5 c Bataljon van de Nationale Reserve waakt over Vogelwaarde |:4 ijpsfi Militairen met automati sche wapens blokkeren de ingang. Legitimatie wordt meegenomen en bestudeerd. Na contact met de commandant klinkt het kort „Goed, rij maar door." Het terrein van Hoeve La Salette, de locatie van het Leger des Heils in Vogelwaarde wordt streng bewaakt. Een vijftigtal leden van A (spreek uit alfa) Compagnie van het in Ritthem ge vestigde bataljon van de Nationale Reserve waakt over en strijdt voor Vogelwaarde. Bij wijze van oefening. Kapitein Pieter Wielhouwer is commandant van de Zeeuwse com pagnie. ,,We zijn een onderdeel van het leger, we lopen in dezelfde uni formen en we krijgen hetzelfde loon als een beroepsmilitair", benadrukt de officier die in het dagelijks leven in vastgoed doet voor de gemeente Goes. Alleen aan een badge op zijn schouder zie je dat je met iemand van de Nationale Reserve (NatRes) van doen hebt. Dezelfde wapens, hooguit is het een wat gevarieerder gezelschap. ,,Ik heb iemand die een hoge functie be kleedt bij een kernreactor (Petten, Een burgerbaan, die heeft kor poraal Oppeneer niet echt. Hij is afgestudeerd engineer en vooralsnog is een militaire car rière het enige dat op zijn radar staat. ,,Ik ben reservist gewor den toen ik studeerde. Als een opstap naar beroepsmilitair ei genlijk." Dat NatRes-militairen niet verder komen dan Neder land is een misvatting. Korpo raal Oppeneer werd uitgezon den naar Irak. ,,Tussen septem ber vorig jaar en januari van dit jaar ben ik uitgezonden naar Erbil in Irak. Ik hield me daar bezig met het bewaken en be veiligen van de luchthaven van Erbil, iets wat ook echt past bij de taakstelling van de NatRes." Het kost toch altijd weer even tijd om te wennenvan blauw naar groen niet Borssele), er zijn mensen die in de verpleging en bij een camping werken, er zijn studenten en mensen die gestopt zijn met werken." Wiel- houwers rechterhand sergeant ma joor (CSM) Martin Joosse werkte veertig jaar bij de spoorwegen. De Oost-Souburger is vorig jaar gestopt en buigt zich nu met de kapitein over het verloop van de oefening. Schijngevechten in het bos Doel dit weekend is het bewaken en beveiligen van Vogelwaarde en om- In het dagelijks leven is korpo raal Pouw directeur van han del- en verhuuronderneming De Jonge en geeft hij leiding aan tien man personeel. Bij de Nationale Reserve heeft hij de bescheiden rang van korporaal. ,,Ik hou me bezig met logistiek en ben daarnaast de chauffeur van de commandant." geving. Bewaken is een van de kern taken van de NatRes die door oefe ning op peil gehouden moet worden. Het betekent patrouilleren met 4x4 terreinwagens, schijngevechten in het bos en verslaggevers pas doorla ten als perskaart en rijbewijs grondig zijn bestudeerd. Sinds de dienstplicht is afgeschaft en het beroepsleger zich heeft gespe cialiseerd, is bewaken en beveiligen iets wat door de NatRes wordt opge pakt. „Misschien dat wij toch iets ge makkelijker zijn in contact met bur gers dan dat dat voor beroepsmilitai ren is," veronderstelt kapitein Wiel- houwer. In 2018 betrok de Nationale Re serve de voormalige locatie van Aan nemer Poelman in Ritthem. Het zou een tijdelijk onderkomen zijn tot de NatRes een plek zou vinden op de te bouwen Marinierskazerne. Het pakte anders uit. Toch vindt Wielhouwer de aanwezigheid in Ritthem belang rijk genoeg om te behouden. ,,De burgemeester van Vlissingen ziet heel graag dat de NatRes in zijn stad blijft. Het is het enige onderdeel van defensie dat in Zeeland is overgeble ven. Als wij er niet zijn is er geen mi litaire aanwezigheid in Zeeland." Wielhouwer schat dat hij op jaar basis zo'n vijfhonderd uur steekt in zijn werk voor de NatRes. ,,Het kost toch altijd weer even tijd om te wen nen van blauw naar groen. Een week end is misschien niet lang genoeg. Als ambtenaar is er altijd ruimte voor discussie; voor verschillen van in- zicht. Als we op oefening zijn moeten we weer leren 'Geen praatjes maken, doen wat er gezegd wordt'. Het is een wat hardere wereld. We hoeven nu even niet van iedereen te horen wat die ergens van vindt." Kapitein Wielhouwer werd op Goeree Overflakkee geboren en kwam vanwege de dienstplicht naar Zeeland. Op de Middel burgse Generaal-majoor Ber- ghuijskazerne vervulde hij een administratieve functie. ,,Van- daar uit kreeg ik een baan bij een notariskantoor in Goes. Nu werk ik bij de gemeente Goes waar ik over vastgoed ga. Zeg maar makelaar voor de ge meente." Wielhouwer verdient per uur net zoveel als een be roepsmilitair met de rang van kapitein. Hij volgde een offi ciersopleiding in Breda, zij het een korte versie dan die be roeps volgen. •fr t-rt-rrt VL MAANDAG 21 MAART 2022 'Geen praatjes maken, doen wat er gezegd wordt' Guido van der Heijden Vogelwaarde Korporaal Sibian Oppeneer (22 jaar, Meliskerke) Oefening van de Na tionale Reserve in Vo gelwaarde. Bewaking bij de ingang. foto's mar- CELLE DAVIDSE - Kapitein Pieter Wielhouwer Korporaal Stefan Pouw (32, Oost-Souburg) Kapitein Pieter Wielhouwer (52, Wilheminadorp) ifl T/M JMIL09 •»»- 1 2-Ü0/1u:ö0 rt!- y 'rpn;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54