H Veteranen sluiten loods snuffelmarkt c Van Dixhoornbrigade Middelburg bestaat vijftig jaar 4 Ruim dertig zwemmertjes joelen en spetteren zaterdagochtend in het Vrijburgbad. Reddertjes in de dop bij de Middelburgse Van Dixhoornbrigade? Het begon vijftig jaar geleden met vijf Middelburgers, leden van de vlissingse reddingsbrigade, die meenden dat de Zeeuwse hoofd stad toch echt een eigen brigade no dig had. Zij plaatsten een oproep in de Faam en met succes. Ruim veer tig kinderen meldden zich bij het toenmalige Poelendaelebad. ,,Prachtig toch, één advertentie en de brigade ging direct van start. Op 4 maart 1972'', vertelt Leo Wol terman (53). Hij nam onlangs, na dertig jaar, afscheid als voorzitter. Wolterman heeft zijn sporen ver diend binnen de brigade. Als lid van de rampenploeg, strandwacht, instructeur en bestuurslid. ,,Je rolt erin en je blijft'', vat hij nuchter sa men. Stuk verder weg ,,Als jochie van een jaar of acht be gon ik met lessen in het oude Poe- lendaelezwembad. Het was echt erg voor Middelburgers toen het sloot in 2001.'' Sinds 2003 heeft de reddingsbrigade een vaste stek in het vrijburgbad op de grens van Middelburg en vlissingen. ,,Dat was wel even wennen, toch een stuk verder weg dan het oude bad. Maar het bevalt prima en we draaien goed.'' Dat blijkt zaterdag ochtend wel uit het enthousiasme van zo'n 35 zwemmertjes tussen de zes en tien jaar. Onder leiding van negen instructeurs leren ze spelen derwijs de beginselen van het red dend zwemmen. Mees Dekker (12) helpt een handje mee met lessen. ,,Ik vind dit erg leuk en ik wil straks ook in structeur worden. Het is fijn om kinderen te leren hoe ze iemand kunnen redden, maar ook wat ze Aan de rand van het bad bekijkt kersverse voorzitter Roland de Jong de verrichtingen in het water. ,,Ja, Mees is een aankomend talentje. Zo rollen de meeste bij ons binnen. La chend: ,,Zo ben ik ook begonnen.'' Rampenploeg Zijn voorganger Wolterman herin nert zich de Limburgse waters noodrampen in 1993 en 1995 als lid van de rampenploeg. ,,In '93 was er niks geregeld. We kre gen in een VVV-kantoor een briefje van de burgemeester met adressen waar we mensen uit hun huizen moesten halen. Later zochten we naar witte lakens die de bewoners uit hun ramen hingen als ze uit hun huis gered wilden worden. Geluk kig bleef onze EHBO-koffer wel dicht.'' ,,In 1995 ging het al professione ler. Maar iedereen dacht daarna 'dat gebeurt nooit meer'. Tot afgelopen jaar, in Limburg en in België. Dat was heftig.'' De rampenploeg moet goed op sterkte zijn De Jong vult aan: ,,Daarom is zo belangrijk dat onze rampenploeg goed draait en op sterkte is. Daar wil ik zeker mijn aandacht op rich ten. Want het blijkt dat het onver wachte toch opeens kan gebeuren.'' De brigade bloeit als nooit tevo ren met zo'n 200 leden. De Jong: ,,Gelukkig hebben we nu vol doende jonge aanwas.'' Wolter- man: ,,Dat was ook nodig, want we zaten rond 2012 echt in een dip met nog geen honderd leden.'' Beide mannen voelen zich echt thuis bij hun club. ,,We hebben een hechte band onderling. De sfeer is goed en als er trieste voorvallen zijn, kan je daar over praten. Je hoeft je niet stoer te houden.'' De Van Dixhoornbrigade be- waakte vanaf 1975 de stranden bij Dishoek en vanaf 1977 die bij Zou- telande tot de Stichting Strandex- ploitatie Veere (SSV) dat overnam. Maar de strandwachten worden nog wel opgeleid door de brigade. Waterscooters Het strandwerk is veranderd ziet Wolterman. ,,Vroeger hadden wij alleen de bewakingstaak.'' Grinnikend: ,,Dan kon je nog eens 'preventief' met de boot voor de kust varen. Nu doen de lifeguards beach er veel meer bij. Het materieel is ook sterk gemoderniseerd. Die waterscooters bijvoorbeeld zijn veel sneller en effectiever dan een boot. Maar ja, dat varen blijft wel leuk.'' Het is einde oefening voor de SVOCZ in de loods aan de Edison- weg. Volgens de gemeente houden de veteranen zich bezig met illegale handel omdat op de Kenniswerf geen detailhandel is toegestaan. ,,Wat er nu nog overblijft gaat in een container in de hoop op een an dere ruimte'', aldus Jansen. ,,De kleding is al naar de Kleding- bank,'' zegt beheerder Wil Lossie als hij één van de vaste klanten uit wuift. ,,Hou Facebook maar in de gaten of we iets nieuws hebben ge vonden'', raadt hij haar aan. Inmid dels is het gezin Degens gearri veerd. ,,Sjonge, weg hiero? Nou dat snap ik niet van de gemeente hoor'', zegt Bob Degens met Amsterdams tongval. ,,Wij komen hier altijd als we in Zeeland zijn. Dit is echt een sociaal gebeuren.'' Meubelstuk In de achtergebleven kratten zijn nog servies, glazen, olielampen en stofzuigerslangen te vinden. Verder nog wat tuinstoelkussens en een enkel meubelstuk. De Vlissingse dame Lies Kaljouw verbaast zich ook over de sluiting. ,,Dat wist ik niet, heel jammer hoor.'' Zij verlaat de loods met een krukje en tafeltje voor 'mijn kleine tuinhuisje'. En een kop en schotel die volgens Lo- die Everts, de andere beheerder, 'zeker 100 jaar oud is'. Beide beheer ders maken zoals altijd hun grap pen en grollen, maar het knaagt duidelijk aan ze dat ze hun stek kwijt zijn. Lossie: ,,Andere vetera nen kwamen hier ook voor een babbeltje. Maar we hadden ook onze vaste klantjes. Triest hoor. En dan zeg ik het hééél netjes.'' - Annemarie Zevenbergen De allerlaatste rommelmarkt zaterdag van de veteranen in de loods aan de Edisonweg. foto lex de meester MAANDAG 21 MAART 2022 WA 'Je rolt erin en je blijft' Annemarie Zevenbergen Middelburg Oud-voorzitter Leo Wolterman Vrijburgbad. foto johan van der heijden moeten doen als ze zelf in het water vallen.'' nks) van de Van Dixhoornbrigade - Roland de Jong, voorzitter Van Dixhoornbrigade et zijn opvolger Roland de Jong bij de les van jonge talentjes in het VLISSINGEN ,,Het is wel erg leeg. Dat doet pijn'', zucht Kees Jansen als hij in de loods kijkt. De vaste stek voor de snuffelmarkt van Stich ting Veteranen Ontmoeting Cen trum Zeeland (SVOCZ). Maar als zaterdag de deur sluit, gaat die daar niet meer open voor koop jesjagers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24