f fl Q Kamer denkt aan Noordzee als nieuwe gasbron 1 c Nieuwe Van Dale is spiegel van de samenleving ^öfv' 10 Viruswappie. Non- binair. Influencer. Knuffelcontact. Cancelcultuur. Het is een greep uit de bijna tienduizend nieuwe woorden die in de zestiende Dikke Van Dale zijn terechtgekomen. I 4 j Een jubileumeditie: het is 150 jaar geleden dat Johan Hendrik van Dale voor het eerst zijn naam verbond aan het Van Dale Groot woordenboek van de Nederlandse taal, zoals de officiële naam luidt. De 'spiegel van de samenleving' noemt de uitgever de nieuwe Van Dale, die gisteren werd gepresen teerd. Veel woorden en uitdruk kingen die in het woordenboek terechtkwamen, hebben betrek king op ontwikkelingen in de maatschappij. Identiteitspolitiek en trumpisme, bijvoorbeeld. Ook premier Mark Rutte heeft een vermelding gekregen, met het woord 'ruttedoctrine'. Dat ver wijst naar de visie dat interne dis cussies niet gedeeld zouden hoe ven worden met bijvoorbeeld de Tweede Kamer. Daarnaast zijn daar de onher roepelijke coronagerelateerde woorden zoals anderhalvemeter- samenleving, code zwart en knuf felcontact. De al geruime tijd ge bruikte term voor iemand die zich niet specifiek man of vrouw voelt heeft nu ook een officiële vermelding: non-binair. Een tiende van alle nieuw toe gevoegde woorden komt uit het Engels: 979, om precies te zijn. Airfryer is er een van, net als bodyshaming en influencer. Soci ale media brachten ons nog meer nieuwe woorden: doxen, het doel- V-VA\* V\v 11 V<v bewust publiceren van persoons gegevens van iemand. En er werd ook uit andere talen geput. Zo kwam het Duitse gutmensch er ook in, voor een 'voornamelijk ne gatief politiek correct persoon', al dus de Dikke. Het woordenboek heeft daar naast de geslachtsaanduiding bij bijna 15.000 beroeps- en per soonsnamen gewijzigd: zij kregen de toevoeging m/v/x. Het gaat bij voorbeeld om woorden als minis ter, voetballer, held, bakker of cri mineel. Steeds meer mensen 'be dienen zich in het dagelijks taal gebruik van genderinclusieve mo gelijkheden', verklaart Van Dale die keuze. Maar: 'Bij woorden die duidelijk wijzen op het biologisch geslacht zoals de vuilnisman, de non, de vader of de kraamvrouw, verandert niets: zij houden alleen een (m) of een (v).' Don't mention the war Ook woorden en uitdrukkingen van bekende mensen hebben een plek in het woordenboek gekre gen. Nieuw is bijvoorbeeld fabel- tjesfuik van Arjen Lubach. Dat woord verwijst naar de manier waarop mensen volgens de pre sentator op sociale media 'lang zaam in een eigen parallelle wer kelijkheid opgezogen' worden. Ook het zkv (zeer korte verhaal) van schrijver A.L. Snijders kreeg in plekje. Zoals eerder al aangekondigd: de zegswijze 'don't mention the war' van de Britse serie Fawlty To wers staat nu ook in de Van Dale. De uitdrukking komt uit de afle vering The Germans, waarin hotel eigenaar Basil Fawlty (John Cleese) een groep Duitse gasten ontvangt. Hij instrueert zijn per soneel doorlopend om vooral niet over de Tweede Wereldoorlog te beginnen. De zinsnede wordt vaak schertsend gebruikt als iets ter sprake dreigt te komen wat je liever vermijdt. Van Dale gebruikt soms citaten om de betekenis van een woord aan te vullen, en ook daarvan zijn er diverse bij gekomen. Zoals die van cabaretier Brigitte Kaandorp, als zij een klagende vrouw paro dieert: 'Ik heb een heel zwaar le ven, echt heel zwaar, moeilijk, moeilijk, moeilijk, moeilijk!' Ook verschillende schrijvers kunnen hun uitspraken terugvinden in het woordenboek, zoals Marieke Lucas Rijneveld, Lize Spit, Erdal Balci ('De begraafplaatsen liggen vol met doden die dachten dat ze onvervangbaar waren'), en Ish Ait Hamou: 'Wat is een reputatie an ders dan een kleur waarmee ge verfd wordt, met zoveel lagen dat men vergeet wat eronder schuilt?' Luchtiger zijn de passages uit populaire liedjes die als bekende uitdrukking in de Van Dale te rechtkomen, zoals: 'van Afrika tot in Amerika' (K3), 'een heel apart gevoel van binnen' (Corry Konings), 'tuintje in je hart heb ben' (Damaru Jan Smit) en 'mag ik dan bij jou?' (Claudia de Breij). VVD-Kamerlid Silvio Erkens her innerde de Tweede Kamer er giste ren fijntjes aan dat al in 2014, na de invasie van de Krim door Rusland, is gezegd dat 'we onze afhankelijk- heid van Russisch gas snel willen afbouwen'. ,,Het moet nu niet al leen bij woorden blijven.'' Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. De wereldwijde vraag naar bijvoorbeeld vloeibaar gas is zó groot, dat ook de prijs van LNG navenant is gestegen. Ook andere voor de hand liggende opties zoals beter isoleren van huizen - waar de Kamer van links tot rechts voor te porren is - zijn niet snel geregeld. CDA-Kamerlid Henri Bontenbal stelde voor om normen te stellen aan verhuurders van woningen met de laagste energielabels. ,,Wo- ningen met de energielabels E, F, en G moeten door verhuurders zo snel mogelijk worden verduur zaamd, op straffe van huurbevrie- zing of huurverlaging'', zei de CDA'er. Net als de VVD denkt Bontenbal dat 'Nederland niet ontkomt aan meer gaswinning onder de Noord zee'. Ook in het coalitieakkoord stond al dat het kabinet 'gaswin ning in de Noordzee steunt'. Maar met de huidige leveringsproble men lijkt het erop dat de gaskraan daar echt verder open moet. ,,Ik heb liever gas uit de Noordzee dan uit Rusland, of het veel minder schone schaliegas uit de VS'', aldus Bontenbal. BEERSHEEVA 'IS-terrorist' doodt vier personen Kwart miljoen herhaalboosters Winkels leeg door staking truckers WOENSDAG 23 MAART 2022 GO Van viruswappie tot gutmensch, voor iedereen is er een lemma Anita van Rootselaar Amsterdam V"V tBO" *4^A \v ftt De nieuwe Van Dale telt tien duizend nieuwe woorden, waaronder 979 leenwoorden uit het Engels. foto's anp, bbc, vpro, GETTY IMAGES DEN HAAG De Kamer en het kabinet willen minder afhankelijk worden van Russisch gas. Boren in de Noordzee lijkt een alternatief, bleek gisteren tijdens het gas- debat in het parlement. - Marcia Nieuwenhuis Een man heeft volgens Israë lische media zeker vier men sen gedood in de zuidelijke stad Beersheva. Een omstan der, een buschauffeur, heeft hem doodgeschoten, meld den de politie en de hulpdien sten. De aanvaller was vol gens veiligheidsbronnen van de krant Haaretz een bedoe- ien die aanhanger was van terreurorganisatie Islamiti sche Staat. Hij stak meerdere mensen neer. Onder de slachtoffers zijn twee vrou wen van 35 en 40 jaar en een man van 35, aldus de krant. Het lijkt om een terrorist te gaan die alleen opereerde, zei een politiewoordvoerder. DEN HAAG Iets meer dan 250.000 kwetsbare mensen hebben in de afgelopen week een tweede boosterprik tegen het coronavirus gekregen. Het to tale aantal herhaalboosters steeg van ruim 178.000 naar bijna 430.000. Ruim twee weken geleden werden de eerste herhaalboosters gege ven. Ongeveer 2,1 miljoen mensen van 70 jaar en ouder, ongeveer 133.000 mensen met een ernstige immuun- stoornis, 15.000 volwassenen met het syndroom van Down en bewoners van verpleeg huizen komen ervoor in aan merking. Het aantal besmet tingen loopt weer wat op. MADRID De staking van Spaanse vrachtwagenchauffeurs, die al ruim een week duurt, zorgt voor steeds meer problemen. In supermarkten door het land ontstaan tekorten en dat lijkt voorlopig niet te verande ren. De truckers willen com pensatie voor de stijgende brandstofprijzen. Drie Spaan se truckersvakbonden heb ben zich bij de staking aange sloten. De stakers vinden een pakket maatregelen ter waarde van 500 miljoen euro van de Spaanse regering on voldoende om de prijsstijgin gen te compenseren. Ze blokkeren distributiecentra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10