H H 7 c Beeld of kunstwerk kapot? Restaurateur Luc to the rescue! Een beeld dat een opknapbeurt kan gebruiken? Luc Ingels uit Walsoorden weet raad. Of het beeld nu verweerd, verkleurd, of gewoon kapot is. ,,Een kunstwerk dat perfect is, is dodelijk saai." Het geluid van nagels die over het krijtbord kras sen, galmt door de Koe- gorspolder. Luc Ingels is op de Terneuzense ge meentewerkplaats met een vijl in de weer op een stuk Balegemse steen. Het is een kunstwerk van de Vla ming Nand Huyghe. Na zijn dood vo rig jaar, schonk hij tientallen beelden aan de gemeente Terneuzen. Ze over leefden de reis naar Zeeuws-Vlaan- deren ternauwernood. De beelden werden vervoerd met specialistische vrachtwagens, maar toch zijn er een paar gevallen. Hele onderdelen zijn afgebroken. Luc Ingels to the rescue! De gedi plomeerd beeldhouwer en restaura teur uit Walsoorden probeert de kunstwerken zo veel mogelijk in oude staat te krijgen. Al lukt dat nooit volledig. ,,Soms moet ik aanpassin gen doen, maar die mogen nooit ten koste van het beeld en het verhaal gaan." 'Niet mijn kunstwerken' Bij één kunstwerk van Huyghe wa ren zo veel stukken losgekomen, dat Ingels nieuwe heeft gemaakt. Ook een werk dat uit handen bestond, was een flinke opgave. ,,De handen bleken gebarentaal uit te beelden. Huyghe gebruikte vaak het woord 'kunst' in zijn werken. Toen ik het werk in elkaar zette, zag ik dat er iets niet klopte. De handen beeldden niet 'kunst' uit, maar 'art'. En ik miste nog twee handen ook. Zijn zoon stuurde een foto en zo kon ik onderdelen op nieuw maken." Ingels (65) ontkomt er soms niet aan veranderingen aan te brengen. ,,Maar ik zal er nooit iets persoonlijks in leggen, want het zijn niet mijn kunstwerken. Ik sta in dienst van de beeldhouwer. De aanpassingen mo gen nooit ten koste van het beeld gaan." Zo gaat hij ook te werk bij het Christusbeeld dat bij de Terneuzense Willibrordustoren stond. Dat moet hij van een verse laag bladgoud voor zien. Of bij de wapenleeuwen die in december van hun sokkel in Zaam- slag zijn gehaald. Die restaureert In- gels in een schuur in Walsoorden en hij maakt er twee replica's van. Niet splinternieuw Zij n geoefend oog zag snel dat de leeu wen niet in beste staat waren. ,,Som- mige onderdelen waren compleet ver weerd. Er waren nieuwe stukken met cement aan vast gemetseld." Het is overigens niet de bedoeling de leeu- Een beeld dat helemaal perfect is, is dodelijk saai wen splinternieuw te maken. ,,Als ik onderdelen vernieuw, moet ik het héle beeld vernieuwen. Anders ga je dat zien. Daarom kan ik het soms beter vaag houden." Restauratieopleiding Luc Ingels is al veertig jaar beeldhou wer en restaurateur. Hij geeft ook les in beeldhouwen. ,,Toen ik 25 was, ben ik een restauratieopleiding gaan vol gen in Antwerpen. Alle beelden die ooit gemaakt waren, moest ik kun nen kopiëren. Van de Egyptenaren, Grieken, Romeinen en de rest van de kunstgeschiedenis. Het mocht maxi maal een millimeter afwijken. Als af studeeropdracht heb ik de Brugse Beeldhouwen uit marmer is sinds de Grieken niet veranderd. Je gebruikt een beitel, hamer en schuurpapier Madonna van Michelangelo nage maakt." Ingels maakt ook zelf beelden. ,,Beeldhouwen uit marmer is sinds de Grieken niet veranderd. Je ge bruikt een beitel, hamer en schuur papier. De techniek is alleen ge perfectioneerd." Het geeft hem rust. ,,Ik ben al jaren mindfull bezig. Ik deed het al voordat dat woord werd uitgevonden. Je maakt iets dat nog nooit gemaakt is en vertelt een ver haal. De werkelijkheid bundel ik in een beeld. Ik noem het: het verdich ten van de werkelijkheid. Ik kan heel erg genieten van een beeld dat ik af schuwelijk vind. Als het goed ge maakt is, de verhoudingen kloppen en het iets vertelt, vind ik het mooi. Een beeld dat helemaal perfect is, is dodelijk saai." VL DINSDAG 22 MAART 2022 'Ik maak geen nieuw beeld, ik sta in dienst van de kunstenaar Bob Maes Terneuzen Luc Ingels restau reert een werk van de Vlaamse kunstenaar Nand Huyghe. Luc restaureert de wapenleeuwen van Zaamslag. Hij maakt ook twee replica's. FOTO'S KELLY THANS - Luc Ingels - Luc Ingels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53