H 5 Egall Kort nieuws OOK VRAGEN OM SNELLE TOETREDING TOT EU bevriest. In Nederland staat ruim 80 miljard euro aan vermogen ge parkeerd dat te koppelen is aan Russische ondernemingen. De tientallen miljarden staan in schril contrast met het bedrag dat in Ne derland volgens De Nederland- sche Bank onder de sancties be vroren is: 200 miljoen euro. Ex perts vermoeden dat het gros van het Russische vermogen in ons land in aandelen zit. Nederland was zo populair on der Russische rijkaards, omdat wij jarenlang anonimiteit garandeer den. De financiële sector is de af gelopen decennia zo sterk ver knoopt geraakt met Russisch geld dat het nu heel lastig is om sanc ties effectief te maken. Decennia lang deed de Nederlandse financi- ele sector er alles aan om Russisch geld aan te trekken. Maar sinds de oorlog moet het roer om. Oekraïne, met Zelenski in de hoofdrol, wint overduidelijk de informatieoorlog is groot dat hij dat ook richting Nederland zal doen. De verwach ting is dat Zelenski het parlement en in het bijzonder premier Mark Rutte zal vragen om Oekraïne (versneld) lid te laten worden van de Europese Unie. Het is een vurige wens van het land, maar Nederland (en veel andere EU- landen) vinden dat de officiële toetredingsprocedure moet wor den gevolgd. Een procedure die vele jaren duurt. En ook Amerikaanse politici hadden het moeilijk bij Zelenski's tot nu vergeefse roep om een no-flyzone in zijn land. Deuze: ,,Het maakt politiek bedrijven on der dit soort druk nog ingewikkel der. Je voelt van alles bij het zien van die vreselijke oorlogsbeelden. Maar je kunt niet alleen op emotie knopen doorhakken, ook al voert Zelenski de morele druk op.'' Het ligt in de lijn der verwach ting dat Zelenski er in de Tweede Kamer op gaat hameren dat Ne derland meer Russische tegoeden GO DINSDAG 22 MAART 2022 Koning Willem-Alexan- der heeft op kasteel Het Oude Loo bij Apeldoorn vanaf midden april ruimte om zes tot acht Oekra- iense gezinnen op te van gen. Het gaat om zo'n twintig tot dertig perso nen, liet de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren weten. In drie dagen tijd heeft het Nederlandse Rode Kruis ruim tweehonderd vragen van Oekraïense vluchtelingen gekregen. Sinds zaterdag stelden Oekraïners die naar Ne derland zijn gevlucht via WhatsApp 206 vragen in het Oekraïens of Engels. De telefoonlijn van het Rode Kruis kreeg 287 hulpvragen of aanbiedin gen van hulp in het Neder lands binnen. De Oekraïense punk band Beton werft fondsen voor hulp aan oorlogs slachtoffers met een re make van een klassieker van The Clash. De nieuwe versie van het nummer London Calling heet nu Kyiv Calling. De tekst is aangepast, zo zingt de band onder meer 'Kyiv roept de Navo, we kunnen het niet alleen'. Rusland heeft gisteren de ambassadeur van de VS in Rusland op het matje geroepen en protest aan getekend tegen 'onaccep tabele' uitlatingen van pre sident Biden. Biden noemde Poetin vorige week een oorlogsmisdadi ger, een 'moorddadige dic tator' en een 'echte crimi neel die een immorele oor log voert tegen het Oekra- iense volk'. De eerste opvang en registratie van Oekraïense vluchtelingen in Amster dam is gisteren verplaatst van de RAI naar het Cen traal Station. De NS heeft een ruimte beschikbaar gesteld voor de vluchtelin gen. Vanaf daar krijgen ze een opvangplek toege wezen in Amsterdam of een andere locatie in het land. Voor het eerst sinds de oorlog in Oekraïne is per soneel van de oude kern centrale van Tsjernobyl af gelost. Ongeveer de helft is zondag vervangen door ander Oekraïens perso neel, meldt het Internatio naal Atoomenergieagent schap. De kerncentrale werd op 24 februari inge nomen door Rusland, met als gevolg dat het aanwe zige personeel sindsdien aan een stuk doorwerkte. de morele druk op - Mark Deuze, hoogleraar Universiteit van Amsterdam President Zelenski maakt video's en spreekt parlementen toe, zoals de Knesset in Israël zondag. FOTO'S AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5