In een permacultuur bestaat afval niet Geen zin in de jaarlijkse tuincyclus van schoffelen, mesten, wieden en zaaien? Misschien is een tuin op basis van permacultuur iets. Die houdt zichzelf in stand en is een paradijs voor alles wat leeft. 3 tips van de experts 24 NYNKE VAN SPIEGEL n Nederland houden we van aan geharkte tuinen. Van een strak gemaaide lap gras en keurige bor ders, waar de aarde donkerbruin kleurt en ongewilde plantjes minutieus verwijderd worden. In de winter bereiden we ons voor op het voorjaar door te snoeien, gevallen bladeren te ruimen en betegelde ter rassen te boenen. Maar als je nu eens het roer om gooit, de bladeren laat liggen en de uitgebloeide bloemen in de grond laat zitten? Als je opkomende in heemse plantjes niet beschouwt als onkruid, maar ze laat staan? Dan ont staat na verloop van tijd, met enige bijsturing, een permacultuurtuin. Een tikje chaotisch, maar zelfvoor zienend en bovenal een paradijs voor mens en dier. Kringloop in de tuin De Belgische Annelies Vandendries- sche tuiniert bijna acht jaar in haar eigen (moes)tuin die helemaal rust op het permacultuurprincipe. Ze was zo enthousiast over deze manier van tuinieren dat ze er een boek over schreef: Zakboek voor de permacultuur moestuin. ,,Elk stuk natuur, dus ook een tuin, heeft een eigen kringloop'', legt Vandendriessche uit. ,,Vanaf het moment dat je ingrijpt in die kring loop, door te mesten of te wieden, moet je blijven ingrijpen. In een per- macultuur probeer je dat juist te la ten gaan. De tuin moet op den duur zichzelf in stand houden.'' Er is geen afval in permacultuur, alles wordt opnieuw gebruikt. Dat betekent dat de grond voldoende voedingsstoffen moet bieden, zonder dat je die bemest: snoeisel en blade ren van planten vormen een zogehe ten mulchlaag. ,,Die laag kun je zelf maken door bladeren te laten liggen, of aan te vullen met snoeisel uit de tuin'', zegt Vandendriessche. ,,De planten zijn voeding voor insecten. Die zorgen voor bestuiving en die nen tevens als voedsel voor grotere dieren zoals vogels, die zaden ver spreiden. Het doel van permacul tuur is het creëren van een grote biodiversiteit en een duurzame, oneindige groeicyclus. Precies zoals in de natuur ook gebeurt.'' Observeren is leren Permacultuur werd in de jaren 70 geïntroduceerd aan de Universiteit van Tasmanië in Australië, als duur zaam alternatief voor de intensieve landbouw. Aan Wageningen Uni versity geeft docent-onderzoeker Dirk van Apeldoorn les over de ont werpprincipes van permacultuur. ,,We zijn heel veel eten gaan pro duceren, maar zijn vergeten te kij ken naar de invloed daarvan op de natuur en onze leefomgeving", stelt hij. „Denk aan de stikstof- en pesti- cideproblematiek, waardoor be paalde insecten die we hard nodig hebben, uitsterven. De permacultuur zegt: la ten we landbouw vanuit ecologisch oogpunt be kijken.'' Vrij vertaald: grijp mi nimaal in en laat de tuin zijn eigen gang gaan. Im mers, alles wat groeit en bloeit, dient een doel. Maar vanzelf gaat het ook niet. Voordat je een schop in de grond steekt, is het zaak de tuin goed te observeren, zegt Van Apeldoorn. „Maak een analyse van de bestaande situatie. Kijk eens waar de zon staat gedurende de dag, waar water is in de directe omge ving, waar vogels zitten en wat er al uit zichzelf groeit. Daarop reageer je. Je legt dus nietje wil op aan de tuin, maar volgt de natuur. Door die na te bootsen en aan te vullen met vari anten van planten die er al groeien, kun je steeds meer oogsten.'' ZATERDAG 19 MAART 2022 GO /J* KOESTER DE CHAOS IN JE TUIN veld vol aardappelen. Bij een plaag wordt het hele veld aange tast. Plant je er ook andere knollen, dan heb je altijd te eten. Bovendien: diversiteit betekent ook verschil lende planten die ver schillende insecten aantrekken, met alle maal een eigen func tie in de tuin. 3 Besteed aandacht aan de bodem. Zaai einde zomer groenbemesters. Die voorkomen dat on kruidzaden een kans krijgen en trekken bestuivende insecten. Ze leveren stikstof en andere voedingsstof fen aan de bodem. Bijvoorbeeld meng sels van boekweit, wikke, haver, borage en phacelia. 1 Stop met bestrij den van insecten. Heb je bijvoorbeeld kool en ben je bang voor rupsen? Zet de kolen dan niet bij elkaar, maar tussen andere planten die ze camoufle ren. Uit onder zoek blijkt dat bijvoorbeeld uien en kool een goede combina- ie zijn. Of klaver i kool als combi natie om plagen te voorkomen. 2 Variatie is belangrijk. Laat kruiden in het gras toe en verwijder niet elk bloempje of elke klaver. Hoe meer verschillende planten, hoe beter alles be stand is tegen droog te, planten en ziektes. Vergelijk het met een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 72