Klachten over gemeenten en coronaregels Dankzij een gratis woning, groeide eind zestiende eeuw Middelburg als kool J 2 Zestien Zeeuwse vrouwen kregen zoveel stemmen dat ze een man uit de gemeenteraad verdringen, vier jaar geleden waren dat er elf. Er werden 74 Zeeuwse vrouwen gekozen, twee minder dan in 2018. Het Anti Discrimina tie Bureau Zeeland ontving in 2021 meer klachten over ge meenten en gemeen telijke instellingen. De meeste klachten ging echter over co ronamaatregelen. Het ADB ziet de afgelo pen jaren een verschui ving van de klachten. ,,Jarenlang gingen de meeste discriminatie meldingen over de ar beidsmarkt. In 2020 en 2021 werden meer mel dingen gedaan over ge meenten en gemeente lijke instellingen." Ter gelegenheid van de Internationale Dag tegen racisme en discri minatie (21 maart) bracht het ADB Zeel and zijn jaarverslag uit. Het bureau kreeg min der meldingen binnen dan in 2020, maar meer dan in 2019. Corona heeft vorig jaar een groot deel van het werk van het Anti Discriminatie Bureau Zeeland (ADB) be paald. Ruim een derde van de meldingen was van mensen die zich door de coronamaatre gelen gediscrimineerd voelden. Zij voelden zich vanwege het niet (kunnen) nemen van een vaccinatie buiten gesloten toen het co- ronatoegangsbewij s ge toond moest worden, bijvoorbeeld in de ho reca. Maar, zegt het ADB Zeeland, coronamaat regelen vallen niet on der de antidiscrimina tiewetgeving. Het ADB meldt in zijn jaarver slag dat 55 van de 140 C 55 van de 140 meldingen hadden betrekking op de corona maatregelen meldingen betrekking hadden op de corona maatregelen. De meeste meldin gen (30) kwamen uit Vlissingen. Het was ook de enige gemeente waar sprake was van een toename. Er kwa men de helft minder klachten binnen over discriminatie op grond van ras. Het waren er, net als in 2019, 40. In 2020 waren het liefst 81 klachten. De verklaring hiervoor is het corona lied van Radio10 dat voor veel mensen van Aziatische afkomst als discriminerend werd ervaren. PZC.NL Groep mishandelt tweetal GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2022 Marion Lippens naar Staten In 2018 kwam Marj olein Sinke-Oele uit Kruiningen door voorkeurs stemmen in de Reimerswaalse raad namens PvdA. Dit jaar stond ze op nieuw op een onzekere plek. Zij haalde deze verkiezingen 230 voor keursstemmen. Genoeg om op nieuw een plek in de raad te bekle den. Sinke wilde niet verkozen worden 'omdat ze vrouw is', maar voor haar kwaliteiten. ,,Ik hoor dat ik veel stemmen heb vergaard door mijn focus op milieu en klimaat. Natuurlijk neem ik mijn plek in." Reimerswaal De gemeente Reimerswaal gaat de komende jaren door met drie vrou wen in de raad. Alleen Sinke (PvdA) is met voorkeursstemmen in de raad gekomen. Bij de Christenunie wordt Barbara van den Bogaert, tweede op de lijst, juist voorbijge streefd door Andries Jumelet die veel meer stemmen behaalde. Terneuzen De raad van Terneuzen telt 31 zetels, tien worden bezet door een vrouw. Drie vrouwen komen door voor keursstemmen in de raad: Jacque line de Witte bij TOP/GB, Anja Dijkhuis bij het CDA en Marieke Menu bij de VVD. Middelburg In Middelburg is met negen vrou wen bijna eenderde van de 29 raadszetels bezet door een vrouw. Van die negen vrouwen zijn er twee in de raad gekozen dankzij hun voorkeurstemmen: Raquel Jimenez (VVD) en Heidi Menheere (D66). Menheere haalde met haar partij drie zetels. Ze stond op plek zeven maar kreeg genoeg stemmen om een zetel te winnen. De andere ze ven vrouwen haalden ook op eigen kracht een zetel, maar ze stonden al op verkiesbare plaatsen. Bij D66 doet zich in Middelburg een bijzonder fenomeen voor. De nummer vijf op de kieslijst kreeg Ik heb veel stemmen vergaard door mijn focus op milieu en klimaat heel veel voorkeurstemmen. Dat is een man, hij heet Kim Reynierse. Mogelijk dachten kiezers dat ze op de eerste vrouw op de lijst van D66 stemden, niet