Akkoord over nieuwe supermarkt aan de Noorddijk Zonnepark met 111.114 panelen bij Terneuzen 'U hebt de Middelburgse politiek echt veranderd' 6 Begin deze maand opende Shell op de voormalige vloeivelden van CSM in het zuiden van Sas van Gent een zonnepark met 55.000 panelen, goed voor de stroomvoorziening aan zo'n tienduizend huishoudens. Nu was het de beurt aan Zonnepark Mosselbanken. Dat is nog groter: op 32 hectare staan 111.114 pane len, wat neerkomt aan 60 mega watt aan groene stroom. Omge rekend kunnen daar 15.000 huis houdens mee worden bediend. Volgens algemeen directeur Daan Schalck van havenschap North Sea Port hadden het beter drie minder kunnen zijn: ,,111.111 zonnepanelen was voor de mar keting toch net een wat fijner ge tal geweest", grapte hij. Allemaal hartstikke mooi na tuurlijk, het park draagt bij aan tal val doelstellingen op het ge bied van duurzaamheid. Maar er is ook een keerzijde. Het neemt nogal wat plek in de beslag. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat van de provincie Zeeland durfde er op het openingsfeestje wel een paar woorden aan te be steden. Enerzijds wil de provin cie natuurlijk graag een slag ma ken als het gaat om verduurza ming. Maar ze waakt er ook voor dat dit soort initiatieven op uit gestrekte landbouwpercelen komt. ,,Hoewel er zat bedrijven zijn die dat wél heel graag zou den hebben. Maar nee, wij zijn er ook voor de voedselzekerheid in West-Europa. We moeten ver duurzamen, dat willen we ook, maar wel met behoud van het Zeeuwse karakter." Ziekte maakt een voortijdig einde aan de politieke carrière van Piet Kraan. Hij begon 25 jaar geleden bij de PvdA en maakte van de LPM de grootste fractie. Dat is ook de koning niet ontgaan. Deze nieuwe raadsperiode zou Piet Kraan nog één keer meedoen met de Lokale Partij Middelburg. Mis schien niet de hele vier jaar, maar toch in elk geval een deel ervan. Het is hem door ziekte echter niet ge gund en dus nam hij maandag avond afscheid. In de Burgerzaal van het stadhuis aan de Markt, waar zijn politieke loopbaan in 1997 ook begon, bij de PvdA. Destijds verga derde de raad daar nog. Met Kraan verliest Middelburg volgens burgemeester Harald Berg- mann 'een betrokken en beeldbe palend raadslid'. ,,Met uw ervaring in de scheepvaart schroomde u niet om een ramkoers in te zetten in dien u dat nodig vond", grapte Bergmann. En serieus: ,,U deed al les om uw controlerende rol goed uit te voeren. Dankzij u is de Mid delburgse politiek echt veranderd." Lieve reacties Kraan is voor zijn politieke werk benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Geluk brengen voor de medemens, dat is 25 jaar zijn drijfveer geweest, reageerde Kraan. ,,Dus heb de samenleving lief", spoorde hij zijn opvolgers aan. ,,Zo veel lieve reacties heb ik ge had, dat ik bijna begon te denken dat ik minder vijanden had dan ik dacht", grapte Kraan, verwijzend naar de steunbetuigingen die hij ontving nadat bekend werd dat hij ziek is. Maar vrienden in de poli- tiek, die bestaan niet, stelde Kraan. ,,Die moeten ook niet bestaan. Is er persoonlijke vriendschap in de po litiek, dan is de politiek onzuiver. Gaat algemeen belang boven vriendschap, dan corrumpeer je vriendschap. En omgekeerd: gaat vriendschap boven het algemeen belang, dan gaat het persoonlijk be lang meespelen." Kraan is één van de tien gemeen teraadsleden die maandagavond af scheid hebben genomen, en een van de twee raadsleden die voor hun politieke werk koninklijk zijn onderscheiden. Ook SGP'er Marc Overbeeke - die twaalf jaar in de raad zat - werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Afspraak is afspraak Bergmann vatte de politieke hou ding van Overbeeke samen met 'af spraak is afspraak, beloofd is be loofd'. ,,U koppelde betrouwbaar heid aan een uiterst vriendelijke stijl. U was altijd scherp op de rol van de raad. Die bemoeit zich te