Poetin Onder politici Na jaren vooruitschuiven van beleid lijken boeren weer de klos Landbouw als vervuiler vraagt om meer pijnlijke maatregelen 17 ,,Er is veel psychologisch en histo risch bewijs dat mensen het moei lijk vinden om andere mensen pijn te doen als ze elkaar in de ogen kijken. Maar als de afstand groeit, wordt het makkelijker. Dus geweld wordt makkelijker met een drone of kanon dan met een mes of geweer. Maar een opstand on der de soldaten? Ik denk dat het moreel onder de Russische troe pen steeds slechter wordt, maar ook voor die soldaten geldt na tuurlijk dat verzet tegen hun gene raals levensgevaarlijk is.'' ,,Dat weet ik echt niet. Ik kan wel zeggen dat ik een grote angst heb dat er per ongeluk iets misgaat en de oorlog nog verder escaleert. Hoeveel conflicten zijn niet ont staan door pure pech? Kijk naar dat knullige begin van de Eerste Wereldoorlog, toen Franz Ferdi nand van Oostenrijk werd dood geschoten. De eerste poging mis lukte, de tweede lukte toevallig wel. Wat als de Poolse president die op bezoek was in Kiev door een bom zou zijn geraakt? Als je iets leert als historicus, dan is het dat dingen vaak anders lopen dan je verwacht, en de boel onver wacht kan escaleren.'' ,,De bevolking van Oekraïne heeft er niks aan als je angstig rond loopt. Het is beter om in actie te komen. En dan heb ik het niet over een Oekraïens vlaggetje op je Twitterprofiel. Als je idealen geen pijn doen, dan kun je je afvragen hoe serieus ze zijn. Welke offers zijn we bereid om zelf te brengen? Dus: maak geld over aan hulporga nisaties, wat je maar kunt missen, liefst structureel. Dan veranker je je idealen in je dagelijks leven en is het niet van: o, zielig filmpje ge zien, ik stort eens wat. Investeer zelf in oplossingen om van het Russische gas af te komen en zeur niet over het geluid van de warm tepomp van je buren, want dat is wel erg decadent in het licht van wat er nu allemaal gebeurt, niet?'' ,,Ik begrijp dat mijn boek dat ge voel kan oproepen en dat is mis schien ook het zwakste punt. Dat het mensen in slaap sust, dat het 'allemaal wel goed komt'. Als de geschiedenis iets leert, is het juist dat er in donkere tijden altijd mensen nodig zijn die niet achter over hangen, die de confrontatie zoeken, impopulaire dingen dur ven zeggen en doen. Ik denk nu aan een vervolg dat iets minder comfortabel zal voelen. De meeste mensen deugen is een warme knuf fel, en dat is soms broodnodig, maar op andere momenten heb ben we juist een koude douche nodig.'' Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: Een herhaling van het stikstofdebacle. Goedbedoelde wetge ving heeft soms onbe doelde gevolgen. Den Haag werd al verrast door de uitwerking van Europese natuurregels die Ne derland in een stikstofcrisis stort ten. En de volgende crisis dient zich alweer aan. Partijen vrezen nu de gevolgen van de zogeheten Eu ropese Kaderrichtlijn Water uit 2000. Die verplicht EU-lidstaten het oppervlakte-, grond- en kust water in 'goede toestand' te bren gen. Destijds ontvangen met ap plaus. Want wie is er tegen schoon water? Na aanvankelijke aarzelin gen over de impact op de land bouw, nam de Tweede Kamer met algemene stemmen de wetgeving aan die uit de richtlijn voort vloeide. De Eerste Kamer deed het zonder stemming. Maar al snel bleek 'herstel van ecosystemen' ingewikkeld. Nederland krijgt ver ontreiniging uit andere landen, maar ook zelf vervuilen we het water door medicijnresten die we uitplassen, de industrie en bestrij dingsmiddelen en meststoffen. Deze week waren partijen in het Vragenuurtje bezorgd. ,,Moet Nederland weer een tik op de vin gers krijgen?'', zei D66-Kamerlid Tjeerd