Marieke Schatteleijn te verbinden met je persoonlijk leven. Wat betekent dat nou precies, te veel stikstof? Stikstof vermindert de variatie aan planten - sommige soorten als braam en grassen gaan heel snel groeien ten koste van bijvoorbeeld orchideeën en kruiden - maar wat is precies het gevolg daarvan? Ik vind het belangrijk de gevolgen duidelijk te maken. Niet op een negatieve manier, maar als aanmoediging voor meer zorgzaamheid. Want die afnemende variatie aan planten, die zorgt voor een verslechtering van de bodemkwaliteit, waardoor planten en bomen niet alleen afsterven, zoals bij eiken het geval is, maar ook de kwaliteit van de voeding afneemt. Door stikstof verzuurt de bodem, met als gevolg dat er bijvoorbeeld minder kalk in zit. Dat werkt door in de bomen en planten die als voeding van insecten dienen. En die insecten zijn het voedsel voor de vogels. Onderzoek heeft al aangetoond dat jonge koolmeesjes op sommige plekken in Nederland uit het ei komen met brozere botten, soms zo erg dat ze niet op hun pootjes kunnen staan. Sowieso zie ik elk jaar minder insecten. Als je vroeger over de snelweg reed, zat je hele voorruit onder de insecten. Dat is niet meer zo. Je ziet ook minder bijen en vlinders, op de Veluwe is de kleine heivlinder zo goed als verdwenen. Los van dat die uitholling van de diversiteit heel zonde is, zijn er ook gevolgen voor de mens zelf.' Want de natuur, dat is meer dan wat je ziet groeien, lopen en vliegen. 'De bodem is van groot belang voor de natuur én onze gezond heid. Als ik een pleidooi mag houden, zou ik de bacterie op een podium willen zetten. Die is niet aaibaar, maar zo belangrijk. Onder de grond zijn netwerken van bodemdieren, bacteriën en schimmels, nergens anders zie je de processen die de natuur gaande houden zo sterk. Al het materiaal onder de bodem - dode plantenresten, maar ook bodemdiertjes die elkaar opeten - wordt zo fijn en klein gemaakt dat nieuwe planten het kunnen opnemen. De bodem is de basis voor al het nieuwe leven. Dat proces strekt zich heel ver uit. Een gezonde bodem zorgt voor een gezonde plant die op zijn beurt voedsel vormt voor gezonde insecten die op hün beurt weer gezond voedsel voor dieren worden en ga zo maar door. Uiteindelijk kom je ook bij de mens uit. Zo zijn er bacteriën die belangrijk zijn voor ons immuunsysteem. Als je die niet meer hebt, kan dat systeem uit balans raken, met als gevolg een grotere kans op allergieën en op auto-immuunziektes als reuma en chronische darmontstekingen. Het goede nieuws is wel dat als je weer meer in aanraking komt met bacteriën, het immuun systeem ook weer verbetert. In Finland is een mooi experiment gedaan op een kinderopvang. De kinderen werden meer in contact gebracht met de bodem, gras en struiken. Binnen een maand - een maand hè, dat is echt snel - verbeterde de bacterie samenstelling op hun huid en in hun lichaam en hadden ze stoffen in hun lijf waaruit bleek dat hun immuunsysteem beter werkte. Echt, als je je erin verdiept, is het geweldig te leren hoe bacteriën werken. Dit kan me fascineren, ik sta gewoon bijna te stuiteren. Als ik me realiseer dat zoveel van mijzelf niet meer is dan bacteriën, maakt dat me net zo nederig als wanneer ik over een machtig berglandschap uitkijk. Ja, nu ik erover nadenk, de bacterie moet in de spotlights. Hulde voor de bacterie! Ik moet alleen nog even een betere slogan verzinnen.' NU DE LENTE BEGINT, wordt het drukker in natuurgebieden. Datzelfde gebeurde aan het begin van de eerste lockdown. 'Ik heb dat toegejuicht,' zegt Marieke. 'Dat is toch prachtig: hier doen we bij Staatsbosbeheer ons best voor, mensen naar buiten krijgen. Alleen door de drukte vind je in de natuurgebieden niet altijd wat je er zoekt: rust en ruimte. Boven dien is de natuur in het voorjaar kwetsbaar, het is een kraamkamer vol nieuw leven en het is belangrijk dat bezoekers de dieren en planten rust gunnen. Als we iets hebben geleerd van de coronatijd, is het dat er eigenlijk meer natuur gebieden nodig zijn.' Ze heeft nog iets geleerd, iets dat haar optimistisch stemt. 'Als iets urgent is, kunnen we in korte tijd veel veranderen. De mens is zo intelligent en inventief. Als we willen, kunnen we dit ten goede keren, daar geloof ik in.' En als de natuur hoogtij viert met meer natuurgebieden en een grotere biodiversiteit, hebben we dan een ander leven? 'O ja, dat weet ik zeker. Het kan alleen al zo zijn dat mensen gezonder worden, dat chronische aandoeningen afnemen, dat we gelukkiger zijn, relaxter ook. En dat we ons onder deel voelen van iets groots en moois. Ik geloof dat ergens bij horen een van onze grootste drijfveren is, het Engelse sense of belonging drukt dat zo mooi uit. Je hoeft heus niet in het bos te wonen, ik ben ook gek op de stad. Maar wel een stad waar de lucht schoon is, waar je omringd bent door groen, waar dieren leven, waar je af en toe een ree ziet. Ik lijk nu wel een predikant, maar als we dit onderdeel kunnen maken van het dagelijks leven, hebben we goud in handen.' 16 GEBOREN Den Haag, 23 december 1975 OPLEIDING Dier-en veehouderij HAS Delft, Forest and Nature Conser vation aan de Wageningen University LOOPBAAN Project leider bij Stichting AAP, boswachter publiek bij Staatsbos beheer TELEVISIE Sinds 2015 is ze een van de experts van het KRO-NCRV programma BinnensteBuiten (elke werkdag om 19.05 uur en in het weekend om 17.30 uur op NPO 2) BOEK Natuurzin, Kosmos Uitgevers 22,50 PRIVÉ Woont met vriend en zoon in Haarlem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 96