontmoet die haar bevrijder kende. Een prachtig boek, dat ik heb gelezen met tranen in mijn ogen.' MEZZA 21 CINDY WELBOREN (53) van Nauta Boek, Den Burg Texel MICHIEL SCHEEN (58) van Boekhandel Stumpel, Almere I lily LBERT Lily's belofte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 101