Maerte c Draagkracht van Rivierenhof in Antwerpen moet bewaard blijven 9 ZUIDERBUREN Het Rivierenhof in Deurne wordt sinds dit jaar bij de tien beste parken ter wereld gerekend. Wat kan tellen. Helaas is het park ook een slachtoffer van dat succes. Een hoffelijkheidscampagne moet de drukte daar leefbaar houden. Directeur Peter Verdyck vertelt er meer over. Het Rivierenhof is het grootste park in de stad Antwerpen, maar is wel een eigendom van de gelijknamige provincie. Voor de oorsprong moe ten we naar de 17de eeuw toen het een buitenverblijf was van de ka tholieke orde van de jezuïeten. De provincie Antwerpen stelde het park in 1923 open voor het publiek. Nu vind je in het Rivierenhof di verse recreatie terug. Van een kin derboerderij tot een openlucht theater waar internationale arties ten passeren. Kwam het Rivieren hof hierdoor bij de tien beste par ken ter wereld? Peter Verdyck: ,,Eerst was er een voorselectie met alle parken die een Green Flag Award kregen. Daarna mocht het publiek stem men. Alles hing dus een beetje af van het aantal fans. Daaraan is er bij ons geen gebrek. Wij zijn een groot en divers park in de stad. We kiezen niet alleen voor natuur. We proberen een evenwicht te vinden tussen rust, evenementen en re creatie. Daarnaast is er nog het luik educatie, met bijvoorbeeld de ver tellingen in het Sprookjeshuis voor de schoolkinderen. Wij lok ken een heel breed publiek. Voor veel mensen is het dé plek om te komen ontspannen. Je kan hier een hele dag doorbrengen. Ik schrik er zelf van hoeveel belang de bezoekers hechten aan het Ri vierenhof." Het provinciale domein lijkt de toekomst mee te hebben. De ge plande overkapping van de Ant werpse Ring kan lawaaihinder wegnemen. Aan de oostkant kwam er een fraaie verbinding met Park Groot Schijn. ,,Ik zie dat ook als een voordeel", meldt de di- recteur. „Richting het Sportpaleis staat veel groenontwikkeling ge pland. En in Park Groot Schijn kan je voor heel wat sportactiviteiten terecht. Dat zorgt niet alleen voor een aansluiting met het Rivieren hof. Die spreiding is belangrijk om de draagkracht van het park te be waren. Daar moeten we nu toch wat voor opletten." Peter Verdyck hoeft daar geen tekening bij te maken. De boule vard die het park doorkruist, bena dert soms de drukte van de Ant werpse Meir. Daarom werd on langs nog een speciale campagne gelanceerd. ,,We willen de bezoe kers duidelijk maken dat ze met veel zijn. Dat zijn wandelaars of fietsers. In die drukte moet je aan dacht hebben voor elkaar. Een fiet ser moet niet op volle snelheid langs de speeltuin passeren. Op zich houden de bezoekers daar wel rekening mee. Maar zo'n oproep zorgt wat sneller voor meer begrip. Aanrijdingen of conflicten moeten we toch vermijden." Het pronkstuk van het park is misschien wel het prachtige open luchttheater. Deze zomer goed voor concerten van onder andere Elvis Costello ofJohn Cale. Het complex uit 1953 raakte eind vo rige eeuw in verval. Dankzij de Antwerpse Arenbergschouwburg kwam er een boeiend, tweede le ven. ,,De locatie is prachtig, dat thea ter ligt in een uniek kader. Op een bepaald moment lag de werking helemaal stil. Toen heeft de pro vincie beslist om daar opnieuw in te investeren, met een invulling door de ploeg van de Arenberg- schouwburg. Door het openlucht theater heeft een heel ander pu bliek nu het Rivierenhof leren