Mars van1000kilometer brengt commando's langs Vlissingen naar Roosendaal duidelijker dan ooit Begeleid door The Seaforth Highlanders of Holland marcheerden de groene baretten zaterdag van De Punt naar Uncle Beach in Vlissingen. fotos lex de meester De oorlog in Oekraïne gaf zaterdagmorgen een extra lading aan de bijeenkomst bij het Herdenkingsmonument op Uncle Beach in Vlissingen. Vijftien oud-commando's arriveerden daar na een herdenkingsmars van negentien dagen en ruim 900 kilometer. Op 1 maart vertrokken de groene baretten uit Sainte-Mère-Eglise in Normandië om in de voetsporen te treden van de Canadese en Poolse troepen in 1944. Die legden, op weg naar het bezette Nederland, zo'n duizend kilometer af. Zaterdag, na negentien marsdagen van vijftig ki lometer, bereikte de Normandië Memorial Mars 2022 het strand van Uncle Beach aan de Commando- weg in Vlissingen. Hier kwamen in 1944 de bevrijders aan land tijdens de Slag om de Schelde. Burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissingen was aanwezig om de oud-commando's te verwelkomen en bij het Herdenkingsmonument een krans te leggen. ,,Wij zeggen bij iedere herdenking: let op, vrijheid is niet vanzelfsprekend. Dat is dit jaar duidelijker dan ooit", zei Van den Tillaar. ,,Op 1600 kilometer hier vandaan, in Europa, vechten Oekraïners voor hun vrijheid en soevereiniteit tegen een Russische agressor." Hij noemde de tocht 'een prestatie van formaat'. ,,Maar u draagt natuurlijk niet voor niets een groene baret." Vreselijke impact Met hun monstertocht haalden de groene baretten dit keer ook geld op voor het Prinses Beatrix Spier- fonds. Ypo van Blommenstein, oud-commando en deelnemer aan de tocht: ,,Een van onze oud-com mando's heeft de spierziekte ALS en mijn nichtje heeft de spierziekte SMA. Wij maken van dichtbij de vreselijke impact van een spier ziekte mee en besloten daarom met onze tocht geld op te halen voor het Spierfonds." Inmiddels staat de tel ler op 25.000 euro. De vijftien oud-commando's trainen al een jaar, vertelt Goese- Vrijheid is niet vanzelfsprekend. Dat is dit jaar naar Robert Groot, die als arts in de veegwagen volgde. Samen met bla- renprikker Edymard Cremers hield hij de gezondheid van de mannen in de gaten. Twee keer moesten ze ingrijpen omdat doorgaan niet ver antwoord was. ,,Knieklachten en versleten zolen", zei Groot eufe mistisch. In dit geval: een voetzool die van voor tot achter uit (bloed) blaar bestaat, want een groene baret gaat door tot het bittere eind. ,,We hebben in het begin veel geacciden teerd terrein gehad, met hellingen en dalen. Binnenwegen met mod der en grind. In grote lijnen hebben we wel de route gelopen die de Ca nadezen liepen, maar je wil natuur lijk niet op de grote weg." Iedere vijfjaar wordt er een grote reünie gehouden voor iedereen die een groene baret mag dragen en die minimaal een half jaar heeft ge diend bij het Korps Commando Troepen. De laatste reünie was in 2017. Dat jaar besloten vier com mando's uit de jaren 60, 70, 80 en 90 om ter ere van het tachtigjarig be staan van het korps een herden kingstocht te gaan lopen. Op dag 22 eindigt het huzarenstukje voor de oud-commando's bij de Engel- brecht van Nassaukazerne in Roosendaal, waar dan de tachtigste verjaardag van het Korps Com mandotroepen wordt gevierd. Weerzien Bij Uncle Beach wachtte de lopers een verrassing: een weerzien met familie en vrienden. De support- groep moest er een paar uur in de frisse zeewind voor over hebben, want de aankomst van de groene baretten liet even op zich wachten. De boot waarin ze de oversteek van Zeeuws-Vlaanderen naar Walche ren maakte, kon vanwege het lage tij niet op de tevoren bedachte plaats aanmeren. Dat was bij De Punt, waar een ontvangstcomité met ook de pipers en drummers van The Seaforth Highlanders of Holland klaarstond om de lopers te begeleiden voor de mars langs de Westerschelde naar Uncle Beach. zie voor video pzc.nl/video Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl maandag 21 maart 2022 It 3? Zeeland Groene baretten staan stil bij het belang van onze vrijheid Ondine van der Vleuten Vlissingen - Bas van den Tillaar burgemeester Vlissingen G De kransleg- ging bij Uncle Beach, waar zaterdag oud-com mando's na een herden kingsmars van ruim 900 kilo meter arri veerden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21