H Amerikaans gas helpt Europa sneller van Rusland af c Oekraïners in overheidsgebouwen 8 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Het kabinet gaat panden van de Rijksoverheid geschikt maken voor de opvang van Oekraïners. Er wordt nog gedacht over andere ongewone maatregelen. Gemeenten hebben inmiddels 27.000 opvangplekken gereali seerd, daarvan zijn er 17.000 bezet. Daarnaast hebben duizenden par ticulieren zich als gastgezin ge meld. Dus voorlopig kan Neder land de opvang wel aan. Maar de oorlog is pas een maand oud, zei minister De Jonge (Wonen) giste ren na afloop van de ministerraad. En sporthallen zijn misschien wel geschikt voor enkele weken, maar niet voor enkele maanden. Daarom steekt het kabinet 75 miljoen euro in het geschikt ma ken van panden van de Rijksge bouwendienst. Denk aan leeg staande kantoren, maar ook aan de Koepel in Breda. Tot 2016 in ge bruik als gevangenis, later nog ver huurd aan België, inmiddels in de verkoop, maar nog steeds beschik baar. Zo moeten 15.000 plekken worden gerealiseerd. We weten nog niet of het nodig is, zei De Jonge, ,,maar als we pas beginnen als het nodig is, zijn we te laat." NRC citeerde gisteren uit een 'inventarisatie' waarin ook werd gesproken over 'vluchtelingendor- pen'. De Jonge en staatssecretaris Van der Burg (Asiel) bevestigden dat niet, maar zeiden wel dat 'scenario's worden uitgewerkt, sa men met Vluchtelingenwerk en Het Rode Kruis. ,,Wij spreken liever van woon gemeenschappen", zegt Evita Bloemheuvel van Vluchtelingen werk. En niet voor niets. ,,We zijn er niet voor om Oekraïense vluch telingen apart te huisvesten." Pre- lig concentratiekampen Wester- bork en Vught bij. Dan liggen de wegen en de riolering er al, zegt Fridus Steijlen, hoogleraar Mo lukse migratie en cultuur in Am sterdam. Steijlen ziet vooral verschillen tussen de opvang toen en nu. De Molukkers kwamen als voorma lige leden van het koloniale leger onder directe verantwoordelijk heid van de Nederlandse regering. En gingen ervan uit dat die hen ook zo snel mogelijk weer zou te rugbrengen naar een eigen onaf hankelijke republiek. De omstan digheden waren slecht, maar toen de overheid later Molukse woon wijken ging bouwen, wilden veel bewoners toch niet verhuizen: dit zou erkenning zijn dat terugkeer er niet meer in zat. De woonoor den, dat wil Steijlen wel onder strepen, waren niet alléén maar slecht: ,,Er waren voetbalclubs, kerken, een kampraad, het is daar door dat de Molukse gemeenschap als gemeenschap nog bestaat." Misschien is de situatie eerder te vergelijken met 1914, toen de Eer ste Wereldoorlog uitbrak en 1 mil joen Belgen naar Nederland vluchtten, vertelt historicus Mar tin Kraaijestein. 'Vluchtoorden' was de benaming toen. De meeste Belgen gingen binnen vier maan den weer terug, toen het front was opgeschoven. Van de resterende 100.000 kwamen er 2000 mensen in Vluchtoord Gouda terecht. ,,Het begon met een leegstaand kassen complex - de handel lag toch stil - maar er werden een kerk, een school en woningen bijgebouwd.''' Ook daar ontstonden sport- en muziekverenigingen, die in de stad voorstellingen gaven. Na de oorlog is vrijwel iedereen weer te ruggegaan. Behalve de 160 Belgen die in Gouda overleden. Voor hen is in 2018 een gedenksteen neerge zet. ,,Wie gemist wordt, is niet ver geten", staat er. fab woningen of omgebouwde be drijventerreinen zouden bestemd moeten zijn voor alle groepen die huisvesting zoeken. Dus Oekraï- ners, statushouders die nog in een AZC verblijven en Nederlandse starters. ,,Het is essentieel dat mensen uit Oekraïne niet geïso leerd raken, en het is ook niet eer lijk om ze voor te trekken." Jaco Dagevos, hoogleraar inte