Oekraïense school helpt waar ze kan m leugens, angstzaaien en mediacontrole' 9 Op de Oekraïense school in Voorburg is het de laatste weken een drukte van belang. Tussen de taallessen door worden er spullen en geld ingezameld voor het kapotgeschoten vaderland. Om te zeggen dat Oleksandra Khokhla (36) veel aan haar hoofd heeft, is nogal zacht uitgedrukt. Tijdens een rondje door de Oekraïense zaterdagschool, onder de rook van de A12 in Voorburg, vliegen de vragen en verzoekjes haar om de oren. In de ene hoek van het gebouw worden spullen ingezameld voor het door oorlog getroffen thuisland. Zo meteen moet Khokhla taalles geven aan 5- tot 7-jarigen. En dan zijn er ook nog eens tientallen gevluchte Oekraïners die zich bij het schooltje melden met vragen over hoe het allemaal werkt in Neder land. ,,Ik heb ook nog gewoon een baan als docent wiskunde", ver zucht Khokhla. ,,En die oorlog. Ik heb een paar keer per dag contact met mijn ouders, ze wonen in het westen van Oekraïne. Ze slapen met hun kleren aan, zodat ze snel naar de schuilkelders kunnen als het luchtalarm afgaat. Het is vreselijk." Bij een docent die kinderen wekelijks onderwijst in de taal, cultuur en tradities van het land, doet de manier waarop de Russi sche president Vladimir Poetin haar thuisland wegzet als een vazalstaat ontzettend veel pijn. ,,Hij ontkent alles wat en wie wij zijn. Het is gewoon een psycho paat, het maakt hem niets uit. Hij wil het Oekraïense grond gebied hebben. Al is het straks een land zonder mensen." Bij de Oekraïense school, die alleen op zaterdag open is, meld den zich de laatste weken veel gevluchte Oekraïners met hun kinderen, en met heel veel vragen dus. ,,Hoe je een bsn-nummer kunt krijgen, hoe ze aan werk kunnen komen, hoe het werkt met de Nederlandse scholen, ga maar door. We proberen iedereen te helpen, maar we hebben daar eigenlijk helemaal geen capaciteit voor", zegt Khokhla. Verdubbeld Het aantal kinderen dat les krijgt in Voorburg is in een paar weken tijd verdubbeld. Voor de oorlog uitbrak waren het er vijftig, nu honderd. Een van die nieuwelin gen is de dochter van Denys Haponenko. De accountmanager uit Kiev streek neer bij zijn schoonmoeder in Pijnacker. „Gisteren heb ik mijn bsn-num- mer gekregen, dus ik kan hier nu ook aan het werk." Vanwege astma is Haponenko afgekeurd voor militaire dienst. ,,Dus ik blijf hier om mijn gezin te onderhouden. Ik hoop dat we snel terug kunnen naar Kiev en dat ons appartement de oorlog doorstaat, maar ik weet het niet. Mijn moe der woont vlakbij het militaire hoofdkwartier in Kiev, dus ik bid elke dag dat ze het overleeft." Alle Oekraïners hier in het schooltje zijn goeddeels machte loos, en dat is ontzettend frustre rend. Maar ze doen wat ze kunnen. In een zijvleugel worden spullen voor het thuisland gesorteerd. Meneer Wapenaar komt er de medicijnen afleveren die hij speciaal is gaan kopen. ,,Je wil toch je steentje bijdragen." Wat ze ook gemeen hebben: de vernietiging van de middenklasse. Stalin deed dat door grondbezitters en middenstanders naar de strafkam pen te sturen. Onder Poetin vlucht de middenklasse zelf weg uit Rus land. Duizenden Russen die een redelijk leven hadden opgebouwd, googelden zich de afgelopen twee weken een weg naar Helsinki, Istan- boel en andere plekken via welke je het land nog kunt verlaten. Natuurlijk vertrekt niet iedereen. Er blijven altijd mensen achter, ook dapperen. Blogger Aleksej Navalny is er zo een: die kan niet weg, hij zit ge vangen. Maar wie ook achterblijft, is de homo sovieticus. De man die voortdurend op zijn tellen past, zich aanpast aan de situatie en die een diep wantrouwen koestert tegen elk initiatief om de bestaande hiërarchie te verstoren. Daar schrijft de Russi sche, maar in het buitenland wer kende, journaliste Masha Gessen over in het bekroonde boek dat in het begin van dit stuk al even werd genoemd. Lauw Gessen haalt de socioloog Joeri Levada aan, die in 1989 Ruslands eerste opinieonderzoeksbureau begon. Hij dacht toen nog dat met de komst van een liberale democratie de 'sovjetmens' zou uitsterven. Maar de opiniepeilers van zijn befaamd geworden Levada Centrum kwamen in de jaren daarna tot de ontdekking dat Russen lauw bleven over hun po litieke vrijheden, verontwaardigd bleven over de verloren status van hun land en bovenal hunkerden naar stabiliteit. 