a 'Te weinig expertise voor explosieplannen' Meer schademeldingen door plof Middensluis 2 Een aula vol potentiële jonge werknemers: dat is nu een walhalla voor bedrijven. Zo'n 120 werkgevers grepen gisteren hun kans. Ze probeerden HZ-studenten warm te maken voor een stage. LEOLUX Een 'zeer interessante casus', noemt Bernard Vercouteren van den Berge de ontploffing van de Middensluis die woensdag Terneuzen op zijn grondvesten deed schudden. ,,Wat een klein plofje had moeten zijn, werd een aardbeving. Hier lijkt iets misgegaan. Daar kunnen we alleen maar flink van leren." Behalve docent aan de HZ is de Middelbur ger ook penningmees ter van de NVEE. Hij heeft zowel de Belgi sche springmeester die woensdag verantwoor delijk was opgeleid, als de springmeester die twee jaar geleden de proefschoten deed om te bepalen hoeveel springstofer nodig was. Toetsing Beiden zijn lid van de NVEE, aldus Vercoute- ren. Ruim voor de ex plosie in Terneuzen heeft de vereniging een brief geschreven aan de stichting Veilig Om gaan met Explosieve Stoffen (VOMES) om haar zorg uit te spreken over de registratie van springmeesters. Sinds begin 2021 is dat meer een papieren toetsing. ,,Vroeger moest je al je geloofsbrieven overleg gen", zegt Vercouteren, ,,en de springplannen waarmee je had ge werkt. We hebben het niet over een wille keurig stofje." Vroeger was er bij springplannen een ge degen toetsing vooraf door de Arbeidsinspec tie, stelt hij, nu alleen achteraf als er iets mis gaat. ,,En dan is er bin nen de overheid nie mand te vinden. De ex pertise is wegbezui- nigd. Nu moeten ze vaak in het buitenland zoeken wie hier ver stand van heeft. In onze branche zijn er natuur lijk ook experts, maar die hebben vaak een commercieel belang en de branche is erg klein." Vinkje zetten Edwin Zoontjes van VOMES erkent dat bij de registratie van springmeesters in Ne derland alleen een vinkje wordt gezet als iemand een verklaring omtrent gedrag en exa- menbewijs kan over leggen. ,,Dat is de taak die wij van het ministe rie hebben gekregen." Hij kan niet beoordelen hoe het gesteld is met de expertise. Vercouteren waakt ervoor de zorgen van de branche te linken aan de explosie in Terneu- zen. Zelfs als een explo sieplan tiptop in orde is, kan een plofanders uit pakken. ,,Sommige din gen kun je pas in het veld beoordelen. Als je de gaten boort voor de explosieven voel je hoe snel de boor in de kade muur of sluiswand zakt. Als die van peper koek blijkt, moet je je springplan aanpassen. Als er scheuren in zit ten, kan springstof heel goed een grote uitworp veroorzaken. Ik zou het wel interessant vinden om daar een nadere studie naar te verrich ten." PZC.NL Tweetal koperdieven opgepakt NIEUWE WERKNEMERS ZIJN LASTIG TE VINDEN Podcast: Werkdruk huisartsen De Zeeuwse huisartsen heb ben het razend druk. Waar de praktijkhouders echt stapelgek van worden, is de wirwar aan regels. Verslaggever Jeffrey Kutterink keek twee da gen mee met huisarts Marleen Smits in haar praktijk in Oos- terland. Zijn re portage hierover lees je in de Z bijlage van van daag. De tijd dat stagiairs zélf naar zijn bedrijf toe kwamen om te sollicite ren, is al lang voorbij. En nieuwe werknemers vinden? Dat is Inge wikkeld, weet belastingadviseur Jan Beeke van administratie- en be lastingkantoor Beeke van Belzen in Middelburg. ,,Iedereen heeft al een baan. Mensen die op dit moment werkloos zijn, daar is meestal iets mee aan de hand." Tweedejaars De jaarlijkse stage speeddate-bij- eenkomst van de HZ leek Beeke een uitgelezen kans om in contact te komen met toekomstige nieuwe medewerkers voor zijn bedrijf. Hij is niet de enige. Niet eerder wilden zó veel bedrijven meedoen aan het evenement. In de aula van de hoge school zaten gisteren vertegen woordigers van zo'n 120 bedrijven. Ze gingen telkens een kwartier in gesprek met tweedejaarsstudenten, die volgend studiejaar twintig we ken stage moeten lopen. ,,We hadden de zaal wel twee keer kunnen vullen", zei Gino Thuij, docent commerciële econo mie en communicatie. Dat kon niet, want zo veel