Een kleine rilling veranderde in een explosie van bevingen Echt stil Lekker warm Alpaca's inbegrepen DE HORT OP Herinneringen kunnen mei 1969 keek ik uit het raam van het lokaal Nederlands en zag ik aan de overkant van de Piet Mondriaanstraat in Amsterdam-West op een balkon een vrouw met rood haar, jaar of 50. Ze klopte een stofdoek uit, had krulspelden in en droeg een beige ochtendjas. Waarom ik dat nog weet - geen idee. Bij andere scènes is het wel duidelijk. Zoals toen ik twaalf was. We stonden met z'n vijven op straat naar een vuilnisauto te kijken. Het was stormachtig weer geweest, mannen in hesjes verzamelden weggewaaid afval. 'Kijk, die vent heeft een elektrische grijper,' zei Koen. 'Jaja,' zei ik. 'Elek trisch. Een Zwitserse zeker. En met de Franse slag.' Drie straatvrienden sloegen zich op de knieën van het lachen, Koen keek op z'n neus. Want ja, dat deed je nog in de jaren zestig, op je knieën slaan en op je neus kijken. Gretig incasseerde ik de lof. Zo grappig die gast. Grappig? Het was wartaal, het sloeg nergens op. Zo leerde ik: het maakt niet veel uit wat je zegt. Doe het op de toon van een intelligente grapjas en ze lachen wel. Je kunt het sturen. Daarom onthield ik die straatscène. Sinds ik in het ziekenhuis heb gelegen met covid doe ik mijn verhaal over die avond dat ik 'opeens in een ambulance lag' geregeld bij ontmoetingen, feesten en borrels. 'We zijn enorm geschrokken,' opent de andere partij. 'Wat is er gebeurd?' Dan doe ik een verhaal dat heerlijk gestroomlijnd is door het vele vertellen. Een kleine rilling veranderde binnen een kwartier in een explosie van bevingen over het hele lichaam, en hoge koorts. En volgens mijn zoon, die er razendsnel bij was, sloeg ik 'wartaal' uit. Vervolgens wacht ik op het effect. Het komt altijd na een paar seconden. Gegrijns. 'Wartaal. Dan was er op zich met jou niet veel veranderd.' Je kunt het sturen dus. Waarom dit alles? Nou, ten eerste is dit, nu we het nieuws nauwelijks meer aan durven zetten, een pleidooi voor wat afleidende, bevrijdende wartaal af en toe. En verder: iemand een idee wat die roodharige vrouw met krulspelden te betekenen heeft? MEZZA 11 Egbert Jan Riethof (68) is journalist, dwarsdenker, ex-leraar, ex-minnaar en vader. Slapen in een yurt In Nationaal Park Duinen van Texel staan vijf yurts op duinkampeerterrein Loods mansduin. Rust is er al een sleutelwoord, en als je écht van stilte houdt, kun je een 'hideaway-yurt' in een duinpan boeken. texelyurts.nl, vanaf 310 voor een weekend De drie yurts van The Yurt Project vind je in Emst, Vaassen en Zeewolde. Van daaruit wandel je zo de natuur in. Je stookt ze warm met een houtkachel, dus ook in het voor- en naseizoen kun je er prima verblijven. theyurtproject.nl, vanaf 85 per nacht Als je de yurt op Het land van Kempers boekt, weet je één ding zeker: rust gegaran deerd. Je hebt alleen een wei vol alpaca's als gezelschap. Het is er prachtig wandelen. hetlandvankempers.nl, vanaf 110 per nacht incl. ontbijt (minimaal twee nachten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 91