'Hereniging' met de Krim groots gevierd 9 Poes was leven niet zeker in WOII greep dat ze naar een veilige plek ging'', zegt Zakharchenko. Tisha logeert nu bij kennissen van haar broer, een paar straten verderop. ,,In mijn broers huis wonen we nu met acht mensen en een hond. Dat werd te druk.'' Als alles haar even te veel wordt, bezoekt Kateryna haar kat. Twee, drie uur lang streelt ze stilletjes het warme bundeltje in haar schoot. De huisgenoot die haar herinnert aan haar appartement, haar thuis, haar leven voor de oor log. ,,In het begin schrok ik van elk hard geluid, van elk vliegtuig in de lucht'', vertelt Kateryna. ,,Sinds Tisha hier is, kan ik weer slapen. Maar mijn hart is bij alle mensen die nu wakker liggen in Oekraïne. Zij weten niet of ze morgen de dag weer zien.'' een kat gaat krabben.'' Huisdieren die bij hun baasje blijven, kunnen de eenzaamheid en stress volgens Jonckheer juist helpen verlichten. Zo is bekend dat mensen het ge- lukshormoon oxytocine aanmaken als ze knuffelen met hun hond of kat. ,,Niet voor niets worden hon den ingezet als hulphond en voor therapie aan getraumatiseerde mensen. Ze bieden een luisterend oor, helpen ademhaling reguleren en stresshormonen verminderen.'' Stressverlichten In de eindeloze file voor de Poolse grens moesten de ouders van Zak- harchenko 27 uur wachten. Al die tijd lag Tisha rustig in de armen van haar moeder. ,,Mijn ouders waren totaal in de stress. Tisha bleef kalm en dapper. Alsof ze be- Terwijl Vladimir Poetin gisteren ten overstaan van 200.000 aanhangers de invasie in Oekraïne rechtvaardigde, proberen de presidenten van China en de Verenigde Staten escalatie te voorkomen. Vladimir Poetin liet zich giste ren toejuichen door een menigte in het olympische Loezjniki Sta dion in het zuidwesten van Mos kou. De Russische president ver scheen tijdens een manifestatie en een concert ter gelegenheid van de achtste verjaardag van 'de hereniging' met de Krim ofwel de annexatie van het schierei land door Russische troepen in 2014. Volgens de Moskouse poli tie waren er 200.000 mensen in het stadion, die van Poetin over de 'speciale militaire operatie' hoorden. ,,We weten wat we moeten doen, we weten hoe we het moeten doen en we weten wat de kosten zijn. En we zullen al onze plannen absoluut uitvoe ren'', aldus Poetin. De Russen streden 'schouder aan schouder' en beschermden elkaar 'tegen de kogels als broeders door hun li chamen als schilden te gebrui ken. Zo veel eendracht hebben we lange tijd niet gehad', aldus Poetin. Ondertussen gaat de oorlog in Oekraïne de vierde week in. Russische troepen zijn er nog steeds niet in geslaagd Kiev in te nemen - het belangrijkste druk middel om bij de de regering in Oekraïne een politieke regeling af te kunnen dwingen over Navo-lidmaatschap en territori ale claims. De hoofdstad lag gis teren weer onder Russisch ra- ketvuur. Door de oorlog zijn nu meer dan 3 miljoen mensen Oekraïne ontvlucht. Volgens de Verenigde Naties zouden er ten minste 816 burgers zijn omgekomen en 1333 gewond zijn geraakt, maar vol gens waarnemers ligt het werke lijke aantal doden veel hoger. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft sinds het uitbre ken van de oorlog 43 aanvallen geturfd op ziekenhuizen en an dere medische instellingen. Daarbij zouden twaalf doden en 43 gewonden zijn gevallen, aldus de WHO gisteren op een brie fing. Rusland ontkent dit en zegt dat het Oekraïense leger zieken huizen gebruikt voor aanvallen op Russische troepen. Luchtaanval De belegerde zuidelijke stad Ma- rioepol heeft het het zwaarst te verduren. Volgens Oekraïne worden de 'humanitaire cor ridors', waardoor burgers zou den kunnen ontvluchten, ge blokkeerd door Russische troe pen. Reddingswerkers zoeken nog steeds naar overlevenden van een Russische luchtaanval op een theater woensdag, waar achthonderd mensen schuilden. De commissaris voor de men senrechten van het Oekraïense parlement meldde dat ten min ste 130 mensen de aanval hebben overleefd, maar dat er honder den vermisten zijn. Oekraïense artillerie zou burgerslachtoffers hebben gemaakt in de door pro-Russische rebellen be stuurde stad Donetzk. De Chinese president Xi Jin- ping heeft in een telefoonge sprek met Joe Biden benadrukt dat vrede en veiligheid belang rijk zijn voor de internationale gemeenschap. ,,De crisis in Oekraïne is iets wat we niet wil len zien.'' Xi zei ook tegen Biden dat beide landen er samen alles aan moeten doen om de verhou dingen weer op 'het juiste pad' te krijgen. De sfeer tussen Washington en Peking is al lan gere tijd gespannen, ook door de Chinese steun voor Rusland en de wens om Taiwan in te lijven. De VS steunt juist Oekraïne en wil dat Taiwan een onafhanke lijk democratisch bestuurd land blijft. Biden wil volgende week naar Europa reizen voor gesprekken met Europese leiders over de Russische invasie. De Ameri kaanse president zal een buiten gewone Navo-top in Brussel bij wonen. GO ZATERDAG 19 MAART 2022 Uit de Tweede Wereldoorlog kennen we geen beelden van vluchtende mensen met hun huisdieren. Voor de oorlog waren er nog weinig troetel dieren, verklaart Paul Arnol- dussen, schrijver van het boek Poes in verdrukking en verzet, 1940-1945. „Huisdie ren waren een luxe. Ze wer den alleen gehouden in de betere kringen, want je moest ze eten geven. Poezen moes ten vooral muizen vangen.'' In de oorlog bleken ze nog een nuttige eigenschap te hebben: ze smaakten als konijn. Ook honden werden soms opgegeten. En katten raakten dakloos. De Dieren bescherming schatte na een bombardement op Den Hel der in mei 1940 dat vier- tot vijfhonderd katten 'in straten en steden hongerig rond zwerven'. FOTO'S ARIE KIEVIT AFP REUTERS, GETTY IMAGES, AP G Kateryna Zakharchenko en haar vader zijn met poes Tisha gevlucht uit Oekraïne en verblij ven nu veilig in Nederland. FOTO JUAN VRIJDAG DCI MEDIA De Russische president Vladimir Poetin na zijn speech in het Loezjniki Stadion. foto ap Bob van Huët Moskou-Rotterdam Een rally in Krasnogorsk om de Russische troepen te steu nen. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9