Als dit het is, kan Rijdende rechter beter stoppen 1 Bruce Willis lijdt aan de ziekte afasie en stopt met acteren, meldt zijn familie 24 Omdat een mens ook in deze onrustige tij den wel eens lekker wil lachen om een bu renruzie over een overhangende conifeer, zapte ik dinsdag naar De rijdende rechter. Maar mr. John Reid bleek nog iets veel beters voor de kijkers in petto hebben, namelijk de geruststel lende boodschap dat Nederland af is. Want als zelfs hij geen belangrijker zaken meer binnen krijgt dan een geschil over een paaltje op het trot toir in het Friese Dantumadiel dan kun je als be zorgde burger fluitend naar bed. Rond het bewuste paaltje - voor de detailfetisjis ten: het ging om een diamantkoppaaltje dat je in vrijwel elk dorp en stad aantreft - had zich een indrukwekkende delegatie verzameld. Mr. John Reid, een wethouder, een mevrouw in een oranje hesje en een jongen met een BMX van wie me nog steeds niet duidelijk is wat hij daar te zoeken had. En eiser natuurlijk: meneer Talma, die als boze fietser de zaak had aangespannen. Wat was het geval? Meneer Talma fietst graag hard. Heel hard. Ook in de bochten. Maar omdat er op die ene kruising in Dantu- madiel een paaltje staat, moet hij die bocht extra ruim nemen. Dat heeft hem een ernstige aanrij ding opgeleverd. Dan kun je denken: beste man, neem die ene bocht wat minder snel, probleem op gelost. Maar nee, niet al leen millennials vinden dat de hele wereld zich aan hen moet aanpassen, de kloeke zestiger Talma is dezelfde mening toege daan. Niet hij moet een beetje vaart minderen, maar dat paaltje moet weg. Dat was het startsein voor de mevrouw in het oranje hesje, vertegenwoordigster van fietsberaad Crow, om haar rolmaat te pakken. Stond het paal tje ver genoeg van de weg? Was de bocht lang ge noeg? Helaas voor de klager luidde het antwoord twee keer ja, waardoor al snel duidelijk was dat hij bakzeil ging halen. Desondanks moest er veertig minuten tv wor den gevuld. Daarom besloot rijdende rechter Reid zijn naam eer aan te doen en zelf ook op de fiets te klimmen. De BMX'er deed wat kunstjes. De helft van het dorp mocht verklaren dat de wethouder zo'n toffe peer is. En ondertussen maakte presen tatrice Jetske van den Elsen 23 keer het woord grapje 'puntje bij paaltje'. Haar toegevoegde waarde in het programma is me sowieso al jaren onduidelijk. De delegatie wandelde ook nog even door de ui terst paalrijke buurt. Op één kruising ontbreken ze gek genoeg. Daar hadden buurtbewoners het obstakel keer op keer uit de grond getrokken en in de fik gestoken. De gemeente had het opgegeven, bekende de wethouder. Wéér een nieuw paaltje werd te duur. Zo leerde de kijker twee dingen van deze afle vering: meneer Talma had mr. Reid erbuiten moe ten laten en gewoon eigenhandig dat ene paaltje moeten verwijderen. En als er geen dringender zaken meer zijn dan dit, kan het instituut De rij dende rechter zichzelf beter opheffen voor het zich zelf definitief belachelijk maakt. Jetske van der Elsens toegevoegde waarde is me sowieso al jaren onduidelijk FLORIADE KUNSTENAAR FLORENTIJN HOFMAN MAAKT BEELD Opvang bij Linda de Mol Docu over Jim Henson Een jaar werken aan een gigantisch kunstwerk dat uiteindelijk bestemd is om te roesten: kunstenaar Florentijn Hofman doet het. Het werk, dat de naam Beehold draagt, is vanaf 14 april de blikvanger van de wereldtuinbouwtentoonstelling Floriade in Almere. uizenden vonkjes vullen deze don derdagmiddag de grote loods in Arnhem waar Flo rentijn Hofman sinds drie maan den vrijwel dagelijks te vinden is. Grote hond James snuffelt onopge merkt tussen de kratten gevuld met staal en aan twee mannen in be schermende kleding. Het zijn de las sers die zo de hoge ladders opklim men om duizenden ijzeren bijen één voor één op het metershoge frame te lassen. Per insect kost dat ongeveer een minuut of twee, maar als ze net De vraag als je aan komt lopen is: zie je de mens figuren of zie je tien duizend bijen? op een moeilijk bereikbare plek zit ten kan dat soms wel tien minuten duren. Een flinke klus, maar de kunste naar verzorgt zijn team goed. Hof man heeft voor zijn lassers verse heek meegenomen. Die eten ze op aan de met bouwtekeningen bezaaide tafel, verstopt ergens in een hoekje van de loods. Hofman en zijn collega's pra ten over de aankomende voetbalwed strijd van Vitesse, terwijl hond James geduldig wacht tot hij de laatste rest jes vis mag opeten. Tijdens de lunch schijnt de zon precies door de ramen boven in de loods op het kunstwerk en kleurt het hele werk oranje. Stukken van twee uit de kluiten gewassen silhouetten, Bruce Willis (67) stopt met acteren. De Amerikaanse filmster kreeg onlangs te horen dat hij lijdt aan afasie, een taalstoornis die het gevolg is van niet aangeboren hersenletsel. Dat meldt zijn familie op sociale media. 'Als familie willen we laten weten dat onze geliefde Bruce de laatste tijd last heeft van gezondheidsproblemen en dat hij recentelijk de diagnose afasie heeft gekregen', aldus de verklaring op de Instagram- pagina van dochter Ru- mer. De stoornis be- invloedt zijn 'cognitieve capaciteiten', schrijven zijn zijn vrouw Emma, zijn ex-vrouw Demi Moore en zijn vijf kinderen. Afasie is een taalstoornis, die op treedt na een beschadiging in de hersenen. „Patiënten kunnen zich niet meer goed uitdruk ken'', legt neuroloog en directeur van het Brain Research Center Niels Prins uit. ,,Ze kunnen de juiste woorden niet vinden of spreken niet meer vloeiend. Ook kunnen ze moeite krijgen met taalbegrip. Dat resulteert in het niet meer kunnen lezen of be grijpen wat anderen tegen je zeggen." De stoornis uit zich bij iedereen anders. Verschillende ziektes liggen eraan ten grond slag. ,,Een hersenbloeding of herseninfarct kan er pats boem toe leiden. Vaak gaat dat gepaard met een verlamming aan de rechterzijde van het lichaam. Maar afasie kan óók geleidelijk optreden." DONDERDAG 31 MAART 2022 PC OEKRAÏNE Linda de Mol heeft vijf Oekra- iense vluchtelin gen opgevangen in haar villa in Het Gooi: een moeder en vier kinderen. Sinds januari woont De Mol alleen. Zij en haar partner Jeroen Rietber gen gingen uit elkaar nadat hij in opspraak was geraakt. MUPPET SHOW Ron Howard (foto), regisseur van The Da Vinei Code, maakt een documentaire overJim Henson, de bedenker van TheMuppet Show. De film bevat materiaal uit het privé- archief van Henson. Denise de Koning - Florentijn Hofman HOLLYWOOD we moe naar de i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24