Goed en bij vlagen ook heel komisch U 2 EREDIVISIE AJAX - FEYENOORD Esa Dessers COLUMN Hugo Borst Laten we bij het begin beginnen. Zijn slechte wedstrijd tegen Benfica - niet verder in de Champions League, Antony moest er heel de nacht om huilen - zat gisteren nog in zijn systeem. Wat was hij matig zeg tegen Malacia. Al is het mooi dat de Braziliaan het altijd blijft proberen. Faalangst kent hij niet. Vijf acties mislukt, gewoon een zesde keer zijn man opzoeken. Antony voetbalt alsof zijn leven ervan afhangt. Hij kan dan wel in Amsterdam wonen, die jongen waant zich in de favela. Er moet een partij drugs of wapens worden verdedigd. Een rivaliserende zwaarbewapende bende wil de boel komen afpak ken. Zó staat hij aan de aftrap. Een ripdeal, dat gaat dus niet gebeuren. Over zijn lijk. Op het voetbal veld mag hij dan een begenadigde aanvaller zijn, als jongen uit de sloppenwijk komt er bij hem geen bivakmuts langs. Hij is bereid om te schieten. Overdrachtelijk, hè! Spelers van Ajax (zei Mi chael van Praag ooit) vechten niet. rechts. Of andersom. Hij is bereid iemand eerlijk te passeren. Maar valsspelen is geoorloofd. Jenge len. Zeiken. Op de enkel van zijn tegenstander gaan staan. Praten. Vuilbekkerij. Een klap op ie mand zijn kop geven in het duel: pats. Of zomaar vallen. Naar zijn gezicht grijpen. Au zeggen. Au au au. Huilie huilie doen. Rollen. Doorrollen. Arm omhoog. Scheids, ik ben een ledemaat kwijt. En verderop ligt mijn enkel. Mijn tegenstander moet eruit. Kijk 'm vragen om kaarten, die heerlijke gal bak. Geel, scheids. Gebaartje met de hand: trek een kaart, scheidsie. Zet een jammergezicht op. Veel mensen haten hem dan. Maar vergeet niet dat in de expressie de oprechte hunkering besloten ligt om vandaag te winnen. En maak van hunkering maar gerust noodzaak! Tegenstanders mogen vernederd worden. Herstel: moeten vernederd worden. Dus als zo'n linksbackje de benen niet gesloten houdt, dan krijgt die sukkel een poort. Koekoek. Publiek la chen. Wat zo knap is: alles op topsnelheid. Hij is een Bentley Bentayga. Een Ferrari. Hij speelt op de grens. Waar die grens ligt, weet hij zelf nog niet helemaal. (Hij is nog zo jong.) Die rode kaart (twee keer geel) van gisteren zagen we al weken aan komen. Rood! Het theater dat erbij hoorde, was grandi oos. Eerst de winnende maken en dan je shirt uittrekken. De onverholen trots op zijn lichaam. (Persoonlijk vind ik dat van Tadic veel mooier.) En daarna dat fatale duelletje buiten de lijnen. Au au. En dan de tegenwoordigheid van geest hebben om weer het veld in te hinken (de Getafe-school) om tijd te rekken. Tadic doet mee aan het toneelstukje en geeft hem een duw: liggen, lul (Benfica-me- thode, maar slechte uitvoering). De verliezende trainer lag in een deuk om An tony. Wat moest de door Marciano en Hendrix gedupeerde Slot anders? Antony is goed. Zelfs als hij niet goed is. Maar hij is vooral onderhoudend en bij vlagen heel ko misch. Wat een publieksspeler. We zullen 'm vol gend seizoen missen in de eredivisie. Vooral Ajax. Antony, we zullen 'm volgend seizoen missen in de eredivisie. Vooral Ajax Nederlaag Van Hecke Excelsior mist finale Ajax-Feyenoord voldeed aan alle kenmerken van een geweldige topwedstrijd, compleet met drama, hectiek en kolkende emoties. Onder de streep bleek niet alleen een zwakke Feyenoord-keeper beslissend, óók het speel schema speelde - opnieuw - een doorslaggevende rol. Alleen al het kolderieke slotstuk aan de zijlijn, met Antony in zijn hoofdrol als bloedirritante, maar doorslaggevende matchwinnaar. Hardop lachend bezag Feyen- oord-trainer Arne Slot het ama teurtoneel van de kermende Brazi liaan, ergens in het midden tussen cynisme en berusting. Deze editie van de Klassieker was meeslepend in tal van opzichten, zowel om alle randzaken als