II I 8 OORLOG OEKRAÏNE Als er één ding is dat de oorlog in Oekraïne van alle eerdere oorlogen onderscheidt, dan zijn het misschien wel de dieren. Oekraïners nemen massaal hun honden en katten mee op hun vlucht. ,,Tisha bleef kalm en dapper. Alsof ze begreep dat ze naar een veilige plek werd gebracht.'' n een Eindhovens rijtjeshuis ligt de Oekraïense poes Tisha tevreden te spinnen op de schoot van haar baasje. In za lige onwetendheid dat Kiev, de stad waar ze twee weken gele den nog woonde, op dit moment wordt beschoten en gebombar deerd. Haar baasje is zich daar al te bewust van. Via tv, internet en haar mobieltje komen de beelden bij Kateryna Zakharchenko (39) continu binnen. Dagelijks belt zij met familie en vrienden die in Oe kraïne zijn achtergebleven. ,,Ik ben zo bezorgd'', verzucht ze. ,,Vrien- den zijn beschoten terwijl ze via een green corridor werden geëva cueerd. De Russen proberen alles en iedereen te vernietigen. Elk huis, elke school, elk ziekenhuis is nu een doelwit. Er zijn geen vei lige plekken meer.'' Zakharchenko, in Kiev werk zaam voor een verzekeringsmaat schappij, vluchtte eind februari naar haar broer, die in Eindhoven woont en bij ASML werkt. ,,Ik sliep al twee weken niet meer. Ik was zo bang'', verklaart ze. Poes Tisha bracht ze naar haar ouders, die toen nog vastberaden waren om in Oekraïne te blijven. Amper een week later verlieten ook haar ouders halsoverkop hun huis. Met Tisha. Nee, natuurlijk hebben ze niet overwogen om de poes achter te laten. ,,Als je vlucht, pak je je do cumenten, geld, warme kleren, eten en drinken voor drie dagen. En je huisdieren. Dat is het. Nie mand neemt spullen mee. Mate riële zaken zijn niet belangrijk." Cavia Als er één ding is dat deze oorlog van alle andere onderscheidt, dan zijn het misschien wel de dieren. Poezen in tassen op afgeladen per rons voor de trein richting het westen, chihuahua's in jassen, een jochie met een cavia tussen de veldbedden in een opvangkamp: de beelden van Oekraïeners op de vlucht met hun huisdieren treffen recht in het hart. ,,Tot een maand geleden was Oekraïne een normaal functionerend land, heel Europees. En Europeanen houden van huis dieren'', zegt Niels Kalkman van In het begin schrok ik van elk hard geluid. Sinds Tisha hier is, kan ik weer slapen de Dierenbescherming. Bijna 40 procent van de huishoudens heeft een dier. ,,Dat zien ze als gezins lid.'' Door de meer dan 3 miljoen Oekraïense vluchtelingen zijn honderdduizenden huisdieren meegenomen, schatten internati onale dierenbeschermingsorgan- siaties. In veel Nederlandse opvangcen tra van gemeenten en het COA worden dieren nu nog gedoogd. Maar ideaal is die situatie bepaald niet: blaffende honden veroorza ken overlast, sommige mensen zijn allergisch voor katten. Dieren uit Oekraïne kunnen bovendien infectieziekten zoals rabiës (hondsdolheid) hebben. Om die reden gelden normaal gesproken strenge regels voor een Oekraïens dier de EU in mag: het dier moet zijn ingeënt en gechipt. Hondsdolheid Vanwege de oorlog mogen nu ook Oekraïense dieren zonder papie ren binnen. Maar het is wel de be doeling dat die daarna zo snel mo gelijk tegen hondsdolheid worden ingeënt en geregistreerd. Om daarbij te helpen hebben de Die renbescherming, DierenLot, IFAW en de organisatie van die renasielen (NFDO) een meldpunt opgezet waar dierenartsen gratis hun diensten aanbieden. Ook wordt daar geld ingezameld voor medicijnen, voer en bijvoorbeeld mandjes. Meer dan 3600 gezinnen hebben zich er bovendien als gast gezin aangemeld voor een vluch- telingenhond of -kat, van wie er tweehonderd bereid zijn dier en baasje samen op te vangen. Tot nu toe zijn via het meldpunt zo'n honderd dieren ingeënt. Het aan tal dieren in gastgezinnen is nu nog op één hand te tellen, maar zal komende weken snel toenemen, verwacht Kalkman. ,,We zijn nu nog druk bezig om in het vizier te komen bij gemeenten, die verant woordelijk zijn voor de opvang van Oekraïense vluchtelingen.'' Voor mens én dier is het veruit het beste als ze samen kunnen blijven, zegt dierenarts en veteri- nair gedragsspecialist Valerie Jonckheer van het Evidensia Die- renziekenhuis Nieuwegein, die adviezen opstelde voor Neder landse dierenartsen en gastgezin nen. ,,Dieren en eigenaren hebben in Oekraïne en tijdens hun inten sieve reis van alles meegemaakt. Opvang bij vreemden leidt tot ex tra stress. Dat kan ertoe leiden dat een hond uit angst gaat bijten of Als je vlucht, pak je je documenten, geld, warme kleren. En je huisdieren. Dat is het IMliiiiinwferVlJ;; ZATERDAG 19 MAART 2022 GO Met huisdier op de vlucht Annemieke van Dongen Eindhoven - Kateryna Zakharchenko - Kateryna Zakharchenko

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8