gratie en migratie aan de Erasmus Universiteit en medewerker van het SCP, bestudeerde hoe de op vang van Syriërs hun latere leven beïnvloedde. ,,Veel mensen dicht op elkaar, weinig contact met Het begon met leeg staande kassen, maar er werden een kerk en huizen bijgebouwd buurt of stad, dat is géén goed idee", zegt hij. ,,Je moet echt voor komen dat mensen in de wacht- stand raken. Actief zijn, contact met Nederlanders, dat heeft di recte positieve gevolgen voor de mentale gezondheid en de kans op werk." Het gebruik van het woord dor pen suggereert dat iets nieuws uit de grond wordt gestampt, maar bij eerdere vluchtelingencrises ging het vrijwel altijd om hergebruik. Zoals de 'woonoorden' waar in 1951 de Molukkers werden onder gebracht. Daar waren de voorma- De rest moet komen van andere le veranciers en door besparing, aldus deskundigen van de Europese Commissie. Japan slaagde er na de kernramp in Fukushima in om in korte tijd 30 procent te besparen, Europa - denken ze - zou dat ook moeten kunnen. Omdat de Euro pese gasinvoer uit Rusland nu een slordige 157 miljard kuub beslaat, zou er dan nog één derde van elders moeten komen. Experts van de Commissie zei den dat Amerika altijd huiverig was om zulke grote extra hoeveelheden gas op de markt te gooien, uit angst voor prijsdalingen op de thuis markt, maar oorlog breekt wet. Pre sident Biden is gevoelig voor het ar gument van vooral de Oost-Euro- pese landen dat Europa ook van daag nog met meer dan 600 miljoen euro per dag de Russische oorlogs machine tegen Oekraïne financiert. Terwijl - zeggen cynici - het zich nu al twee weken op de borst slaat over twee keer 500 miljoen aan wa penleveranties sinds het begin van de Russische inval. Von der Leyen en Biden hebben al sinds eind vorig jaar contacten over wat nu hun gasdeal is. Rusland hield op dat moment zijn 'militaire oefening' langs de oostgrens van Oekraïne, en het risico dat Poetin die als aanloop naar een invasie zag werd toen al als zeer reëel gezien. ,,Dat maakte dat we in alle rust konden onderhandelen", aldus een Commissie-expert. Von der Leyen zelf sprak van 'een belang rijke stap vooruit' en 'een nieuw hoofdstuk in ons energiepartner schap'. Zij zelf kwam eerder deze week al met voorstellen voor geza menlijke gasinkoop (zoals eerder met de coronavaccins), uitbreiding van de opslagcapaciteit en wets voorstellen die lidstaten verplich ten tot meer voorraadvorming. Als het aan haar ligt zijn de onder grondse opslagtanks aan het begin van de komende winter voor 80 procent gevuld, en op 1 november van elk volgend jaar voor 90 pro cent. De deal houdt ook in dat EU-lidstaten moeten zorgen voor extra terminals en pijpleidingen. De gasleveranties zijn het meest in het oog springende deel van het EU/VS-energiepact, maar het is veel breder. Beide blokken ver plichten zich tot een versnelde overgang op duurzame energie. - Frans Boogaard ZATERDAG 26 MAART 2022 GO Kinderen in een tot schuilkelder omgebouwd metrostel op een metrostation in Charkov. foto ap Een zwaarbeschadigde kerk in Yasnogorodk, een voorstad van Kiev waar de Russische opmars werd gestopt. foto ap De Amerikaanse president Biden eet pizza bij militairen van de 82ste luchtlandingsdivisie in het Poolse Jasionka. foto ap Wordt er gedacht aan vluchtelingendorpen? Hans Nijenhuis Den Haag - Fridus Steijlen, hoogleraar BRUSSEL De Verenigde Staten gaan Eu ropa helpen sneller af te raken van het Russische gas. Nog dit jaar levert Amerika de Europea nen 15 miljard kubieke meter, daarna tot 2030 elk jaar rond 50 miljard kuub. Daarmee is bijna één derde van wat nu uit Rus land komt gedekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8