veel met de uitvoering van het be leid, vindt u. Het schijnt dat u nog steeds een motie in uw achterzak hebt om 29 wethouders te benoe men." Dat was inderdaad wat Over- beeke de nieuwe gemeenteraadsle den nog graag wilde meege ven: ,,Bestuur mét elkaar deze mooie gemeente. Heb vertrouwen in elkaar. En pak je éigen rol. Pas in derdaad op dat er niet vier of vijf wethouders zijn maar 29." Afgezwaaid Ook Kraans partijgenoot Ed de Graaf (LPM), Leny van den Heuvel (GL), Tony Noom (CU), Alex Wöh- ler (VVD), Ingrid Bos (SP), Ronny Theune (CDA), Hilde Onderdijk (Fractie Onderdijk) en Rob van Eijkelenburg (D66) zijn afge zwaaid. Woensdag wordt de nieuwe gemeenteraad geïnstal leerd. Na vele jaren plannen maken en heel veel overleg met de gemeente heeft Corbijn een akkoord bereikt over beide plannen. Wethouder Adri Roelse (DTV, economie) en de ondernemer presenteerden ze gis teren. Om de bouw van de super markt en de appartementen moge- lijk te maken moeten nog wel de nodige procedures worden doorlo pen. ,,Het bestemmingsplan moet bijvoorbeeld nog worden aange past." Maar beiden hebben er ver trouwen in dat het goed komt. Cor bijn is ook al in overleg met de toe komstige buren. ,,Om aan hun wensen tegemoet te komen hebben we bijvoorbeeld de bebouwing iets opgeschoven zodat de kans op over last kleiner is." Thuisbezorging Corbijn had elfjaar geleden het eer ste contact met de gemeente. Aan vankelijk wilde hij een nieuwe su permarkt bouwen aan de Dorps- dijk, maar kwam er na een paar jaar achter dat het daar niet kon wegens meerdere ondergrondse leidingen. Nu heeft hij na heel veel overleggen een akkoord voor het bebouwen van een perceel op de hoek van de Noorddijk en de N57. Dat is inclu- siefvoldoende ruimte voor de snel groeiende afdeling thuisbezorging en catering. Corbijn: ,,Nu is de ruimte voor hen zo beperkt dat groeien niet echt kan." Onderdeel van de overeenkomst is dat Corbijn straks appartemen ten mag bouwen op de plaats waar hij nu nog zijn supermarkt heeft. Volgens Roelse is afgesproken dat een kwart van die appartementen betaalbaar is voor starters. Een kwart in het middensegment en We krijgen nu de ruimte om verder te groeien vijftig procent vrije sector. Volgens Corbijn is er volop belangstelling van inwoners en mensen uit de di recte omgeving die daar willen wo nen. ,,Toen ik tijdens een bijeen komst van de dorpsraad de plannen presenteerde, kreeg ik binnen de kortste tijd 78 aanmeldingen. Van starters tot senioren die allemaal in het dorp willen blijven wonen." Het appartementencomplex wordt volgens hem drie bouwlagen hoog. ,,Twee verdiepingen met een kap erop." Parkeren Bij de supermarkt komt ook een flinke afgesloten parking. Corbijn wil die ruimte niet alleen laten be nutten door zijn klanten. Hij wil die ook delen met horecazaken in zijn dorp. ,,Zodat hun klanten daar 's avonds parkeren en met een uit- rijkaart het terrein kunnen verla ten." DINSDAG 29 MAART 2022 WA De zonneparken schieten in de Kanaalzone als padden stoelen uit de grond. Gisteren werd het grootste park van Zeeland officieel geopend, op bedrijventerrein Valuepark Terneuzen, ten westen van chemieconcern Dow. Raymond de Frel Terneuzen Kraan zwaait na 25 jaar af G Piet Kraan (rechts) van de LPM en Marc Overbeeke van de SGP zijn be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau. Zij namen gisteravond na respectievelijk 25 en 12 jaar afscheid van de gemeente raad van Mid delburg. foto DIRK-JAN GJELTEMA Maurits Sep Middelburg VROUWENPOLDER Over twee jaar hoopt super markteigenaar Paul Corbijn te kunnen beginnen met de bouw van een nieuwe en grotere su permarkt aan de rand van Vrou wenpolder. Zodra die klaar is sloopt hij zijn oude supermarkt aan de Fort Den Haakweg en bouwt daar 22 tot 24 koopap partementen. - Paul Corbijn, eigenaar supermarkt - Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38