7 NAAR DE STEMBUS De ongehoord lage opkomst bij de verkiezingen legt een oude, maar hardnekkige kloof bloot in de samenleving. Sommige kiezers voelen zich niet meer gehoord. en deel van de kiezers is compleet afgehaakt, blijkt uit onderzoek na onderzoek, na onder zoek. Ze hebben geen vertrouwen meer in de politiek en zijn nog maar moeilijk over te halen om naar de stembus te ko men. Dat deze week bij de ge meenteraadsverkiezingen slechts de helft van de stemgerechtigden kwam opdagen, doet bij veel be stuurders en politici alle alarm bellen afgaan. Maar laten we niet doen of het een nieuw fenomeen is, zegt so ciaal geograaf Josse de Voogd. De trend bestaat al jaren. Samen met zijn collega René Cuperus maakte De Voogd de Atlas van Afgehaakt Nederland, waarin hij in beeld bracht welke groepen weinig ver trouwen in de politiek hebben en waar ze wonen. ,,Als je naar de kaart kijkt met opkomstcijfers, zie je veel overeenkomst met de plaatsen waar mensen wonen die het geloof in de politiek zijn ver loren", vertelt hij. Het zijn ge meenten of wijken waar veel mensen met een laag inkomen wonen, waar de gemiddelde op leiding laag is en waar veel jonge ren wonen en, in een deel ervan, veel mensen met een migratie achtergrond. ,,Daar is de opkomst ook deze verkiezingen erg laag.'' Maar het is niet zo dat de lage opkomst alleen maar komt door dat mensen de politiek wantrou wen, waarschuwt De Voogd. Bij landelijke verkiezingen is de op komst wél hoog, dus een aantal mensen beschouwt de lokale stembusgang blijkbaar als minder relevant. En in kleinere gemeen ten op de Veluwe, waar de inko mens en opleidingsniveaus lager zijn dan het gemiddelde in Ne derland, was de opkomst hele maal niet zo laag. ,,In gemeenten waar nog sociale samenhang is, gaan mensen wél stemmen.'' Binding Een ander voorbeeld: Almere is geen heel arme gemeente, maar had wel een erg lage opkomst. Ook omdat veel nieuwe inwoners weinig binding hebben met de gemeentepolitiek. De Voogd: ,,We moeten dus uitkijken voor al te makkelijke verklaringen.'' Neemt niet weg dat ook deze verkiezingsuitslag wel weer een kloof in de samenleving blootlegt. Wie kijkt naar hoe de landelijke partijen het deden deze week, ziet dat de partijen met een hoogop geleide achterban relatief goed scoorden: partijen als D66, GroenLinks en Volt trekken bo vengemiddeld veel hoogopgeleide kiezers. Terwijl partijen die dat niet doen, bijvoorbeeld de SP en PVV, juist inleverden. Een groep kiezers die het meest van haar lokale bestuur afhanke lijk is voor bijvoorbeeld aanvul lende bijstand, hulp bij het zoe ken naar werk of maatschappe lijke ondersteuning, is dus het minst komen stemmen. Hun ge meenteraden bestaan voor een belangrijk deel uit partijen die de geslaagde, 'niet-afgehaakte' kant van de samenleving vertegen woordigen. En dat, waarschuwt De Voogd, kan ervoor zorgen dat de problemen van de niet-stem- mers worden genegeerd. Een neerwaartse spiraal dreigt, met een groter wantrouwen in de po litiek bij die kiezers als gevolg. Politicoloog Hans Vollaard van de Universiteit Utrecht ziet het zelfde: ,,Mensen die afhaken, vin den dat de overheid hen niet ziet staan. Ze wonen vaker in krimp- regio's en in de grote schil rond de Randstad, maar ook in de armere wijken van grote steden. Daar is de opkomst laag. Het gevaar is: wie komt er dan voor hen op?'' Uitgesloten Wat ook niet helpt, is dat als deze groep wél gaat stemmen, hun partij door andere partijen wordt uitgesloten bij de collegevorming. Een lot dat bijvoorbeeld diverse lokale partijen treft die vaak nog wel het vertrouwen genieten van deze kiezers. Politici en bestuur ders die zeggen dat ze zich zorgen maken over de lage opkomst, kunnen er ook zelf wat aan doen, zegt Vollaard. ,,Het vertrouwen is niet voor altijd weg, het slingert. De niet-stemmers geven een dui delijk signaal: hoor mij!'' Ook het Sociaal en Cultureel Planbureau bracht de niet-stem- mers in beeld. Het zijn vooral mensen zonder vast werk of vol doende inkomen, ongeveer 20 procent van de bevolking. Van die groep zegt een op de vijf nooit te stemmen. Vollaard: ,,Dat is dus ruwweg 4 procent van de totale bevolking waarover ik me echt zorgen maak. Het is belangrijk dat politici die groep afhakers niet groter laat worden.'' Stijging opnames coronapatiënten Designerdrugs in Europa in de ban Verse bemanning ruimtestation ISS GO ZATERDAG 19 MAART 2022 GEMEENTERAAD 'Niet-stemmer geeft een signaal af: Hoor mij!' Niels Klaassen Hans van Soest Den Haag G Stemmen in het Con certgebouw in Amster dam. De op komst in de grote steden was nooit eerder zo laag. foto anp Het aantal patiënten met co rona in de Nederlandse zie kenhuizen is het afgelopen etmaal met twintig gestegen naar 1975, blijkt uit cijfers van het Landelijk Coördinatiecen trum Patiënten Spreiding (LCPS). Het is een lichte stij ging ten opzichte van donder dag, toen het aantal co ronapatiënten juist iets af nam. Op de intensive cares lagen gisteren 152 coronapa tiënten, twee minder dan donderdag. 1823 patiënten met corona werden verzorgd op de verpleegafdelingen. De ic's hebben er 17 nieuwe co ronapatiënten bij gekregen, de verpleegafdelingen 256. BRUSSEL De Europese Commissie wil de nieuwe drugs 3-MMC en 3-CMC verbieden. De twee zijn giftig en levensgevaarlijk, zegt de commissie. 3-MMC, ook wel 'poes' genoemd, is de bekendste van de twee zoge heten designerdrugs en al verboden in Nederland. Het middel draagt schuld aan de dood van 27 gebruikers, stelt het dagelijks bestuur van de EU. Gebruik van 3-CMC liep tienmaal fataal af. Als de EU-landen en het EP geen bezwaar maken, wordt het verbod over twee maanden van kracht. De lidstaten heb ben dan een halfjaar om de maatregel in te voeren. BAJKONOER Voor het eerst sinds de Rus sische invasie in Oekraïne gaan drie verse bemannings leden naar het ruimtestation ISS. Dat vliegende laborato rium, ruim 400 kilometer bo ven de aarde, was tientallen jaren lang een baken van internationale samenwerking, ook in moeilijke tijden. Door de spanningen tussen Rus land en het Westen is de toe komst van het ISS, dat onge veer 100 miljard euro kost, echter onzeker. De drie nieuwe bemanningsleden ko men allen uit Rusland. In ISS verblijven nu vier Amerikanen, twee Russen en een Duitser. Bij deze stemlocatie in Enschede wilde de vader wel stemmen, maar zoonlief liever niet. foto: cees elzenga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7