Marinda kan weer sporten dankzij geleende handbike bij de club die hij zelfhad opgericht om het vrouwenvoetbal op Wal cheren een boost te geven. ,,Ik ben een lacherig, vrolijk en liefpersoon, maar in die periode was ik boos en verdrietig", blikt Franke terug. Hij sprak harde woorden over de mentaliteit van vrouwelijke voet ballers. ,,Ik heb mezelf in bescher ming genomen door even afstand te nemen van het voetbal. Maar op den duur begon het weer te kriebe len. Ik zag mijn kleinzoon genieten van het spelletje en dacht: ieder team heeft recht op een scheids rechter. En ik vind voetbal ontzet tend leuk, dus waarom niet?'' Franke onderging medische tests om te checken of hij veilig kan flui ten. De resultaten waren positiefen dus kreeg hij groen licht. ,,Ik heb het nog wel met mijn gezin moeten overleggen'', vertelt Franke. ,,Als mijn vrouw bijvoorbeeld had ge zegd dat ze het geen prettig idee Je moet de juiste snaren vinden, niet alles exact volgens de regeltjes doen vond, was ik nooit met de cursus gestart.'' Wandeling op zondag Franke is wel realistisch: ,,Ik zal nooit meer de topduels kunnen fluiten. En als ik op zaterdag heb ge floten, zal ik op zondag misschien niet die wandeling kunnen maken. Dat zijn keuzes. Maar daar heb ik geen moeite mee, hoor. Op het veld staan geeft mij kriebels en energie.'' Bijna een jaar geleden sprak arbi ter Arthur Smits in deze krant: ,,De laatste jaren zie je het verbale ge weld toenemen. Als je niet sterk in je schoenen staat, is het snel ge beurd.'' Franke onderkent dat scheidsrechters regelmatig kop- van-jut zijn, maar hij blijft nuchter. ,,Ik ben niet bang voor negatieve re acties", zegt hij. Dwars en hondstrouw ,,Het klinkt misschien arrogant, maar met mijn ervaring in de sportwereld denk ik dat het gaat lukken om wedstrijden in goede banen te leiden. Je moet de juiste snaren vinden, niet alles exact volgens de regeltjes doen. Ik ben ontzettend dwars, hondstrouw en als ik iets doe, doe ik het met honderd procent inzet. Overal zijn scheidsrechters nodig. Ik ga er alles aan doen zodat iedereen tevreden van het veld stapt. Het spelletje is zó leuk.'' Marinda Bolle uit Nieuwer- kerk kan ein-de-lijk weer sporten. Ze kreeg deze week een handbike op proef. ,,Jarenlang kreeg ik bij de gemeente 'nee' te horen als ik hier een verzoek voor deed", vertelt ze. ,,Maar nu is Zeeland aangesloten bij de organisatie Uniek Sporten en lukt het wel. Die zorgt ervoor dat je zo'n dure voorziening niet zelf hoeft aan te schaffen." Toen ze jong was, turnde Bolle (43) en zat ze op wedstrijdzwem- men. ,,Ik was altijd bezig. Ik liep ook hard, wandelde, skeelerde... Totdat op mijn negentiende in eens alles veranderde." Bolle was met haar vriend op vakantie in Spanje. Ze huurden een scooter en botsten frontaal op een vrachtwagen. Hij overleefde het niet, zij belandde in het zie kenhuis met tal van verwondin gen en lag 24 uur in coma. ,,Eén knie was compleet verbrijzeld, net als mijn linkerhand en -pols. En ik heb er problemen aan overgehou den aan mijn knie, mijn bekken en mijn rug. Lopen gaat bijna niet meer. In huis kan ik me nog wel redden, maar buitenshuis heb ik een rolstoel nodig." De eerste jaren richtte Bolle zich op haar revalidatie. Uiteinde lijk pakte ze het zwemmen weer op. Ook probeerde ze paardrijden uit, maar dat werd geen succes. ,,Als je daarbij wat harder gaat, moet je toch meebewegen met het ritme en in de beugels gaan staan. Dat ging niet. Dan loop je toch weer tegen je beperkingen aan." Het liefst had Bolle een hand- bike tot haar beschikking. Bij de gemeente Schouwen-Duiveland diende ze verzoeken in om haar daarmee te helpen en de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) daarvoor te gebruiken. Maar steeds kreeg ze een afwij zing. ,,Dan zeiden ze: je hebt al een rolstoel, je kunt je al redden. Maar dan dacht ik: sporten is toch zo be langrijk, je wilt toch dat mensen ook fit blijven..." Tijdens de coronaperiode was de Nieuwerkerkse toe aan een nieuwe rolstoel. ,,Toen wilde ik het toch nog eens proberen om ook een handbike voor elkaar te krijgen", vertelt ze. ,,Maar de advi seur van Medipoint zei: 'Je kunt het wel proberen, maar ze gaan het toch afwijzen.' Toen ben ik gaan zoeken op internet. Mijn wens was heel sterk en in de coro- natijd was al zo weinig te doen. Ik wilde gewoon kunnen sporten. Uiteindelijk kwam ik bij de site van Uniek Sporten uit. Die organi satie leent sportbenodigdheden uit. Dat moest ik hebben. Het was bijna te mooi om waar te zijn. En dat was het aanvankelijk ook." Want de uitleenservice was in Zeeland nog niet beschikbaar. Ik was altijd bezig. Totdat op mijn negentiende alles veranderde Daarvoor moesten eerst alle der tien gemeenten zich aansluiten bij Uniek Sporten. Op 1 februari van dit jaar is dat gebeurd. Sport- Zeeland maakte zich daar hard voor. Bij die provinciale koepelor ganisatie weten ze ook dat spor- tattributen vaak niet binnen de WMO vallen en dat er dus een ex tra voorziening nodig is voor min- dervaliden om te kunnen sporten. Bolle: ,,Ik krijg deze handbike nu een halfjaar op proef. Het voor deel is dat ik dan niet een grote uitgave hoef te doen en kan ont dekken ofdit iets voor mij is. Blijkt dat het geval, dan kan ik 'm via Uniek Sporten ook aanschaffen. Pas dan betaal ik een eigen bij drage van 15 procent, met een maximum van 250 euro. Dat is dan nog wel te doen." Bolle is de eerste in Zeeland die gebruikmaakt van de uitleenser vice. Ze hoopt dat anderen haar voorbeeld volgen. ,,Het verlaagt de drempel om te bewegen." GO ZATERDAG 26 MAART 2022 NIEUWERKERK - Adri Franke - Marinda Bolle - Roeland van Vliet Marinda Bolle met haar geleende handbike, waarmee ze aan haar conditie kan werken. foto sandra schimmelpennink G Adri Franke kiest voor een nieuwe carrière in het voetbal. foto DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41