'Homo sovieticus over leefde niet alleen, hij plantte zich ook voort.' Het Levada Centrum is in 2016 door Moskou op de lijst van buiten landse agenten geplaatst. De Engelse romanschrijver George Orwell gebruikte de term 'Koude Oorlog' in 1945 in een essay getiteld: U en de atoombom. Dwars door Europa liep een Muur, een IJzeren Gordijn, een versperring met prik keldraad, wachttorens en mijnenvel den. Aan de ene kant het Westen, ge leid door de VS, aan de andere kant het Oostblok, in de greep van de Sov jet-Unie. Contacten over en weer wa ren er nauwelijks. Toen er begin jaren 80 massaal werd gedemonstreerd tegen de plaat sing van nieuwe kernwapens in Nederland, zeiden de voorstanders: 'Beter een raket in de tuin dan een Rus in de keuken.' Maar wie die Rus was, geen idee, we hadden er nog nooit een in het echt gezien. En zie, Poetin beperkt opnieuw de contac ten: hij heeft Facebook, Instagram en Twitter in Rusland uit de lucht gehaald. ,,Het internationale systeem is zo anders dat een directe vergelijking niet zinvol is'', aldus historicus Arne Westad, auteur van het standaard werk Cold War. ,,In sommige opzich ten is het angstaanjagender omdat de Koude Oorlog wel enige stabiliteit bood'', zei hij op een bijeenkomst in Harvard. Nu zijn er meer dan twee blokken - ook China heeft een belangrijke stem. Westad ziet dan ook eerder gelijkenissen met de tijd voor de Eerste Wereldoorlog. kan echte patriotten onderscheiden van klootzakken en verraders. We zullen ze uitspugen, als vliegen uit onze mond'', zei Poetin over degenen die het Kremlin niet steunen. ,,Ik ben er zeker van dat deze noodzakelijke en natuurlijke zelfreiniging van de samenleving onze saamhorigheid zal versterken.'' Ruslandkenner Anne Applebaum tweette nadat ze de video had gezien: 'Poetins oproep tot een zelf- zuivering van de Russische samenle ving kan maar één bedoeling hebben: de Russen herinneren aan Stalin en zijn zuiveringen. Hij wil dat ze achtervolgd worden door duistere herinneringen, zich de verhalen van hun grootouders herinneren en verstenen van angst.' Tiran Natuurlijk, er zijn talloze verschillen. 'Stalin was een marxist, Poetin is een tiran uit de 21ste eeuw, een beoefe naar van een identiteitspolitiek die zowel ouderwetse militaire midde len als de nieuwe hightech-wapens van de sociale media inzet', schrijft historicus Simon Sebag Montefiore in het tijdschrift The New Statesman. Om daar meteen aan toe te voegen: 'Toch kan Stalin op dit moment niet relevanter zijn. Zijn invloed is nog alom aanwezig in de structuren van de staat. De repressie van Poetin lijkt steeds meer op stalinistische tirannie - in het angstzaaien, het patriottisch vlagvertoon, het neerslaan van pro testen, de brutale leugens en totale controle over de media - hoewel nog zonder de massale deportaties en massa-executies. Tot dusver.' De homo sovieticus plantte zich ook voort GO MAANDAG 21 MAART 2022 Oleksandra Khokhla (boven) in de Oekraïense zaterdagschool. In de zijvleugel worden hulpgoederen gesorteerd. fotos guus schoonewille Chris van Mersbergen Voorburg De Amerikaanse jeugdcultuur kreeg eind vorige eeuw steeds meer vat op de Russiche jon geren. FOTO'S GETTY IMAGES - Levada Centrum, opinieonderzoekers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9