om het voetbal. Met dank ook aan een Fey- enoord-elftal dat een uur lang voor treffelijk voor de dag kwam, einde lijk eens uitgaand van eigen kracht, voortdurend druk zettend op de opbouw van Ajax. Details Dat de thuisploeg uiteindelijk toch weer 'gewoon' won, zat hem deels in wedstrijddetails. In de weife lende Rotterdamse doelman Ofir Marciano bijvoorbeeld, die vooral bij de 2-2 van Dusan Tadic niet vrij uit ging. Of in de reuzenkans kort voor rust, toen Cyriel Dessers het overzicht miste om de volledig vrij gelaten Jens Toornstra aan te spe len. ,,We hebben Feyenoord in het laatste half uur compleet wegge vaagd'', zei Erik ten Hag na afloop, met gevoel voor overdrijving. Maar daarmee stipte de Ajax-trainer wel een wedstrijdfase aan die niet los valt te zien van het speelschema dit seizoen. Feyenoord-coach Arne Slot wilde het na afloop niet als excuus aan dragen, maar de feiten spreken voor zich: twee dagen méér rust na een Europese wedstrijd geeft een aan zienlijk voordeel, in het bijzonder in de laatste fase van de wedstrijd. Waar Ajax al op dinsdag tegen Benfica speelde in de Champions League, kwam Feyenoord pas op donderdagavond in actie tegen Par- tizan Belgrado. Dat is op zichzelf niets nieuws: teams die in de Con ference League of Europa League uitkomen, hebben consequent slechts twee rustdagen voor hun wedstrijd op zondag. (Eerder had dat ook al invloed op PSV-Feyenoord en Ajax-PSV, waar legio (tegen)goals vielen in de laat ste fase van de wedstrijd, ten nadele van de ploeg met minder rustda gen.) Onlangs berekende Voetbal Inter national al dat de impact van die 'late' Europese duels enorm is: teams die er net een donderdagse wedstrijd op hebben zitten, maken liefst 40 procent minder kans op een overwinning, en krijgen véél meer doelpunten (+75 procent) te gen in specifiek het laatste half uur van de wedstrijd. Onmiskenbaar was dat effect ook terug te zien op het veld van de Jo- han CruijffArena. Dat deed niets af aan het speltechnische overwicht van Ajax in die fase, dat met Davy Klaassen en Nicolas Tagliafico twee spelers inbracht die het elftal zicht- Gelijkspel Mechelen MAANDAG 21 MAART 2022 PC Schema bepalend AJAX-FEYENOORD Onana g Mazraoui ^5 ^5 Blind 69. Tagliafico - Timber Martinez 90. Schuurs - Alvarez Gravenberch 46. Klaassen 7 Berghuis Q 69. Brobbey - (65 Antony Q Tadic Haller 76. Linssen - Sinisterra Nelson 83. Pedersen - (65 (65 Til Q Toornstra Aursnes 63. Hendrix - Q Senesi Trauner Q Malacia Geertruida Marciano Antony. Beweegt-ie naar links, dan gaat hij naar VOETBAL Blackburn Ro vers kon de 3-1-zege van dinsdag tegen Derby County geen vervolg geven. Op be zoek bij Reading ging de ploeg van Jan Paul van Hecke met 1-0 onderuit. Blackburn staat nu zesde. Van Hecke meldt zich deze week bij Jong Oranje. VOETBAL Lieve van Vliet en Angela Ver sluis zijn er met de voet balsters van Excelsior niet in geslaagd de finale van de KNVB beker te bereiken. De halve finale te gen Ajax werd met 1-0 verlo ren. Versluis werd na een uur spelen ge wisseld, Van Vliet na 74 mi nuten. Luis Sinisterra (l) liet zich weer eens gelden in een top wedstrijd. Hij scoorde het eerste doelpunt tegen Ajax. De andere Feyenoord-goal werd gemaakt door Guus Til (r). foto anp Sjoerd Mossou Amsterdam AJA/FEY 8. Sinisterra 0-1 24. Haller 1-1 28. Til 1-2 78. Tadic 2-2 86. Antony 3-2 lli AJA/FEY Doelpogingen 17/13 Balbezit 66/34 Overtredingen 13/14 Hoekschoppen 4/4 Buitenspel 0/0 Reddingen keeper 2/5 Makkelie 7,5 (f) nnb VOETBAL Rick van Dron- gelen en KV Mechelen hebben nog één punt nodig om de play offs om Con ference Lea guevoetbal te halen. Het uit- duel met Eu- pen eindigde in 1-1. Bart Nieuwkoop speelde met koploper Union ook ge lijk. Tegen Oostende werd het 1-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34