Amerikanen komen Grote stappen richting vredesplan Poetin lijkt bereid aanbod neutrale status Oekraïne te accepteren /DL Walcheren Dit is de Rotator-truck Een bergingstruck met hijskraan die 360 graden kan draaien Oranje en Duitsland in evenwicht Nederland herstelt zich na zwakke eerste helft: 1-1 Een onwerkelijk beeld in de haven van Vlissingen, zeker in deze tijd. Amerikaanse tanks en andere oorlogsvoer tuigen rijden uit de Cape Washington de kade van Verbrugge in Vlissingen-Oost op. Het transportschip heeft inmiddels vele honderden oorlogsvoertuigen aan wal gezet. Die gaan per truck en spoor naar Polen voor een grootscheepse internationale oefening. Onverwacht gloort er hoop voor een diplomatieke uitweg uit de oorlog in Oekraïne. De Russische president Vladimir Poetin lijkt Kiev te willen sparen nu Oekraïne bereid is af te zien van het Navo-lidmaatschap. De delegaties van Rusland en Oe kraïne gingen gisteren veel sneller naar huis dan verwacht. Niet omdat de moeizaam gestarte vredeson derhandelingen alweer waren vast gelopen, maar juist omdat er plotse ling schot in lijkt te zitten. Gastheer Turkije meldde na vier uur vergade ren zelfs dat 'flinke vooruitgang' was geboekt. Iets waar de meeste waarnemers niet meer op hadden gerekend. De Russische onderhandelaar, Vladimir Medinski, bevestigde een 'betekenisvolle en constructieve discussie'. De jongste Oekraïense voorstellen zouden worden voorge legd aan president Vladimir Poetin. Die houden onder meer in dat lan den als Turkije, Polen, Canada en Is raël straks - via de VN-Veiligheids- raad - een rol kunnen spelen bij het Onderhandelingen in Istanboel leveren onverwacht 'flinke vooruitgang' op leveren van de gewenste veilig heidsgaranties aan Oekraïne. In ruil daarvoor wil dat laatste land afzien van het zo omstreden Navo-lid- maatschap en ook een neutrale sta tus aannemen op het wereldtoneel. Lidmaatschap van de Europese Unie zou wel een optie moeten blij ven, volgens de Oekraïners. Dat daarover volgens de Russi- sche delegatie kennelijk te praten valt, mag blijken uit het Russische 'gebaar' om de strijd rond de hoofd stad Kiev en in het noorden van Oe kraïne op een lager pitje te zetten. Volgens waarnemers valt dat aan bod moeilijk los te zien van de ont wikkelingen op het strijdtoneel. De Russische invasie lijkt te zijn vast gelopen bij Kiev en in het noorden van Oekraïne. Oekraïense tegen aanvallen daar zouden de laatste dagen succesvol zijn. In het zuiden van Oekraïne boekt het Russische leger wel terrein winst, maar ook daar zou de opmars langzaamaan verzanden. Odessa lijkt voorlopig buiten bereik. Tege lijk richten Russische raketaanval- len nog dagelijks schade aan in Oe kraïense steden en aan de Oekra- iense infrastructuur. Ook voor pre sident Volodimir Zelenski valt er weinig meer te halen op het slag veld. De Verenigde Staten wilden gis teren daden zien van de Russen, geen woorden. Er is wat Rusland zegt en er is wat Rusland doet, al dus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blin ken: ,,De Verenigde Staten zijn ge focust op het laatste.'' Nieuwsmedia ZEELAND2 P22-23 ZEELAND2 LEX DE MEESTER Bob van Huet Istanboel/Rotterdam P4 woensdag 30 maart 2022 10°c Weeroverzicht lange termijn: P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1