Regelzucht teistert huisarts, die alleen patiënten wil helpen 'Vind je het gek dat Zeeuwse huisartsen 3 Overbodige regeltjes. Ze maken Zeeuwse huisartsen stapelgek. Hoezo? Marleen Smits neemt ons mee, haar spreekkamer in. En ze geeft een inkijkje waar je steil van achterover slaat. 'Het is niet één wet, niet één regel, niet één formulier. Het is de totale administratieve last' Vlak voor de vol gende patiënt binnenstapt, 'bladert' huis arts Marleen Smits (34) op haar scherm snel door het patiëntendossier. Het is maandagmiddag, even na twee uur. De zon verlicht de spreekkamer waar tot vijfjaar ge leden haar vader Roland nog prak tijk hield. „Vroeger in zijn eentje. Met een secretaresse. Ik kan me dat niet meer voorstellen." Een ruimte ook waar ze als kind ooit riep dat ze alles wilde worden, be halve huisarts. Mooi hoe het leven anders kan lopen. Als een vlieg op de muur kijken we twee dagen mee met alle con sulten en overleggen. Om met ei gen ogen te zien waartegen Mar leen en haar collega-huisartsen in opstand komen: de hoge werkdruk en de vele overbodige regeltjes. Want die maken het vak zwaar. ,,Soms onwerkbaar." Haar praktijk - een verbouwd woonhuis - ligt aan de Molenweg in Oosterland. Bijna 3000 patiën ten staan er ingeschreven. De mensen wonen verspreid over Duiveland, maar met name in Oosterland en Sirjansland. De in Oosterland opgegroeide huisarts is van een bijzonder soort. Een dat in Zeeland veel voorkomt: de apo- theekhoudende. ,,Ik vind het be langrijk om de farmaceutische zorg in kleine kernen te behou- den." Al benadrukt ze dat veel van wat ze vertelt voor elke huisarts geldt. Vandaag is elk gaatje in haar agenda volgepropt. Ze loopt hem even door. „Spreekuur houd ik van 8.00 tot 10.00 uur, van half 11 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Tussen 12 en half 1 doe ik telefoontjes en ver- wijsbrieven. Dan lunch ik 20 minuten en doe ik tot kwart voor twee huisbezoeken. Bij mensen die niet naar de prak- tijk kunnen komen. Na vieren doe ik nog visites, administratie en controleer ik de recepten van onze apotheek." En dat is alleen nog maar wat gepland staat. Want regelmatig komen er 'spoedjes' tussendoor. Vanaf een stoel in een hoek - tegen een kast met tientallen boeken over lichaam en geest - zien we de patiënten de spreek kamer binnenkomen. Een ka mer met opvallend rood mar- moleum op de vloer, een knal gele deur en crème wit ge stuukte muren. Marleens bu reau (in de vorm van Schou- wen-Duiveland) staat midden in de ruimte. Met twee blauwe stoelen aan de ene kant voor pa tiënten en een bureaustoel voor haarzelf. We zien mensen langskomen met lichamelijke klachten, zo als buik- en keelpijn. Je zou kunnen zeggen: typisch huis artsen-werk: even in de keel kijken, luisteren met de GO ZATERDAG 26 MAART 2022 JEFFREY KUTTERINK in opstand komen?' Marleen Smits meet de bloed druk van een patiënte op. FOTO MARIEKE MANDE- MAKER LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51