Zes doden bij drama carnavalsoptocht in België Piet Paulusma Weerman Piet Paulusma (65) is gisteren overleden aan de gevolgen van kanker. De Fries had sinds de Elfstedentocht in 1997 een trouwe schare fans, die massaal afstemden op zijn weerberichten. NECROLOGIE GELIEFDE WEERMAN e hebben wel even wat meer be wolking op zon dag, maar dat is dan niet anders.'' Piet Paulusma voorspelde vrijdag op NPO Radio 5 het weer van zijn eigen sterfdag. ,,Zolang het nog ging, wilde hij door met werken'', vertelde Jan Slagter gisteren naar aanleiding van het overlijden van de weerman. Donderdag presen teerde Paulusma bij Omroep Max voor het laatst op televisie, vrijdag voor de radio. ,,Het is vreselijk verdrietig dat we hem nooit meer zijn kenmerkende uitsmijter 'oant moarn' horen zeggen.'' De Fries, die opgroeide in het dorpje Tzum, begon in 1985 zijn loopbaan als weerman bij Omrop FryslJn, eerst op de radio en later dagelijks op televisie. Zijn door braak was in de winter van 1995/ 96. Waar collega's op dooi reken den, voorspelde hij strenge vorst. Prompt ontstond er Elfsteden- koorts en benoemde De Friesche Elf Steden, de vereniging die de Elfstedentocht organiseert, hem tot adviseur. De Tocht der tochten kwam er uiteindelijk niet, maar een jaar later begon Piet bij SBS6 en was er wel een Elfstedentocht. Hij ver telde daarover: ,,Net voor kerst 1997 belde ik naar Piet Venema, de ijsmeester. 'We moeten bij elkaar komen, het wordt dik winter'. We concludeerden dat de tocht er zou kunnen komen. Een sensationeel idee, want die was elfjaar geleden voor het laatst gehouden. Ik had er slapeloze nachten van. Collega's zeiden dat de temperatuur zou op lopen, maar ik zag kou uit het oos ten.'' Hij kreeg gelijk, zoals zo vaak. Geliefd Zijn eenvoudige manier van uit leggen maakte hem zeer geliefd. ,,Ik weet nog dat ik een telegram kreeg van Fons van Westerloo, de baas van SBS. 'Piet, we hebben voor het eerst 1 miljoen kijkers ge haald. Gefeliciteerd.''' Vanaf toen gaf hij dagelijks een weerupdate vanaf een wisselende buitenloca tie in Nederland, om af te sluiten met 'oant moarn', tot morgen. De weerman was aanvankelijk onderdeel van het programma Hart van Nederland, in 2003 kreeg hij zijn eigen Piets weer. Zijn doch ter Martsje viel in de laatste jaren geregeld voor haar vader in. Dieptepunten waren er ook. ,,In elk interview wordt gevraagd naar mijn echtscheiding'', zei hij eens. ,,Altijd in negatieve zin. Nooit eens: wat doen jullie het goed.'' Joke en hij hielden immers altijd goed contact. Zijn afscheid van SBS in 2019 ging niet zoals ge pland. Na 23 jaar liet de zender weten afscheid te nemen van het Friese icoon, omdat het tijd was voor 'iets nieuws'. Paulusma stapte daarna over naar Omroep MAX, waar zijn weer bericht op 1 januari 2020 voor het eerst te zien was in Tijd voor MAX. Ook was de meteoroloog twee keer per dag te horen op NPO Radio 5. Hij schreef weerberichten voor diverse Friese kranten, MAX Magazine en zijn eigen website. Ridder Begin dit jaar werd de weerman benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In het provin ciehuis in Leeuwarden kreeg hij de onderscheiding opgespeld door zijn tweelingbroer Lume. Piet werd onderscheiden voor zijn grote inzet voor Friesland en zijn werk voor talloze goededoelen- organisaties. Hij dacht dat hij voor een lezing kwam en was totaal verrast door het eerbetoon. Omrop FryslJn bracht gisteren een extra journaal vanwege het overlijden van Piet Paulusma. Omroep MAX zendt morgen in Tijd voor MAX een eerbetoon uit aan de geliefde weerman met als titel Oant Moarn. De uitspraak die nooit meer zal volgen na het weerbericht. Het drama vond rond 05.00 uur plaats. Een carnavalsgroep verza melde zich op dat moment voor de optocht, die later die ochtend ge houden zou worden. Het carnaval was vanwege corona uitgesteld naar 20, 21 en 22 maart. De groep van bijna tweehonderd mensen werd volgens ooggetuigen opgeschrikt door een auto die van achteren met hoge snelheid kwam aanrijden en niet remde. De auto zou na het inrijden op de groep nog zijn gedraaid en daarna nieuwe slachtoffers hebben gemaakt. In de auto zaten twee mannen uit La Louvière, een stad in de buurt van Strépy-Bracquegnies. Een van hen is geboren in 1988, de ander in 1990. Ze zijn aangehouden voor moord. Hun eventuele motief is onduidelijk, maar de autoriteiten gaan niet uit van een terreurdaad. Verschillende media meldden gisterochtend dat het duo zou zijn achtervolgd door de politie voordat de aanrijding plaatsvond, maar vol gens de Belgische justitie is dat niet het geval. De Waalse televisiepresentator Fabrice Collignon maakte onder deel uit van het carnavalsgezel schap, dat volgens traditie van huis naar huis ging om feestvierders op te halen. ,,We waren met zo'n 150 in een lange, rechte straat'', vertelde hij aan RTL Info. ,,We hoorden een enorm lawaai achter ons, een auto reed letterlijk in op de groep men sen. Hij versnelde en tegen de tijd dat we beseften dat er iets aan de hand was, lag iedereen op de grond. Mensen schreeuwden, het was ver schrikkelijk. De lichamen die over de weg verspreid liggen, de mensen die lijdenJe kunt je niet voorstel len dat dit kan bestaan en toch is dit helaas wat er nu gebeurt.'' In België is met afschuw gereageerd op de aanrijding. Op sociale media stroomden gisteren de condolean ces binnen, naast getuigenissen. 'Er lagen meer dan twintig mensen overal, op de grond, op de weg en op de trottoirs, over een lengte van 30 meter', schrijft iemand. 'Er was niet veel wat we konden doen be halve hen troosten. De mensen wa ren compleet radeloos. Het is een ramp.' De Belgische koning Filip bracht gistermiddag een bezoek aan Stré- py-Bracquegnies, in het gezelschap van onder anderen premier Alex ander de Croo en Elio di Rupo, mi nister-president van Wallonië. - Chris van Mersbergen GO MAANDAG 21 MAART 2022 W Nooit meer FOTO ANP KIPPA Bij zijn laatste Piets weer in 2019. FOTO ANP STRÉPY-BRACQUEGNIES Een auto is gisteren in alle vroegte ingereden op een stoet carnavalsvierders in het Waalse dorp Strépy-Bracquegnies. Daarbij kwamen zeker zes men sen om het leven. Er vielen vele tientallen gewonden, van wie tien zwaargewond raakten. Getuigen en nabestaanden werden opgevangen. foto afp Mark den Blanken Leeuwarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3