R Ze laat haar publiek stikken van het lachen nu ze optreedt in Ya, dat is iets Indisch. En dat ze af en toe haar tekst vergeet, kan WIETEKE VAN DORT (78) niks schelen. Waar ze zich wel dood voor schaamt: Vat wij onze oorlogsschulden nog steeds niet hebben betaald.' r il je er ook kaas op?' Wieteke van Dort staat achter haar oude, knaloranje fornuis en bakt een eitje. Met haar lange haren lijkt ze op haar 78ste nog steeds op de Wieteke van Dort van Oebele, het kinder programma waarin ze met een stoet blije kinderen rond huppelde en met Willem Nijholt de mooiste liedjes zong. Ze was 'de deftige dame' In De Stratemakeropzeeshow, maatschappelijk werkster Titia Konijn In J.J. De Bom, en speelde ontelbare andere komische rollen In Het Klokhuis. Voor veel Nederlanders Is ze vooral de Indisch sprekende Tante Lien die zo mooi Arm Den Haag, de weduwe van Indië ben jij kan zingen, op de tekst van Willem Wilmink. Dat kan ze nog steeds, loepzuiver zingen, bleek de avond ervoor In de schouwburg van Steenwljk. Ze trad er op In Ya, dat is iets Indisch, de voorstelling van de jonge Indische komiek Rlcky Risolles, het alter ego van Jaro Wolff. Een vrolijke, uitbundige show, met gratis 'woordenlijst voor de belanda'. De zaal zat vol Indische en Molukse mensen, die hard moesten lachen om hoe al hun typisch Indische gewoontes op de hak werden genomen. Sommigen stikten zowat bij zijn beschrijving van de lege, door de afwas kromgetrokken plastic etensbakjes die altijd uit de kast pullen bij Indische mensen. Maar leek het nu alsof Wieteke halverwege de show In een duet met Rlcky haar tekst even kwijt was? 'Ha, ha, ja, dat klopt. Ik heb er snel overheen gezongen met een zelfbedachte tekst.' Dat leerde ze van Wlm Kan, bij wie ze na de toneelschool terechtkwam. 'Als je je tekst kwijt bent, verzin je gewoon Iets anders.' Het was ook weer even wennen, na twee jaar coronapauze, voor de eerste keer op de planken. Maar het ging verder hartstikke goed. 'Ik hou echt heel erg van de humor van Jaro. Zo'n observatie als die over die bakjes Is zo scherp en grappig. Het Is ook echt zo. Als Ik bij mijn vriendin Yvonne Keuls op bezoek kom, vraagt ze altijd of Ik nog wat eten mee wil en als ze dan haar kast opent puilt het uit van al die bakjes.' ZE DEKT DE TAFEL. 'Schatje, wil jij niets eten,' vraagt ze haar man Theo Moody die op de bank een beetje ligt te lezen. Hij Is schilder en psychotherapeut. Het Interieur Is Gordel van Smaragd-achtlg, met grote hindoeïstische beelden van Parvatl, een godheid die het huls bewaakt. Boven de bank hangt een groen Javaans landschap. Maar het Is vooral ook kunstzinnig, met geen muur In huls waar niet een schilderij hangt. Zowel Theo als Wieteke schilderen. 'Hij heeft het mij geleerd. Zo leuk, terwijl hij heel anders schildert dan Ik. Ik schilder figuratief, hij abstract.' Achter de vleugel staat een hometrainer waar ze braaf elke dag op traint. Sinds ze vijf jaar geleden een hartaanval kreeg en elf uur op de operatietafel lag, loopt ze niet meer zo goed. Tante Llen schuift tegenwoordig op het toneel, en dat Is geen act. In het ziekenhuis kreeg ze honderden brieven van fans. Als er een ding Is dat ze betreurt In haar leven, zegt ze, dan Is het dat ze niet al die brieven heeft kunnen beantwoorden. "Verder heb Ik nergens spijt van.' Waarschijnlijk Is er geen artiest die zo begaan 'Daarmee moetje een oud Indisch vrouwtje niet lastigvallen' cc o >- O O X co co O LU X CJ co h- co LU h- 'Wi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 110