'Westerlicht baken in onzekere tijden van kanker' 5 c Nieuwe en oude bewoners spreken lovend over wonen in Oostkapeiie De beste keus ooit was om in Oostkapeiie te gaan wonen. Zo iuidt een van de veie reacties op Facebook op een vraag van Erik Lozeman, een inwoner van Amersfoort. 'Jullie schitterende dorp.' Erik Lozeman viert al zo'n twaalfjaar vakan tie in Oostkapelle en wil verhuizen omdat het in en om zijn woonplaats nu veel te druk is en het gezin op zoek is naar rust en natuur. Op de facebookpagina 'In woners van Oostkapelle' vraagt hij wat ze ervan vinden als 'mensen van buitenaf' willen verhuizen naar 'jullie schitterende dorp'. De reacties op die vraag kunnen zo in een reclamecampagne. Geen enkele negatieve, iedereen is lo vend over het dorp en heet de as pirant-inwoners op voorhand van harte welkom. Zo schrijft Jan Wil lem Hoek dat hij zo'n tien jaar ge leden vanuit de Randstad ver huisde naar Oostkapelle. ,,Geen spijt! Alles is hier voorhanden en kwalitatief beter ook. Plus ieder een is super aardig. Gewoon doen." Excentriek Resi Beatz schrijft dat ze uit Zwolle komt en sinds haar jeugd haar vakantietijd doorbracht in Oostkapelle. ,,Ik woon nu dik drie jaar hier. Het leven is hier rustig behalve soms in de zomer als de toeristen komen." Ze beschrijft dat de inwoners open en vriendelijk zijn, ook naar haar, hoewel ze er voor Zeeuwse begrippen nogal ex centriek uitziet, zoals ze zelf zegt. Maar dat levert volgens haar geen enkel probleem op. Ze geeft ook nog een tip. ,,O ja, patat verkopen ze niet hier, het is friet." Marja Davidse vertelt dat ze 48 jaar geleden als zesjarige naar Oostkapelle verhuisde. ,,Dat vind je in eerste instantie niet leuk, want je laat dan al je vriendjes en het 'bekende' achter. Toch al snel mijn plekje toen gevonden en de hele familie werd zo geaccepteerd. Dus geen echte 'Ooskapellear' maar Oostkapelle zal altijd m'n thuisbasis zijn." Marijke Smits zit ook vol en thousiasme. ,,Ik ben een geboren en getogen Brabantse. Ik woon al ruim 43 jaar in het Zeeuwse, waar van nu negentien jaar in Oostka- pelle. Hier wil ik dus niet meer weg. Mijn leven is hier op alle fronten 'rijker' geworden. Natuur, duinen en de zee, heerlijk om tot je rust te komen." En ze sluit haar bijdrage af met 'I love it here'. En zo zijn er nog veel meer van dat soort reacties van mensen die ge boren en getogen zijn in Oostka- pelle of er ooit naartoe verhuisden. Natuur, duinen en de zee, heerlijk om tot je rust te komen Niemand heeft daar spijt van. Arja Boisnard woont nog kort in Oostkapelle en het bevalt hem prima. ,,Een jaar geleden hier ko men wonen vanuit Nuenen. In middels hebben we al heel veel leuke en openhartige mensen van uit Oostkapelle ontmoet die ons een heel warm welkom hebben gegeven. Heerlijk wonen hier." Bij de dorpsraad van Oostka- pelle kennen ze het stuk en vin den ze dat de reacties op het ver zoek van Erik Lozeman heel mooi. Marga Jobse zegt dat de inwoners van haar dorp een 'open gemeen schap vormen'. ,,Je wordt hier snel opgenomen. Dat is typisch Oost kapelle." En ze zegt met een zekere nadruk dat je in haar dorp mag zijn wie je bent. ,,Zo zijn we hier." Het valt haar ook op dat zowel ge boren en getogen inwoners van Oostkapelle als nieuwkomers heel positief reageren op het verzoek van Erik Lozeman. „Allemaal dus." En haar college