'Westen doet duizend jaar Russische cultuur in ban' €499 €599 €689 €699 €739 €899 9 POETIN: De Verenigde Naties onderzoeken informatie over verschillende massagraven met burgerslachtoffers uit de belegerde Oekraïense havenstad Marioepol. In een van de massagraven liggen mogelijk zo'n tweehonderd lichamen. Volgens Matilda Bogner, hoofd van het VN-team dat mensenrech ten onderzoekt, bestaat een deel van het bewijs uit satellietbeelden. Eerder kwamen al beelden naar buiten van inwoners die hun do den begraven aan de rand van de stad en uit wanhoop ook speel- tuintjes bij hun woonflats gebrui ken om de oorlogsslachtoffers een laatste rustplaats te geven. Marioepol is zwaar getroffen. Door wekenlange bombardemen ten is een groot deel van de strate gisch belangrijke stad vernietigd. Er is geen stromend water, elektri citeit en verwarming meer. Door gebrek aan informatie is niet dui delijk hoeveel mensen zijn omge komen, schattingen lopen op tot duizenden slachtoffers. Bij de ra- ketaanval op een theater in Mari- oepol vorige week zijn mogelijk zo'n driehonderd mensen om het leven gekomen. Dat vreest althans het gemeentebestuur dat zich ba seert op getuigen. De stad is nog steeds niet geheel in handen van de Russen. De havenstad is een be- langrijke schakel tussen schierei land de Krim en de Donbas-regio. Daarnaast blijft het Russische le ger de tweede stad van het land, Charkov, belegeren. Andersom zouden de Russen terrein verliezen rond hoofdstad Kiev. Volgens het Oekraïense leger zouden sommige eenheden zelfs zijn teruggegaan naar Russisch grondgebied, nadat ze de helft van de manschappen hadden verloren. Het Russische ministerie van De fensie meldde gisteren dat er sinds de invasie 1351 Russische militai ren zijn gesneuveld. Moskou meldde begin maart 498 gedode soldaten. Volgens Oekraïne en C Inwoners van Marioepol zouden hun doden uit wanhoop zelfs in speeltuintjes bij de woonflats begraven westerse landen ligt het werkelijke aantal veel hoger. De regering in Kiev spreekt over meer dan 15.000 gesneuvelden. In het Westen zijn er schattingen van 7000 tot 15.000 gedode Russen. Het ministerie van Defensie in Moskou zegt zich bij de 'speciale operatie' in Oekraïne te richten op de volledige 'bevrijding' van de oostelijke Donbas-regio. Daar wo nen veel Russisch sprekende Oek- raïners en hebben twee gebieden met pro-Russische rebellen zich sinds 2014 afgesplitst. Het departe ment sluit niet uit dat het leger Oekraïense steden gaat bestormen die zich niet overgeven. De be langrijkste doelen van de eerste fase van de operatie zouden zijn bereikt. Toch praten beide landen nog steeds over een staakt-het-vu- ren. De Turkse president Erdogan probeert te bemiddelen en is zelfs voorzichtig positief. Erdogan ziet nog maar twee onopgeloste grote geschillen tussen Oekraïne en Rusland. Dat zijn de status van de Donbas en de Krim. Over de ove rige vier belangrijke twistpunten kunnen de strijdende partijen het eens worden volgens Erdogan. Dat zijn het eerder door Oekraïne be oogde lidmaatschap van de Navo, een gedeeltelijke demilitarisering, veiligheidsgaranties voor Oekra- ine en een beschermde status van de Russische taal. De Turkse presi dent voert de komende dagen overleg met Zelenski en Poetin. Geruchten Of de Russische minister van De fensie, Sergej Sjojgoe, bij dit over leg aanwezig zal zijn, is de grote vraag. Na twee weken afwezigheid was hij donderdag een paar secon den in beeld op een digitale bij eenkomst van de Russische veilig heidsraad. Omdat hij niet sprak, houden de geruchten aan dat er iets met hem aan de hand is. Moge lijk gaat het om eerder gemaakt beeld van Sjojgoe. Volgens het Kremlin heeft de minister veel op zijn bordje en kan hij niet bij elke bijeenkomst aanwezig zijn. Aanleiding voor Poetins opmerkin gen was de afgelasting van een aan tal Russische culturele evenemen ten in de afgelopen weken, die hij vergeleek met de acties van na- zi-Duitsland in de jaren 30. Het annuleren, of 'cancellen' van de Russische cultuur treft volgens Poetin ook de werken van grote componisten als Pjotr Tsjaikovski, Dmitri Sjostakovitsj en Sergej Rachmaninov. ,,Dezer dagen pro beren ze een hele duizendjarige cultuur te annuleren, ons volk", zei Poetin tijdens een tv-uitzending waarin hij sprak met enkele voor aanstaande culturele figuren. ,,Ik heb het over de geleidelijke discri minatie van alles wat met Rusland te maken heeft. Een tendens die zich in een aantal westerse landen ontvouwt." Er zijn de afgelopen weken in het Westen evenementen geannuleerd waarbij Russische culturele figuren betrokken waren die hun steun aan de oorlog hadden uitgesproken. Dat gebeurde bijvoorbeeld met concer ten waarbij Valeri Gergjev, direc teur van het Marinski Theater St. Petersburg, betrokken was. Gergjev heeft de invasie niet veroordeeld. I Historisch Wenen 8-daagse busreis Rügen aan de Oostzeekust 8-daagse busreis Schotse Hooglanden 10-daagse busrondreis Drielandenreis, Nauders 10-daagse busreis Rondje om het Lago Maggiore 10-daagse busreis Kroatische Bloemenrivèra 12-daagse busreis De drie zekerheden bij boeken: Zekerheid over uw betaling Gratis omboekservice Zekerheid tijdens uw reis www.dejongintra.nl/busreizen Bel 0180 - 457 803 GO ZATERDAG 26 MAART 2022 Sanne Schelfaut Rotterdam De Russische president Vladimir Poetin heeft gisteren gezegd dat het Westen probeert de hele Russische cultuur in de ban te doen. Vanuit de lucht is de verwoesting te zien van het theater in Marioepol. foto ap Satellietbeeld zou bewijs leveren van massagraven www.dejongintra.nl/efwen06 www.dejongintra.ni/ebbee02 www.dejongintra.nl/eegb304 www.dejongintra.ni/ebnau02 www.dejongintra.nl/ebprm07 www.dejongintra.ni/ebopa02 Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, SGR bijdrage 5 p.| Calamiteitenfonds 2,50 en brandstoftoeslag 1 p.p.p.d. vanaf p.p. vanaf p.p. vanaf p.p. vanaf p.p. vanaf p.p. vanaf p.p. of ga naar uwANVR-Reisbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9