Gaat Goes massaal aan vegan-softijs? Duo verzorgt begrafenis of crematie voor mensen met smalle beurs 7 Wat als je geen geld hebt voor een nette uitvaart? Die vraag bleef John Tollenaar en Arjo de Keizer uit Colijnsplaat maar bezighouden. Ze zijn een eigen onderneming gestart. et begon vorig jaar met een gesprek met kennissen, vertellen John Tollenaar en Arjo de Keizer vanuit hun woning in Colijnsplaat. De kennissen zeiden dat ze geen geld hebben voor een uitvaart en dat het huis verkocht moet worden als een van de twee overlijdt. Dat ver haal kwam hard binnen bij Tolle naar en De Keizer. ,,Dit greep ons enorm aan", vertellen ze. De man nen zijn eens gaan rekenen en kwamen al snel tot de conclusie dat een uitvaart goedkoper kan dan de gemiddelde kostprijs nu. Het gesprek met de kennissen bleek het eerste zaadje dat werd geplant. Het liet Tollenaar en De Keizer niet meer los. En dat is niet zo vreemd, want ze hebben allebei ruime ervaring in de uitvaartzorg en zijn sociaal begaan met ande ren. ,,Ik heb 17 jaar een eigen uit vaartonderneming gehad in Ter- neuzen", vertelt Tollenaar. ,,En ik heb naast mijn baan als verpleegkundige 15 jaar gewerkt bij een grote uitvaartonderne ming", zegt De Keizer. De globale berekening die ze hadden gemaakt voor hun kennissen werd omgezet in een serieus plan. Een uitvaar tonderneming beginnen op Noord-Beveland waar tot dan nog geen uitvaartverzorger zat. En ze rekenen voor begrafenissen of cre maties lagere tarieven, zodat het óók haalbaar is voor mensen met een smalle beurs. ,,Ik verdien graag een boterham, maar één plakje kaas erop is voldoende", zegt De Keizer. Leven in armoede Tollenaar en De Keizer beseffen maar al te goed dat niet iedereen geld op zij kan zetten voor een uit vaart. ,,Er zijn zoveel mensen die in armoede leven", zeggen ze. Vaak genoeg hebben ze voorbeel den gezien dat er weinig of geen geld is en dat het heel verdrietig is als je niet op een normale manier afscheid kan nemen. Want een begrafenis of crematie is niet goedkoop. Gemiddeld ge nomen betaal je voor een uitvaart al snel 5000 euro of meer en dat bedrag kan oplopen tot boven de 10.000 euro. Hoe meer je wilt, hoe luxer alles wordt en hoe duurder het is. En kies je voor begraven, dan komen daar nog de kosten voor een graf en steen bij. ,,Maar wij vinden dat iedereen recht heeft op een keurige uitvaart voor een betaalbare prijs", zeggen Tol lenaar en De Keizer. Geen winst op de kist Een mooi streven, maar hoe willen Ik kook met liefde een pan lekkere soep ze dat realiseren? ,,De kostprijs zit vooral in het aannametarief. Dat is het tarief waarvoor de uitvaarton dernemer werkt. Die liggen in Zeeland tussen de 1400 en 3000 euro en bij ons is dat 750 euro." Ze vertellen dat ze een nóg goedko pere (maar dan wel een zeer so bere) variant aanbieden en dan is het aannametarief 250 euro. Ver der maken ze bijvoorbeeld geen winst op de meest eenvoudige kist die ze aanbieden. ,,En we hebben afspraken gemaakt met een bloe mist hier uit het dorp voor graf- werk. Die werkt heel graag mee en we hebben ook contact met een dragersgroep die graag meewerkt." De uitvaart kan verzorgd wor den vanuit veel verschillende plekken in Zeeland, maar in Co- lijnsplaat hebben ze een eigen uit vaartcentrum in de Thuishaven, naast de dorpskerk. ,,En dan doen we de catering zelf. Ik kook met liefde een lekkere pan soep, bak een cake en maak de broodjes", zegt Tollenaar. ,,Je wilt een mooie uitvaart aanbieden. Zorgen voor mensen in een moeilijke situatie." En dat vat de manier samen waarop de twee mannen hun be drijf vormgeven. Zorgzaam, attent maar ook letten op het budget. In het kleinste winkelpand van Goes opende gisterochtend 'Soft Vegan' de deuren, de eerste plek in de stad waar mensen een veganis tisch softij sje kunnen eten. ,,We hebben vooraf al veel positieve re acties gekregen'', zegt Geo van Bo ven. ,,Ook van mensen die bijvoor beeld lactose-intolerantie hebben. 'Eindelijk kan mijn dochter ook een softijsje eten', zei iemand.'' Van Boven, eigenaar van brasse rie Marktzicht aan de Grote Markt in Goes, is al langer bezig met het ontwikkelen van producten voor mensen die niet alles kunnen of willen eten. Zo kwam hij in contact met Gijs Catsman van de populaire oliebollen- en churroszaak Gijs Mien aan het Kerkplein, waarvoor hij onder meer een glutenvrije olie bol ontwikkelde. Beide mannen hebben nu samen 'Soft Vegan' geo pend. ,,Het is bijna een soort hobby'', zegt Van Boven. ,,We gaan zien ofhet loopt. De doelgroep voor vegan-producten wordt steeds gro ter, dus ik ben positief. We hebben allebei al een goedlopende zaak, dat maakt het risico wat kleiner.'' De twee mannen hebben de afge lopen maanden gewerkt aan de ide ale samenstelling van hun softijs en dus ook veel geproefd. ,,Ik heb nog nooit zoveel ijs gegeten'', grapt Ca- tsman. Het recept geven ze niet prijs, maar ze benadrukken wel dat er geen sojamelk in hun ijs zit. ,,Want ook dat vinden veel mensen niet duurzaam'', weet Cats- man. Klanten waren gisteren goed te spreken over de kwaliteit. „Lek ker romig, ik proef bijna geen ver schil met gewoon softijs'', zei Flora Bluemink. In de ijssalon zijn onder meer ook smoothies, muffins, kof fie en thee verkrijgbaar. Van Boven: ,,Ook allemaal vegan.'' - Rob Paardekam PM ZATERDAG 26 MAART 2022 Uitvaart voor betaalbare prijs Melita Lanting Colijnsplaat - John Tollenaar H GOES 'Het is heel lekker, mannen! Flora Bluemink was onder de in druk van het vegan-softijsje dat ze at in de Lange Kerkstraat in Goes. ,,Dit smaakt naar meer." Zie ook pzc.nl/video Arjo de Keizer (links, staand) en John Tollenaar zijn een uitvaartonderneming begonnen voor mensen met een smalle beurs. foto marcelle tmUB" Geo van Boven (l) en Gijs Catsman bij hun vrijdag geopende ve gan-softijs-zaak. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35