dorpsraadlid Francois de Dreu kan de loftuitin gen over zijn dorp ook alleen maar onderschrijven. Hij roemt de ge meenschapszin die er heerst en steekt ook de loftrompet over de omgeving. ,,Het strand, het bos, het is hier gewoon prachtig." MIDDELBURG Jarenlang konden lotgenoten te recht in het Palazzolihuis in Oost-Souburg. Dat is echter al lange tijd dicht. De behoefte aan een plek om met elkaar in contact te komen, bleef wel groot. Dat merkte Cees Verhage toen hij zelf herstellende was van zijn ziekte. Verhage kwam in contact met Aart van Bochove, die als bestuurs lid van Palazzoli bezig was om het Palazzolihuis nieuw leven in te bla zen. Dat is uiteindelijk dooront wikkeld naar Westerlicht, waarvan Van Bochove nu voorzitter is. Ze vonden een pand aan de Noordpoortstraat 5 in Middelburg en vormden een groep van inmid dels twaalf vrijwilligers en een be stuur. Verhage: „Zelfben ik vrijwil liger. Ik kan andere patiënten hel pen door met ze te praten. Mijn vrouw is ook vrijwilliger. Zij weet wat de ziekte betekent voor de naasten." Kanker zet de levens van patiën ten en hun naasten op zijn kop. Daarom is de behoefte aan houvast ook zo groot, zegt Verhage. ,,Het in loophuis wil een baken zijn. Van- daar de naam Westerlicht. Zo heet ook de vuurtoren op Schou- wen-Duiveland. Zoals die een ba ken is voor schepen, zijn wij dat voor mensen met kanker." 'Westerlicht is een plek voor een luisterend oor en een kop koffie. Gelegenheid om je hart te luchten, afleiding te vinden of voor die ene arm om j e heen', luidt de tekst op de flyer van het inloophuis. ,,We zijn een voorbeeld van een centrum voor informele zorg voor patiënten en hun naasten", legt Van Bochove uit. ,,We zijn daarom ook druk be zig met het opbouwen van een goede relatie met ziekenhuizen en huisartsen, zodat we aanvullend zijn op de formele zorg." Ik kan andere patiënten helpen door met ze te praten ,,We gaan twee middagen in de week open. Op woensdag en op vrijdag, beide keren van 13.30 tot 16.00 uur. Dan is er ruimte voor ontmoeting, maar we gaan ook the mabijeenkomsten houden", kon digt Verhage aan. ,,Speciaal gericht op jongeren bijvoorbeeld, want niet alleen ouderen krijgen kanker. Of een bijeenkomst over kanker en werk." Tijd voor heel persoonlijke gesprekken is er ook. Niet op de open middagen, maar daarvoor kunnen aparte afspraken gemaakt worden op andere dagen, zegt Ver- hage. ,,Dan kunnen we ook iemand voor je zoeken die het beste bij jouw vragen past. Dan maken we een- op-een-gesprekken." Westerlicht begint nu in Middel burg en hoopt binnenkort ook in loophuizen te openen op Zuid-Be veland, Tholen en Schouwen-Dui- veland. Welke rol Westerlicht in Zeeuws-Vlaanderen kan spelen, is nog niet bekend. PM ZATERDAG 26 MAART 2022 'Het leven hier is zoveel rijker' Het is goed in Oostkapeiie. Dat vinden ook Uwe en Sabine Makowski uit Zweden die met de step vanuit Vrouwenpolder Oostkapeiie be zoeken. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Emile Calon Oostkapeiie - Marijke Smits, Brabantse die nu in Oostkapelle woont Kankerpatiënten en hun naas ten, maar ook nabestaanden krijgen weer een piek waar ze eikaar kunnen ontmoeten en er varingen kunnen deien. Op 6 aprii opent een nieuw inioophuis in Middeiburg: Westeriicht. - Cees Verhage - Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33