!S!« 13 Twentse verzetsstrijders pleegden in de Tweede Wereldoorlog de grootste bankoverval aller tijden. Ze roofden in 1944 liefst 46 miljoen gulden van de nazi's. Het heldhaftige verhaal verschijnt vandaag in boekvorm. WOII HOE HET VERZET 46 MILJOEN GULDEN VAN DE NAZI'S PIKTE Boven: Willem Meenks bij de vrachtwagen. Onder: Tini Michel en Hennie Meulenbeld. Tonny van der Mee Almelo Het filiaal van De Neder- landsche Bank (DNB) in Almelo is net gesloten. De verduisterings gordijnen zijn al voor de ramen getrokken, de kas is opgebor gen in de kluis. Terwijl medewerkers hun jassen aantrekken, gaat de bel. Voor de deur staan vijf mannen van de knokploeg met een pistool in de jaszak. 'Wij willen graag de directeur spreken...' Zo begint op 15 november 1944 rond 17.30 uur een unieke bank overval. Een uur later rijdt een vrachtwagen met 46,1 miljoen gulden aan bankbiljetten weg. In het boek De grootste bankoverval aller tijden, dat vandaag wordt gepresenteerd, vertelt Frank Krake het verhaal van elf heldhaftige verzetsvrienden uit Twente. Tijdens zijn onderzoek dook Krake in archieven, interviewde nabestaan den en vond ontbrekende puzzel stukjes in een verhaal dat in heel Twente beroemd is. Dat verhaal begint in de zomer van 1944. De verzetsvrienden richten onder leiding van Derk Smoes de knokploeg Almelo op. Een van hen is Hennie Meulenbeld die in 1939 naar Rotterdam vertrok om marconist te worden. Na het verwoestende bombardement op de stad keert hij terug naar Almelo om de wapens op te pakken. Hij wordt verliefd op Tini Michel, een koerierster van de knokploeg, met wie hij na de oorlog trouwt. Krake: ,,Tini fietste als een soort Hannie Schaft met geld, wapens, voedselbonnen en valse persoons bewijzen door de Duitse linies.'' Henk Meulenbeld (1963), de zoon van het verzetsechtpaar, zegt: ,,Mijn moeder zei: 'Dat deed je gewoon.' Onzin, want maar vierduizend Ne derlanders zaten in het verzet. Ik denk dat hun geloof een belangrijke rol speelde. Mijn vader was ook rebels en wars van autoriteit.'' In september 1944 heeft het verzet dringend geld nodig om stakende spoorwegmedewerkers te helpen onderduiken. Dat wordt hen bijna in de schoot geworpen. In de kluizen van twee banken in Almelo ligt 211 miljoen gulden contant van de nazi's. Dat is vanwege de dreigende neder laag naar het oosten verplaatst om uiteindelijk naar Duitsland te bren gen. Het megabedrag ligt verdeeld bij De Nederlandsche Bank (134 mil joen) en Twentsche Bank (77 mil joen), beide in dezelfde straat. Krake: ,,De kluizen lagen bomvol. De adviseurs van DNB hadden daar negatief over geadviseerd. De kluizen waren te klein en lastig te verdedigen tegen een overval.'' Smoes, een ondergedoken oud medewerker van beide banken, krijgt van oud-collega's de gouden tip. De knokploeg vraagt de Nederlandse regering toestemming voor de over val. De regering geeft dezelfde dag groen licht. 'Als banken worden aan gevallen is het echter van belang dat de 150 miljoen gulden om voor de hand liggende redenen niet in omloop komt. U moet bepalen welk bedrag zal worden gebruikt voor illegale (activiteiten, red.) en de rest moet veilig worden weggegooid of vernietigd.' Terwijl vijf mannen van de knok ploeg het DNB-filiaal binnendringen en medewerkers dwingen de bank biljetten in dertien kisten te stoppen, blijft Hennie Meulenbeld buiten op de uitkijk, omdat zijn broer bij de bank werkt. Een vrachtwagen staat Het spel is gespeeld en ik heb verloren - Verzetsheld Derk Smoes, als hij is gepakt en wordt weggevoerd naar Duitsland Zelfs Churchill werd over de succesvolle verzetsactie geïnformeerd - Frank Krake, auteur gereed. De chauffeur denkt dat hij een lading aardappelen moet vervoe ren, maar in de kisten zitten 400.000 biljetten van 100 gulden en 246.000 biljetten van 25 gulden. Als een van de bankovervallers de telefoondraden doorknipt, activeert hij per ongeluk het alarm. Ze vertrek ken halsoverkop. De buit bedraagt 46.150.000 gulden. Met inflatiecor rectie zou de huidige waarde 1,2 miljard euro zijn. De kisten worden in een hooiberg verstopt. Het nieuws van de overval wordt direct doorgeseind naar Londen, aan prins Bernhard, koningin Wil- helmina en de regering. ,,De euforie was groot'', zegt Krake. ,,Zelfs Churchill werd in een van zijn brie fings over de actie geïnformeerd. Ik heb die mededeling in een rapport van Churchill gevonden.'' De hoogste SS-baas, Hans Alwinn Rauter, opent de jacht op de daders. Er wordt een miljoen gulden uitge loofd voor de gouden tip. Twee weken later worden zeven overvallers gepakt, nadat een lid van de knokploeg breekt tijdens het ver hoor. Ze worden naar Duitse concen tratiekampen gebracht waar ze, op één overvaller na, de dood vinden. 'Het spel is gespeeld en ik heb verloren', schrijft Derk Smoes op een van de afscheidsbriefjes die bij Almelo uit de trein zijn gegooid. De ouders van Henk Meulenbeld ontspringen de dans. ,,Mijn vader had een van de zes omgekomen bankovervallers kunnen zijn ge weest. Dat hij het heeft overleefd, is puur geluk. En mijn moeder heeft twee keer de dood in de ogen geke ken.'' Zelf bleven zijn ouders er nuchter onder. ,,Achter de ronkende cijfers van die 46 miljoen gulden zit het leed van zes mensen die hun leven hebben gegeven. Mijn vader was op een gegeven moment helemaal klaar met die overval. Er waren meer men sen die belangrijke dingen in de oorlog hebben gedaan, zoals de koeriersters'', zegt Henk. ,,Ik vind het mooi dat mijn moeder tussen de mannen op de omslag van het boek staat. Ik ben trots op wat zij gedaan hebben. In mijn fantasie hoor ik Churchill met een dikke sigaar zeggen: 'Die lui in Twente hebben het toch maar geflikt. Mijn vader zou dat mooi hebben gevonden.'' De overleden verzetshelden: vlnr Douwe Mik, Derk Smoes, Gerhard Nijland, Willem Meenks, Berend Bruynes, G.H. Frielink. foto's sieverink.nl GO DINSDAG 22 MAART 2022 FOTO'S PRIVÉ- COLLECTIE FRANK KRAKE De helden van de grootste bankroof a m ghdotsie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13