Huizenprijs piekt opnieuw, hypotheekrente stijgt door c Topman Wennink: Capaciteit in Veidhoven opvoeren kost tijd 18 Chipmakers smijten met miljarden alsof het een lieve lust is. Maar al die nieuwe fabrieken moeten gevuld worden met chipmachines van voornamelijk ASML uit Veldhoven, dat de vraag niet kan bijbenen. Hier 80 miljard en daar nog eens 150 miljard. Voor de grootste chip makers ter wereld groeien de bomen wel degelijk tot in de hemel, zo lijkt het soms. Klein probleempje wel: voor hun chipmachines zijn ze afhankelijk van ASML, dat de komende twee jaar niet aan de vraag kan voldoen. ,,Volgend jaar en het jaar daarna zullen er tekorten zijn", aldus top man Peter Wennink in de Britse za kenkrant The Financial Times. ,,We gaan dit jaar meer machines verzen den dan vorig jaar en volgend jaar meer machines dan dit jaar. Maar het zal niet genoeg zijn. We moeten onze capaciteit met meer dan 50 procent opvoeren. Dat zal tijd kosten." Uitverkocht ASML breidt uit zo snel het kan. Het neemt aan de lopende band nieuwe werknemers aan, de afgelopen twee jaar zo'n tweehonderd per maand. Delen van de campus in Veldhoven ogen al tijden als een bouwput. En dat gaat nog wel even zo door: ASML investeert de komende jaren een paar honderd miljoen euro in allerlei uit breidingen. Een bedrag dat in het niet valt bij investeringen die grote chipmakers doen. Zo werd vorige week bekend dat Intel uit Amerika de komende ja ren alleen al in Europa 80 miljard euro investeert, met hulp van de Duitse overheid en Europese Unie. In het Duitse Maagdenburg moeten honderden van heeft. De verwach ting is dat de vraag naar chips dit de cennium nog verdubbelt. Allerlei mogendheden zien het belang van chips in, en stellen geld beschikbaar voor het lokken van producenten. Zo wil de Europese Unie in navolging van Amerika, China en Zuid-Korea, miljarden in de eigen chipindustrie pompen. Ze zitten ook werkelijk overal in, die chips. De komst van 5G-internet en het feit dat zo'n beetje alles tegen woordig een internetverbinding heeft, stuwen de vraag enorm op. De vraag is of ASML dat allemaal kan bolwerken. Wennink verwacht van wel, zei hij vorige week tegen zaken krant De Tijd uit België: ,,We zullen die exponentiële groei in de vraag naar chips uiteindelijk wel kunnen volgen. Maar dat is een buikgevoel, geen wiskundige zekerheid." Volgend jaar en het jaar daarna zuiien er tekorten zijn kaar is gezet. De productie van de lens in zo'n chipmachine duurt bij voorbeeld 12 maanden. Die lenzen worden gemaakt door het Duitse bedrijf Carl Zeiss. ,,Zij moeten aanzienlijk meer lenzen ma ken", zei Wennink, om daarna nog wat noodzakelijke stappen op te sommen voor Zeiss daar überhaubt mee kan beginnen. Ze moeten clean- rooms bouwen, vergunningen aan vragen, productie-apparatuur bestel len en mensen aannemen. Verdubbeling De bouw van een nieuwe chipfabriek is ook een kwestie van jaren, geen maanden. Intel verwacht bijvoor beeld dat de nieuwe Duitse fabrieken eind 2027 hun eerste chips afleveren. Een-twee-drie uitbreiden gaat dus zomaar niet. En dat geldt ook voor al lerlei toeleveranciers, waar ASML er twee grote chipfabrieken verrijzen. Intel staat niet alleen. TSMC uit Taiwan steekt de komende drie jaar 85 miljard euro in het opvoeren van de eigen chipproductie. Concurrent Samsung uit Zuid-Korea heeft tot 2030 een investeringspotje van zo'n 150 miljard euro. Voor het vullen van