studenten heeft de ho geschool simpelweg niet. Neem bij voorbeeld de opleiding communi catie: we hebben twintig studenten die volgend jaar stage gaan lopen, maar er hebben zich 75 bedrijven aangemeld." Op de stagemarkt zijn verschillende grote en kleine Zeeuwse bedrijven vertegenwoor digd: Dow, Omoda, YourSurprise, maar ook de Provincie Zeeland en tal van gemeenten. Krappe markt Reden voor de grote belangstelling? De krappe arbeidsmarkt natuur lijk. Ook Sander Adriaanse en Carel Schrier van online marketingbu reau AddMark in Goes weten daar alles van. ,,Sinds corona doen alle bedrijven wel iets met online mar- We hadden de zaal wel twee keer kunnen vullen keting: iedereen moet putten uit dezelfde poule aan mensen. We zijn een klein bedrijf, waar vijf mensen werken. Je moet veel in de strijd gooien om aan medewerkers te komen. En dan verliezen wij het snel van grote bedrijven." De speeddate-middag is een goede manier om in contact te ko men met potentiële nieuwe mede werkers, weten Adriaanse en Schrier uit ervaring. ,,Twee jaar ge leden waren we hier ook. Eén van de studenten die we toen ontmoet hebben, doet nu haar afstudeer stage bij ons bedrijf. En we hopen dat ze kan blijven." De mannen hebben tijdens deze middag ook al interessante gesprekken gehad. ,,Je kunt meteen zien of iemand bij je bedrijf past. Ja, we gaan zeker een paar mails versturen." pW' wmmËomr 1 Beeke is ook tevreden over de ge sprekken die hij heeft gevoerd. ,,Je kunt op een informele manier ken nis maken met de studenten. En het geeft ons de kans om iets over Het ploffen van de wand, nodig voor de aanleg van een nieuwe zeesluis, ging woensdag met veel meer hinder gepaard dan ver wacht. De inschatting was dat de plof haast geruisloos zou gebeu ren. Dat viel tegen; halfTerneuzen schrok zich kapot. De Nieuwe Sluis heeft al sinds het begin van de bouw van de zee sluis een speciaal schadenummer. In de eerste uren na de explosie meldden zich daar 25 mensen. Zij deelden vooral schade aan glas werk, serres en schuurtjes mee. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Donderdag bezorg den medewerkers van de Nieuwe Sluis in meerdere wijken in Ter- neuzen excuusbrieven, waarin ook stond hoe schade kon worden gemeld. Dat deden vervolgens nog eens dertien mensen. JONGE HOEK bin I VAN DUKE "ff 1 ZATERDAG 26 MAART 2022 PC TERNEUZEN De overheid heeft te weinig expertise om explosieplannen zoals die voor de Mid- densluis in Terneuzen vakkundig te beoor delen, aldus de Ne derlandse Vereniging van Explosieven Ex perts (NVEE). - Ernst Jan Rozendaal H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Mijn leven in Zeeland is geweldig (2317 reacties) TERNEUZEN Bij een bedrijf aan de Finland weg in Terneu- zen zijn in nacht van donderdag op vrijdag twee mannen aange houden op ver denking van ko perdiefstal. Het duo van 48 en 49 jaar oud was bij hun aan houding in het bezit van ge reedschap waar mee kabels ge knipt en gestript konden worden. Om 03.00 uur kreeg de politie een melding bin nen dat twee mensen over het hek van het be drijf waren ge klommen. De politie kon het tweetal inre kenen. Daarbij trof de politie ook een rol ko perkabel aan. t Eens Oneens Nieuwe stelling: Regels in de zorg zijn nodig, dat moeten huisartsen maar accepteren VLISSINGEN En hij vertelt meer over de zotte bureaucra tie in de zorg aan Noortje de Kroo in de PZC deze week. Beluister de podcast vanaf 08.00 uur via pzc.nl/podcasts of via je favoriete podcast app. Speeddates om Cornelleke Blok Lizenka van Essen Vlissingen - Gino Thuij, docent commerciële economie en communicatie Soraya Stijns (rechts), new business developer van Bomont, overhandigt een goodiebag aan HZ-studente Sarah Benus. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA TERNEUZEN Het aantal meldingen van schade door de plof van de westelijke damwand van de Middensluis in Terneuzen loopt nog steeds op. Sinds de grote knal hebben 38 Terneuzenaren zich met schade gemeld bij de Nieuwe Sluis. - Raymond de Frel Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30