Dishoek wil niet langer aanhangsel Koudekerke zijn Na 32 jaar stopt Ad Maris als raadslid van de gemeente Veere 4 Hij vond het onverstandig en vindt dat nog steeds om als Christenunie de jarenlange band met de SGP in de gemeente Veere te verbreken. Ad Maris wijst naar de verkiezingen van anderhalve week geleden. ,,Als we samen waren gebleven hadden we nu zes van de negentien zetels dankzij één restzetel. Nu heeft de SGP er vier en wij één. Met zes zetels voor ons waren de onderhandelingen over een nieuwe coalitie mogelijk al in een verder stadium." Ad Maris is het langstzittende raadslid van Zeeland. Hij werd in 1990 gekozen als volksvertegen woordiger van de voormalige ge meente Mariekerke voor de RPF/ SGP. Na de herindeling in 1997 zat hij namens RPF/GPV in de raad van Veere en vanaf2oo6 vertegenwoor digde hij de Christenunie in de SGP/CU-fractie. Hij had na die 32 jaar nog graag door willen gaan als raadslid samen met de SGP. Maar het landelijke bestuur van de CU wilde dat niet en besliste dat er on der de eigen naam en een nieuwe lijsttrekker meegedaan moest wor den aan de verkiezingen. „Terwijl er tal van gemeenten zijn waar dat niet moest." Ruud Lubbers De 68-jarige inwoner van Grijps- kerke weet nog goed hoe hij in de politiek belandde. Dat was in 1980 toen hij de toenmalige premier Ruud Lubbers op de autoradio hoorde. ,,Hij had het over mensen die niet stemden omdat ze zich niet wilden bemoeien met de politiek. Maar hij stelde dat de politiek zich wel met die mensen bemoeit. Dat was voor mij de reden om lid te worden van een politieke partij. Want idealistisch als ik was wilde ik invloed kunnen uitoefenen, het beleid naar mijn hand kunnen zet ten." Hij moet glimlachen om zijn woorden en vertelt dat beleid naar je hand zetten heel, heel moeilijk is. Maar toch heeft hij wel het een en ander bereikt. ,,Na de herindeling bijvoorbeeld kende de nieuwe ge meente Veere slechts één rioolta rief. ,Dat vond ik niet eerlijk tegen over alleenstaanden. Dankzij mij is daar toen verandering in gekomen." En hij weet sinds hij politiek ac tief is maar al te goed dat elke stem van de kiezer telt. Zo kwam hij als aspirant-raadslid ooit veertien stemmen tekort om daadwerkelijk gekozen te worden. En de formatie van vier jaar geleden, toen SGP/CU onverwacht CDA en PvdA/GL in ruilde voor DTV en VVD was mo gelijk anders verlopen als PvdA/GL 31 stemmen meer had gekregen. Want dan was die partij de grootste en had aan het stuur gezeten bij de formatie. Twee kampen ,,Ja, een paar stemmen kan dus een heel groot verschil maken." Begin 2020 belandde zijn fractie in de op positie omdat DTV het vertrouwen opzegde in de coalitie en een ver bond sloot met PvdA/GL en CDA. De sfeer was op dat moment bin nen de Veerse politiek al niet goed en verhardde nog meer en zorgde ervoor dat ook tijdens de onderbre kingen de raad in twee kampen was verdeeld. Gelaten: ,,Ik probeerde achter de schermen daar wel iets aan te doen, maar soms lukt zoiets gewoon niet." Geëmotioneerd Het was ook een periode dat hij echt te maken kreeg met de arro gantie van de macht. ,,Want zo mag Ze gaven gewoon geen antwoord. Dat is arrogantie ik het toch wel noemen. Met enige regelmaat kregen we van wethou ders geen antwoord op onze vra gen. Ze wisten zich gesteund door de meerderheid en gaven gewoon geen antwoord. Dat is arrogantie." Na 32 jaar zit het raadswerk erop. Dinsdag neemt hij afscheid van de gemeenteraad en onlangs bezocht hij ook voor het laatst als volksver tegenwoordiger de vergadering van de Stadsraad Veere. Terwijl hij het over die bijeen komst heeft, verschijnt er plotse ling een traan in zijn ogen en vertelt hij geëmotioneerd hoe hij tijdens die bijeenkomst bedankt werd voor zijn jarenlange inzet. Met zachte stem: ,,Dat doet je wel wat hoor." drage aan de inkomsten van de ge meente zelfs zo hoog dat Dishoek op de vijfde plaats komt, 'na Vrou wenpolder maar voor Westkapelle en Veere'. Hij wijst erop dat Dis hoek alleen al op het gebied van toeristenbelasting jaarlijks goed is voor vele tonnen. ,,En op het gebied van betaald parkeren zijn we goed voor zo'n twintig procent van de to tale inkomsten van de gemeente." Overleggen Hij hoopt dan ook dat het nieuwe college van burgemeester en wet houders bereid is Dishoek de status van de veertiende kern van de ge meente te geven. ,,Met de bijko mende rechten als een eigen dorps- raad en ons vooraf betrekken bij plannen tot verandering." Betaald parkeren Hij stelt dat de afgelopen tijd uit wijst dat Dishoek niet serieus werd genomen toen er besloten werd om bijvoorbeeld het betaald parkeren langs de kust ook overal in Dishoek in te voeren. „Daarbij werd niet met ons over legd. We werden als inwoners niet serieus genomen terwijl het college wel bereid is te praten met organi saties als Domburg Waarheen en de Stichting Leefbaarheid Kom Dom burg." ,,Financieel gezien zijn we voor de gemeente vele malen belangrijker dan plaatsen als bijvoorbeeld Aag- tekerke en Biggekerke", aldus Marco Coppoolse, woordvoerder van het Platform Dishoek. ,,En die hebben wel een eigen dorpsraad en die zijn gesprekspartner als de ge meente met plannen tot verande ring komt." Volgens hem is de financiële bij- MAANDAG 28 MAART 2022 WA 'In de politiek telt elke stem' Ad Maris: „Idealistisch als ik was wilde ik invloed kunnen uitoefenen, het beleid naar mijn hand kunnen zetten. En dat is heel, heel moei lijk FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Emile Calon Grijpskerke - Ad Maris, scheidend raadslid Veere DISHOEK - Emile Calon Dishoek wil serieus worden ge nomen door de gemeente Veere. Het dorp langs de Walcherse kust wil dan ook de officiële sta tus van een kern krijgen en niet langer fungeren als een soort aanhangsel van Koudekerke. Het strand bij Dishoek levert de gemeente Veere een aardige duit op. Dishoek wil meer waardering daarvoor met de instelling van een dorpsraad. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24