Nederland weigert gas in roebels te betalen Experts: Speech Zelenski is Britten breiden sanctieljst uit 4 RUSLAND Poetin dreigde gisteren de leve ring van gas te stoppen, als afne mers niet met de Russische munt afrekenen. Op dit moment wor den de rekeningen nog altijd ver effend in euro's ofdollars. Als Poe- tin zijn plan doorzet (hij opperde het overigens al eerder), dan moe ten zijn Westerse klanten een bankrekening openen bij de bank van Gazprom (het staatsoliebe- drijf). Daar storten ze dan hun geld op, waarna de bank het ge buikt om roebels mee te kopen. Dat zou de roebel, die momenteel door de sancties erg zwak staat, weer wat in het zadel helpen Als gevolg van de sancties mo gen Europese bedrijven geen za ken doen met Russische banken. De eis van Poetin is voor hen dus niet uitvoerbaar. Ook is in de con tracten met Russische leveran ciers afgesproken dat in euro's be taald wordt. Geen nood Frankrijk en Duitsland zeggen dat ze niet ingaan op de eis van Poe- tin. ,,Wij laten ons niet chante ren'', aldus de Duitse minister van Economische Zaken Robert Ha- beck. Het stoppen van gasleverin gen kan zijn land in grote proble men brengen: de helft van het gas dat Duitsland gebruikt komt uit Rusland. Er is geen onmiddellijke nood: ook al draait Rusland van daag de kraan dicht, dan heeft Duitsland voorlopig nog vol- Het gaat om onder anderen Sergej Brilev, een prominente journalist van staatszender Rossiya, en Alexei Nikolov, de directeur van staatszender RT. Ook Aleksandr Zjarov, de baas van Gazprom Me dia, en Sputnik-hoofdredacteur doende voorraad. Er is al wel een noodplan in werking gesteld dat het verbruik moet indammen. Experts die deze krant raad pleegde vragen zich af wat Poetin precies wil bereiken met zijn eis. Ze zien het vooral als spierballen- taal, die past in de steeds verder escalerende diplomatieke verhou dingen. Voor de Russische valu- tavoorraden zou het betalen in roebels weinig verschil maken, zegt Hans van Cleef, energie marktexpert van ABN Amro. ,,Gazprom kan de euro's die ze krijgen ook in roebels omzetten. Dat heeft hetzelfde effect." Gisteravond bleek dat de soep ook in Rusland minder heet wordt gegeten dan hij wordt opgediend. Er wordt een soort financiële in termediair gebouwd, die de euro's Wij laten ons niet chanteren door de Russen van afnemers omzet in roebels, maakte het Kremlin bekend. Van Cleef vraagt zich hardop af wat daar de toegevoegde waarde van is. ,,Mogelijk is dat een cosmeti sche aanpassing om de achterban te doen geloven dat er echt iets be reikt is." Minister Jetten meldde eerder deze maand dat de huidige gas voorraad volstaat om de rest van de winter door te komen. Het is de afgelopen maanden relatiefwarm geweest en mensen hebben ook met het oog op de opgelopen gas- prijzen minder gestookt. 'Een eventuele onderbreking van gas levering vanuit Rusland kan voor dit moment worden opvangen', schreef hij op 14 maart. Anton Anisimov staan op de lijst. Volgens de Britse minister van Buitenlandse Zaken Liz Truss moet dit 'de stroom aan leugens' indammen. ,,Het gaat hier om schaamteloze propagandisten die Poetins nepnieuws verspreiden.'' De Britten hebben gisteren ook besloten om nog meer wapens en munitie aan Oekraïne te gaan le veren. Geen beschuldigende vinger, maar een verbindende toon. Met alleen aan het einde van de toespraak een sneer richting zijn 'vriend Mark' over het gewenste EU- lidmaatschap van Oekraïne. ,,Wat een passie straalt deze president nog uit na vijf weken oorlog. Indrukwekkend." Deskundigen zijn eens gezind: de toespraak van de Oekraïense president Volodimir Zelenski gisteren voor het Nederlandse parlement is niet alleen historisch, maar raakt volgens hen ook de juiste toon. De setting is na al zijn eerdere spee- ches vertrouwd: een ruimte met de blauw-gele vlag, een bureau en een lederen stoel waarop een pre sident zit die gehuld in een leger groen T-shirt de internationale ge meenschap via een videoverbin ding toespreekt. Bob Deen, Oost-Europadeskun- dige bij Instituut Clingendael is onder de indruk van Zelenski's woorden. ,,Ik vind het een verbin dende toespraak met nauwelijks een beschuldigende toon richting Nederland. Behalve dan zijn aller laatste zin waarbij de president opmerkt dat het EU-lidmaatschap van Oekraïne met name afhanke lijk is van ons land en in het bij zonder van 'zijn vriend' Mark Rutte. Dat laatste is overigens re torisch taalgebruik. Premier Rutte had het aan het begin van de oor log namelijk over 'zijn maat Zelen- ski'. Dat zien ze in Kiev toch net iets anders. Voor de Russische in- vasie was er jarenlang nauwelijks aandacht vanuit de Nederlandse politiek voor Oekraïne. Komt bij dat Nederland een van de landen is die tegen een versneld EU-lid- maatschap is. Dus niet verrassend dat Zelenski Rutte hier op aan spreekt.'' Wederopbouw Mark Deuze, hoogleraar mediastu dies aan de Universiteit van Am sterdam vindt niet alleen de ver wijzingen naar de Nederlandse ge schiedenis sterk (onder meer het bombardement op Rotterdam tij dens de Tweede Wereldoorlog, de inname van Den Briel tijdens de Tachtigjarige Oorlog en de MH17- ramp), maar wijst met name op het element wederopbouw dat Ze lenski in zijn toespraak gebruikt. ,,Dat heb ik hem niet eerder zo duidelijk horen zeggen. We zagen een president die ook na vijf we- ET De Oekraïense pre sident Volodimir Zelen ski spreekt de Tweede Kamer toe. Hij kreeg na afloop een staande ovatie. fotos robin utrecht VRIJDAG 1 APRIL 2022 GO Het dreigement van Vladimir Poetin dat Russisch gas vanaf vandaag in roebels betaald moet worden, maakt in Europa weinig indruk. In navolging van Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk, liet minister Rob Jet ten (Klimaat en Energie) weten dat ook Nederland zijn gas 'ge woon in euro's blijft betalen'. Sander van Mersbergen Den Haag De Britten hebben een aantal personen en organisaties uit de mediawereld toegevoegd aan hun sanctielijst. - Robert Habeck, Duits minister van Economische Zaken - Mark van Assen Sanne Schelfaut Den Haag LONDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4