de Groot. ,,Als we niet op passen, krijgen we een PAS 2.0 en dan gaat het land weer op slot.'' De PAS was de wet waarvan het kabi net dacht dat we erdoor aan de Eu ropese stikstofregels voldeden en die in 2019 door de rechter van ta fel werd geveegd. Abrupt moesten allerlei woningbouwprojecten worden stilgelegd. Een herhaling dreigt. Tot twee keer toe stelde Nederland de dead line om aan de kaderrichtlijn te voldoen uit. Maar na 2027 kan dat niet meer en kan Brussel boetes opleggen. Volgens staatssecretaris Vivianne Heijnen (infrastructuur en waterstaat) is het 'alle hens aan dek'. Zo werd in het regeerakkoord ruim 800 miljoen euro uitgetrok ken voor schoner water en vorige week presenteerde het kabinet een 'nationaal waterprogramma'. Maar het Planbureau voor de Leef omgeving heeft al gewaarschuwd dat we 2027 niet halen. SGP-Kamerlid Chris Stoffer kent het probleem al uit zijn vo rige leven als directeur bij Rijks waterstaat. Collega's daar kregen er hoofdpijn van, vertelt hij. ,,Ons water is enorm veel schoner dan pakweg dertig jaar geleden. Er is echt heel veel gebeurd. Maar we hebben onszelf klem gezet.'' We meten op tientallen punten of ons water aan de kaderrichtlijn voldoet: van de visstand en wa terflora tot allerlei afzonderlijke stoffen. Volgens Stoffer doen we dat meer dan andere landen. ,,Als we aan één van de parameters niet voldoen, voldoet een meer of ri vier al niet aan de eisen.'' Hoogleraar waterrecht Marleen van Rijswick (Universiteit Utrecht) waarschuwt voor de ge volgen als we de deadline niet ha len. ,,Dan kunnen milieuorganisa ties of omwonenden van een be paald water bij de rechter om handhaving vragen en ver gunningen voor bedrijven of bouwprojecten tegenhouden. Dat kan een boer treffen, of een fabriek of de rioollozing van een gemeente. De gevolgen kun nen groot zijn en zijn niet altijd eerlijk verdeeld.'' Precies zoals ge beurde in het stikstofdossier. En Van Rijswick trekt nog een paral lel. ,,We hebben ons in het water dossier gedragen zoals we dat va ker doen: iedereen is voor schoner water. Maar zodra we akkoord wa ren met een Europese regel, gin gen we kijken hoe we dingen tóch nog konden toestaan.'' Een andere parallel: weer lijken boeren de klos. De lozingen van fabrieken zijn al fors teruggedron gen, vertelt Van Rijswick. ,,Het gaat nu om de laatste 10 procent en die zijn het lastigst.'' Nu is de landbouw als vervuiler in beeld, waardoor pijnlijke maatregelen nodig zijn. ,,Maar het is te makke lijk om de boeren de schuld te ge ven als noodzakelijk beleid te laat wordt vastgesteld en overheden langs elkaar heen werken.'' En dat leidt in Den Haag tot nóg een parallel met de stikstofdiscus sie: rechtse partijen zijn bang dat de waterregels het land op slot gooien, linkse partijen dat de natuur verdwijnt. Volgens de PW staan de rechtszaken van 'mili eufundamentalisten' al gepland. GroenLinks roept dat halvering van de veestapel nodig is. De WD wijst er net als Stoffer op dat we onnodig veel meten. En D66 verwijt de WD lid te zijn van de 'twijfelbri gade'. In het stikstofdebat ging het niet anders. Na drie jaar is die nog niet opgelost. fi GO ZATERDAG 26 MAART 2022 Rutger Bregman: ,,We weten niet goed wat de Russen den ken. Elk vuurtje van verzet wordt uitge- stampt.' FOTO ERIK VAN 'T WOUD doen. Kunnen we hopen op een scenario waarbij de Russische soldaten - verwant aan de Oekraï- ners - de wapens neerleggen? Is het einde van de oorlog ver weg of dichtbij? Hoe kunnen we het beste omgaan met de angst? Je boek indachtig komt het uitein delijk goed, toch? FOTO HOOGHEEMRAADSCHAP VAN DELFLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65