Wandelchallenge maakt gelukkiger 5 c Evenement in Serooskerke trekt veel belangstelling De eerste straö in drie jaar tijd doet Serooskerke uitlopen. En niet alleen het dorp is enthousiast. Terwijl veertig paarden kletterend over de kerkring op de ringen afstevenen voor het ringsteken kijkt dorps raadvoorzitter Jos Schroër vanaf het veldje bij de kerk gelukzalig toe. ,,Het is lang geleden dat we hier zoveel mensen gehad heb ben." 'Hier', dat is in dit geval Seroos- kerke, het dorpje met nog geen driehonderd zielen maar dat van daag een stuk meer inwoners lijkt te hebben. Vanuit Bergen op Zoom zijn bijvoorbeeld Hans Moeren hout en zijn vrouw Corry afge reisd. ,,We wilden al een paar jaar een straö bezoeken maar het is er nooit van gekomen. Dit is de eer ste keer dat we het meemaken." Beiden lopen ze de hele dag rond, met hun fotocamera nooit ver weg. Die van hem met impo sante lens, die van haar wat be scheidener. Het liefst wilden ze fo to's maken van het opspattende water terwijl de paarden de benen wasten, zegt Hans. ,,Maar ik maak ook veel close-ups, zodat je de ha ren en versieringen goed ziet." Al lebei zijn ze lid van een fotover eniging in Oudenbosch waarmee ze regelmatig exposeren. Of dat ook het geval is met de foto's van vandaag? Corry: ,,Eerst maar eens kijken of ze gelukt zijn." Foto- en filmpjesfestijn Geholpen door het fraaie weer krijgt de stoet van veertig behoor lijk aandacht. In het dorp, maar ook onderweg waar de mobieltjes op iedere straathoek wel tevoor schijn worden gehaald. En op het strandje bij de Schelphoek is het al helemaal een foto- en filmpjesfes tijn. Als 'voorfietser' heeft Schröer ook een aantal keer moeten uitleg- gen wat er gaande was, vertelt hij. ,,Vrij veel Belgen spraken me aan. Zo zie je maar dat die er ook be langstelling voor hebben." De Serooskerkse straö begon 's ochtends met een bijzonder mo ment waarbij de overleden Jolanda Post werd herdacht, met pannen koeken en een borrel. ,,Pannen- koeken omdat ze daar gek op was. Gebakken door haar gezin. En een klein borreltje om op haar te proosten. Jolanda zat zeker acht jaar in de organisatie en was ook wel 'n jaar of zes voorrijder, die gene die de stoet leidt. Bij leven heeft ze nog geregeld dat Miranda de Glopper die taak van haar over nam door de hoorn te overhandi gen." Normaal gesproken zou de straö hier de laatste op Schouwen zijn, maar die van Renesse werd uitge steld naar 2 april vanwege storm Als de strao's voorbij zijn gaan we verder naar het ringrijden Eunice. Ach, uitstel hebben ze in Serooskerke ook meegemaakt, weet Schröer. ,,Voor corona werd het nog verzet vanwege de sneeuwval. Da's wel heel frappant als je kijkt wat we nu voor weer hebben", zegt hij met een grijns. ,,Het is lang geleden dat we zoveel mensen hier gehad hebben. Zo zie je maar dat het een evenement is dat het van het weer moet heb ben." Corona Twee van die laaiend enthousiaste bezoekers zijn Ko en Matty Ge schiere uit Grijpskerke. Het is al hun derde straö dit jaar die ze bij wonen. ,,Een fantastisch evene ment", zegt Ko. ,,Deze keer zijn we aan de Oosterscheldekant maar we zijn ook in Scharendijke en Elle- meet geweest. We konden twee jaar niet vanwege corona. We had- den dus wat in te halen", zegt hij met een lach. Matty vult hem aan. ,,Dat we weer mochten voelt ge weldig." Zij is in dit geval diegene van het koppel dat de foto's maakt. De beelden geven haar plezier. ,,Als we thuis komen bekijken we ze gelijk. Dan genieten we nog! Ik stuur ze ook wel 'ns naar de orga nisatie. Zie ik ze later voorbijko men op Facebook." Al lang fotografeert ze, en dan vooral veel paarden. Vanuit die hobby is het ontstaan dat ze dit soort evenementen bezoeken, legt Ko uit. Matty: ,,Als de straö's voor bij zijn gaan we verder naar het ringrijden en sjezenrijden op Wal cheren." ZIERIKZEE Op vijf verschillende locaties op Schouwen-Duiveland gaan men sen met elkaar aan de wandel. Daar kan iedereen aan meedoen. Ook praktijkondersteuners, fysiothera peuten en diëtisten lopen mee. Ofje nu een paar kilometer wilt le ren lopen of de 20 kilometer wilt aantikken, je conditie opkrikken of minder medicijnen slikken: ieder een is welkom om mee te doen. Vleeshouwer begon er zelfals bege leider, destijds als fysiotherapeut, zeven jaar geleden mee. Sindsdien turfde hij veel succesverhalen. ,,Je ziet dat mensen vitaler worden van wandelen en dat mensen ge lukkiger worden van bewegen. Dat is de grootste drijfveer om dit te doen." Gezellig is het ook En gezellig is het ook. Met de Zeeuwse Leefstijlroute kun je 20 weken lang samen met anderen aan de wandel. Iedereen loopt op z'n ei gen niveau. In september wordt met deelnemers uit heel Nederland de finale gelopen op het Diabetes Challenge Festival. Om mee te lo- pen, hoef je geen diabetes te heb ben. Het doel is om met zo veel mo gelijk mensen in Zeeland in bewe ging te komen. ,,Veel mensen lopen inmiddels het hele jaar door." Voor de start wordt een conditie test en intake afgenomen. Aan de hand daarvan wordt per deelne mers het instapniveau en het per soonlijke doel bepaald. Iedereen krijgt een individueel opbouwpro gramma. Het lopen begint 10 mei. Voorafgaand daaraan zijn er drie informatieavonden in Zierikzee en Bruinisse (29 maart) en in Burgh-Haamstede (31 maart). Meer info via: zeelandinbeweging.nl SD MAANDAG 21 MAART 2022 Straö geeft heel veel plezier Michiel Bouwman Serooskerke - Matty Geschiere Met tientallen mensen liep Jaco Vleeshouwer van Schou- wen-Duiveland Vitaal al langs de Oosterschelde en door Zeeuwse polders. En altijd met een mooi resultaat. De wandelchallenge gaat weer van start. - Esme Soesman Het derde jaar van de wandelchallenge, die zeven jaar geleden in Zierikzee begon. foto dirk-jan gjeltema Marvin de Reuter met zijn dochter Linne, die gek is op paarden, en liefst heel de dag bij dit paard was gebleven. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50