alle nieuwe chipfabrieken zijn die bedrijven af hankelijk van ASML, dat zo'n 90 pro cent van de markt voor chipmachines in handen heeft. Concurrenten Ni kon en Canon verdelen de rest. Wie de allernieuwste chipmachines wil kopen, kan alleen bij ASML te recht. Maar de 55 meest geavan ceerde machines die ASML dit jaar maakt, waren vorig jaar al lang en breed uitver kocht. Het duurt ook even voor zo'n machine in el- Bestaande koopwoningen waren in februari 20,2 procent duurder dan een jaar eerder en daarmee bereikt de huizenprijs een nieuw hoogtepunt. De betaalbaarheid voor grotere groepen starters begint te wringen, nu de hypo theekrente verder stijgt. De prijsstijging, die het Kadaster en Centraal Bureau Statistiek bijhou den, is wat kleiner dan een maand eerder, toen met 21,1 procent de grootste prijsstijging sinds de start van de statistiek in 1995 werd geno teerd. Maar als het zo doorgaat, is een gemiddelde prijsverdubbeling in een decennium in zicht: vergele ken met het dal na de kredietcrisis in juni 2013 waren de prijzen in fe bruari 91,7 procent hoger. Het is een bekend gegeven dat vooral starters zonder hulp van rijke ouders buiten de boot vallen. Alleenstaanden moeten bijna twee keer zoveel eigen geld meebrengen voor een huis dan drie jaar geleden en uiteraard speelt de beschikbaar heid van woningen ook een nega tieve rol. Nu begint ook de stijgende rente een rol te spelen. Sinds okto ber vorig jaar is het rentepeil van de gemiddelde hypotheek al ruim acht tienden procentpunt hoger. Gezien het tempo van de stijging, verge lijkbaar met eerdere stijgingen ten tijde van de krediet- en eurocrises, lijkt die voorlopig nog niet ten einde, waarschuwen de experts van De Hypotheekshop. De hogere rente zet de leencapa- citeit van sommige kopers inmid dels onder druk, zeker in combina- tie met de gestegen huizenprijzen. Op een zeker moment gaat de ho gere rente knellen, zegt woning marktexpert Paul de Vries van het Kadaster. ,,Dat gebeurt wel met ver traging. In de statistieken die we nu zien, hebben mensen twee maan den geleden de hypotheek al afge sloten. Verder zie je bij een rente stijging twee bewegingen bij con sumenten: een deel gaat juist ver sneld kopen. Een ander deel, dat nog aan het oriënteren was, maakt juist pas op de plaats.'' Ook denkt De Vries dat huizenkopers mogelijk hun rente minder lang vastzetten, waardoor de afgesloten rente nog niet zo snel stijgt als de marktrente. Toch is de verwachting wel dat de grootste prijsstijgingen op de hui zenmarkt achter de rug zijn. Ook banken lijken in hun prognoses te mikken op afkoeling. Veel hangt af van de ontwikkelingen in Oekra- ine, de inflatie in Europa en de rente die de Europese Centrale Bank als reactie daarop bepaalt. Ook kan be leid van de overheid de prijzen nog beïnvloeden. De Nederlandsche Bank dringt als belangrijke advi seur aan op strengere leennormen en minder fiscaal voordeel voor huiseigenaren. Het kabinet schaft in elk geval in twee stappen de be lastingvrije schenking voor de wo ning af. DINSDAG 22 MAART 2022 GO ASML kan expansiedrift chipmakers niet bijbenen Merlijn van Dijk Veldhoven - ASML-ceo Wennink FOTO ASML, BART VAN OVERBEEKE Assemblage van een chipmachine. APELDOORN Bestaande koopwoningen wa ren in februari 20,2 procent duurder dan een jaar eerder, in januari zelfs 21,1 procent. - Stefan ten Teije

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18