kennen. Ook de artiesten vinden het een fantastische plek, mid denin de natuur. Het biedt echt een meerwaarde, ik zie het als een pure win-winsituatie. Alleen als je pech hebt met het weer, kan zo'n concert al eens tegenvallen", lacht Peter Verdyck. STREEKTAAL Van mien vrouwe è'k g'oörd dat eur moeder aoltied eind febrewaorie zei: maarhe kom maerte. As klein kind trapte je d'r in, je docht dat 'r eêne op vesiete kwam. Dust dan vroeg je wie of dat was. Noe, vandaehe is 't 22 maerte in dan is 't voöjaer gis tere 5 behonne. Teminsten, dat aode m'n zö geleerd. M5 mit die klimaotverande- rienge oor aoles anders. Behin fe- brewaorie vroeg de vrouwe 5 of wulder 't gos nie moste maoie. Neênt netuurlijk, ons motte nog lank genocht gos maoie, dan behin je nie vö maerte. Twint m'n 't noe 5 'n paer keer motte doe. M5 vandaehe is 't de Wereld Water Dag. Dat is vö mien eêl be- langriek, want 't sukervrouwtje dat over mien diabetes mot waeke eit de leste keer ezeid, dat ik meer waeter mot drienke. Dust dat doe ik noe ge'oorzaem. Vee plekken Ik bin nie aoltied zö ge'oorzaem, m5 5t't over je gezond'eid gaet mö je netuurlijk wè luustere. 't Thema over waeter is in de waereld be- langriek genocht om d'r De Dag Van...van te maeken. D'r bin vee plekken waer of vees te weinig waeter is. Daer ons gin last van. Jao, in de zomer wil 't wè 's uut- droahe in dan klaehe m'n dat 't gos geel oort in dat m'n eihenlijk vee C Ik bin nie aoltied zo ge'oorzaem, ma at't over je gezond'eid gaet mo je netuurlijk wè luustere zouwe motte sproeie. Daer is de waeterleverancier dan wi nie zö blie mee. In daer eit'n gliek in. Waeter z5 volhes de maansen die d'r verstand van 'n groöt per- bleem ore. M'n lank edocht dat 't ier in ons land wè zou meevaole, m5 me bin d'r mit de neuze op edrukt toe dat 't in Limburg eêmae verkeerd gieng. Gelokkig kan'k over waeter ok nog leutige dien gen zaahe. Wulder wone dichte bie 't strand. 't Ei lank eduurd vö dat ik 't daer naer m'n zin ao. Ik vond 't vee waoie in ik ao 't dik- kels koud. M5 jao, de vrouwe gieng d'r graeg naer toe, in d'r joenge jaeren 5, want ze is ier in 't durp gebore. Speelhoed Ikke nie, ik kwam uut 't oösten van 't land. Ik most 'r an wenne, m5 toe krehe wulder kinders in die aoltied leut mi waeter. Dan ze gin aor speelhoed noödig. 'n Zandkasteêl bouwe, 'n geultje vanuut zeê d'r nae toe graeve, ze bin lekker bezig. Wulder konde dan 'n stuitje leze, tot ze gienge zevere van moeïg'eid. Dan was 't tied vö ankleêjen in nae d'n over- hank sjokke. Dan aode ze aneêns gin puf mi in gienge ze nae bove as 'n slekke op 'n teertonne. Dat was toe dat m'n nog joenk waere. Noe gae m'n nog aoltied ok somers saeme in de zeê zwemme. De vrouwe doet dat wè vee eerder as ikke. Neênt, ik gae pas in juli 'n stapje waehe in 5'k 't waarm gen- ocht vinde gae ik eur achterop. In as ik 'n kwal zie (in Bru noeme ze dat 'n sliemscholle) bin'k d'r zö wi uut. GO DINSDAG 22 MAART 2022 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: het Rivierenhof in Antwerpen zit bij de tien beste parken ter wereld. Een van de beste parken Dominique Piedfort Antwerpen Antwerpen. Foto-inzet: Kasteel Sterckshof in de ochtendmist.. fotos provincie antwerpen Het park Rivierenhof in Deurne, Info: Rivierenhof, Turnhoutse- baan 246, 2100 Antwerpen, www. oltrivierenhof.be In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41