Schrijver van 'De meeste mensen deugen' over denkwijze van 16 'Hoe kan je iemand die in zo'n andere wereld leeft een stap terug laten doen?' 'Je wordt schaamtelozer naarmate je langer aan de macht bent' ,,Je bent niet de eerste die me dat in deze weken vraagt en mijn antwoord is steeds hetzelfde. Ik geloof er nog altijd voor de volle 100 procent in.'' ,,Ik begin mijn boek met het ver haal over Adolf Hitler die dacht dat hij het Britse volk wel even zou knakken met bombardementen. Het tegendeel bleek waar. De Brit ten waren veel moediger, sterker en meer eensgezind dan Hitler verwachtte. Precies hetzelfde zien we nu in Oekraïne. Ook daar dacht Poetin wel even over een volk heen te walsen, ook daar zien we dat een diepe crisis het beste in mensen naar boven kan halen. Dat geeft me hoop. Maar hoop is niet hetzelfde als optimisme. Ik ben ook angstig en somber. Niet voor niets gaat een groot deel van mijn boek over de vraag waarom de mens, als hij in wezen een vrien delijke soort is, tot zulke vreselijke dingen als oorlog in staat is.'' „Vooropgesteld: ik ben geen Rus land- of Oekraïne-expert. Maar als historicus geloof ik niet dat het westen de agressie van Poetin heeft 'uitgelokt'. Dit is bovenal Poetins oorlog. Hij kon het niet verdragen dat Oekraïne steeds meer naar waarden als vrijheid en diversiteit verlangde en steeds dichterbij de Europese Unie kroop. Het Oekrai- ense vrijheidsverlangen botste kei hard met Poetins duistere visie van een Groot-Russisch rijk, waarvan Oekraïne een onvervreemdbaar deel zou zijn. Ik denk dat we het hier bovenal hebben over een ideo logische strijd, met aan de ene kant een land dat vecht voor zijn vrij heid en aan de andere kant een dic tator die zichzelf meet aan histori sche heersers als Ivan de Verschrik kelijke en Peter de Grote. Poetin denkt dat het liberalisme dood is en dat hij het Russische rijk in oude glorie moet herstellen; ook als Oekraïne juist bij het liberale Europa wil horen. Er is maar één hoofdschuldige: Poetin.'' ,,We geven wel eens af op de Hol landse 'maaiveldcultuur', waar niemand boven de middenmoot mag uitstijgen, maar eigenlijk is die cultuur zo gek nog niet. Als een machthebber zich te veel in beeldt, wordt hij in gezonde de mocratie weggebonjourd. Maar als een democratie niét goed functio neert, leiders hun macht jaar na jaar kunnen uitbreiden, dan ont staat het fenomeen van 'the survi val of the shameless'. Je klimt op omdat je schaamteloos bent én je wordt schaamtelozer naarmate je langer aan de macht bent. Ik denk dat we dat ook kunnen zien bij Poetin. Macht corrumpeert. En de harde realiteit is dat één dictator meer schade kan aanrichten dan één miljoen burgers goed kunnen doen. Let wel: die dictator heeft al tijd 'de schaamlap van het goede' nodig, en zal altijd claimen dat hij een hoger doel heeft. Voor Poetin is dat het onzinverhaal van de 'de nazificatie' van Oekraïne.'' ,,Ik denk dat we de vrijheid van de consument niet moeten verwar ren met de vrijheid van de burger. Je kan lekker shoppen, naar Ikea en McDonald's gaan, maar dat wil nog niet zeggen dat je in democra tische zin 'vrij' bent. De verkiezin gen in Rusland verlopen al jaren niet eerlijk. En we moeten niet on derschatten hoe erg de roebelcrisis eind jaren 90 erin hakte. Een col lectief trauma, Russen verloren al hun spaargeld. Die periode doet denken aan de hyperinflatie van de jaren 20 in Duitsland, een eco nomische chaos waar Hitler uit eindelijk van profiteerde. Juist in een periode van economische de pressie klinkt vaak de roep om een 'sterke man'. Poetin beloofde de Russen stabiliteit en kon zo steeds meer macht vergaren. En trou wens: wat Poetin tot op de dag van vandaag enorm helpt, is dat hij via de winning van gas en olie op een makkelijke manier aan veel geld voor zijn oorlogsmachinerie kan komen.'' „Sommigen noemen Poetin knet tergek maar in zijn realiteit zijn wij knettergek en is hij heel ratio neel bezig. Vijftigduizend doden? Honderdduizend? In Poetins reali teit is dat bijzaak. Hij gelooft niet in individuele mensenrechten. De grote vraag is dan ook: hoe kan je iemand die in zo'n andere wereld leeft toch een stap terug laten doen? Dat is heel moeilijk. Ik denk dat je heel, heel doordacht moet manoeuvreren. En gelukkig wor den we in de EU of VS op dit mo ment niet geleid door de grootste schreeuwers maar door - vind ik - nuchtere politici als Biden en Scholz.'' ,,Iedereen die nu niet voor dialoog is, verwijst natuurlijk naar die mislukte strategie van appease ment (vrede handhaven door con flicten te mijden, red.) aan de vooravond van de Tweede Wereld oorlog. Maar er is wel een groot verschil met toen. Hitler had geen atoomwapens, Poetin wel. Zal hij ze inzetten? We hopen van niet, maar weten we het zeker? Durven we ook een kleine kans op een atoomoorlog te riskeren? Ik denk dat het heel onverstandig is om te roepen dat hij sowieso bluft.'' ,,Wie ben ik om vanuit het com fort van dit café waar ik met jou in alle vrijheid zit te praten daar iets over te zeggen? De waarheid: we weten niet goed wat de Russen denken. Het is heel moeilijk om te weten wat mensen denken in een dictatuur: het denken zelf is ge vaarlijk geworden. Elk vuurtje van verzet wordt uitgestampt. En de geschiedenis toont aan dat revolu ties vaak pas ontstaan als er enige ademruimte is, als je kranten mag lezen, mag debatteren, demon streren. Dan pas ontstaat het ge voel: als die durft, dan ik ook, zoals bijvoorbeeld bij de Arabische Lente.'' ZATERDAG 26 MAART 2022 GO Geloof je nog in de titel van je boek? Zelfs nu bloederige oorlogsbeel den ons dag in dag uit overspoe len? Had deze oorlog voorkomen kun nen worden? Als de meeste mensen deugen, hoe kon Poetin dan zo machtig worden? Waarom zijn de Russen niet op enig moment in opstand geko men? Ze hadden na de val van de muur ook meer vrijheid. Wie kan de oorlog eindigen? Je werpt de vraag zelf op. Valt er met Poetin te praten? Geloof jij in het scenario dat het Russische volk Poetin afzet? In je boek leg je uit dat soldaten vechten eigenlijk haten. Hoe dich ter ze bij de vijand staan, hoe min der ze geneigd zijn die pijn te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 64