wetende dat Kim een man is. D66 had namelijk geen ge slacht achter de namen staan. Rey- nierse zelf denkt dat er geen sprake is geweest van gender-verwarring. Hulst In de gemeente Hulst zijn er 21 ze tels te verdelen. De raad bestaat uit achttien mannen en drie vrouwen. Dit hadden er vier kunnen zijn, als Margie Nijs van D66 haar plek had opgeëist. Nijs stond op nummer twee op de lijst en was met voor keursstemmen gekozen, boven lijsttrekker Pieter de Bruijn. Ze haalden één zetel. Nijs eist haar ze tel niet op: De Bruijn gaat de raad in. Tholen De raad in Tholen dreigde voor de verkiezingen nog volledig uit man nen te gaan bestaan, maar er komen toch drie vrouwen in de raad. Pet- In tien afleveringen krijgt de televi siekijker de hoogte- en dieptepun ten te zien van onze vaderlandse geschiedenis. In deel 7 - woensdag 23 maart te zien rond 20.35 uur - gaat Schuurmans terug naar de tijd van kapers en kooplui (1600-1750). In de zeventiende eeuw is Nederland een wereldmacht om rekening mee te houden. Een kleine elite wordt steenrijk door middel van uitbui ting en onderdrukking. Schuurmans bezoekt Middel burg en Vlissingen. Eind zestiende eeuw komt een grote vluchtelin genstroom op gang van de zuide lijke Nederlanden naar de noorde lijke republiek. De Tachtigjarige Oorlog om godsdienstvrijheid is in volle gang. Het noorden van Neder land had zich al vrijgemaakt van het katholieke Spanje. In België is volop strijd. De Spanjaarden zetten de tegenaanval in en weten Ant werpen in te nemen. Vanuit de Vlissingse Koopmanshaven vertelt Schuurmans dat Zeeland besluit de Schelde te blokkeren. Als gevolg van de verliezen en verwoestingen in de oorlog, kun nen steden heel goed arbeidskrach ten gebruiken. Met allerlei voorde len worden ze binnengehaald: ze hoefden geen belasting te betalen en soms kregen ze een gratis wo ning. Middelburg liet zelfs boten op en neer naar Antwerpen varen om goedkope arbeidskrachten op te ha len. Die werden gratis opgevangen met brood en bier in de Abdij. DINSDAG 22 MAART 2022 PC Een telefoon met een groen vinkje in de Co- ronaCheck-app. foto jeffrey groeneweg/qphoto MIDDELBURG - Theo Giele H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik slaap ook met een knuffel (1450 reacties) AXEL De politie onder zoekt een mis handeling in het centrum van Axel in het weekend van 5 en 6 maart, waarbij een 54-jarige man en een 46-jarige vrouw uit België gewond zijn ge raakt. De slacht offers deden vo rige week aan gifte. Zij zijn naar eigen zeggen zondag 6 maart rond 03.00 uur op het Szyd- lowskiplein mis handeld door een groep van tientallen jonge ren. De man moest aan zijn verwon dingen worden behandeld in een ziekenhuis, de vrouw werd behandeld door een huisarts. Eens Oneens Nieuwe stelling: Partijen moeten zetels ge lijkelijk verdelen onder mannen en vrouwen MIDDELBURG Marion Lippens uit Biervliet neemt in de Sta tenfractie van de PvdA het stokje over van Corina van der Vliet- Hart uit Zierik- zee. Zij is verko zen als lid van de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland. De inwoonster van Zierikzee wil het raadslid maatschap en het Statenwerk niet combineren. Tijdens de Sta tenvergadering van 1 april neemt Van der Vliet af scheid en me teen daarna wordt Lippens geïnstalleerd. Zij deed de afgelo pen drie jaar al ervaring op als burgercommis sielid in de Sta tencommissie Ruimte. Meer vrouwen Lizenka van Essen Vlissingen - Marjolein Sinke-Oele, PvdA Marjolein Sinke-Oele (PvdA) uit Kruiningen kwam door voor keursstemmen in de gemeente raad van Reimerswaal. foto johan VAN DER HEIJDEN MIDDELBURG Gelokt door gratis huisvesting, verdubbelde het aantal inwo ners van Middelburg in de zes tiende en zeventiende eeuw. Presentator Daan Schuurmans legt in de succesvolle NPO1-se- rie 'Het verhaal van Nederland' uit hoe dat kwam. - Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34